TIXIK.cz » Hrady a zámky » Hrad Veliš

Hrad Veliš - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Veliš: Hlídač pokojů
Hrad Veliš Mapa Mapa hotelů Hrad Veliš

Hrad VelišHrad Veliš

Související témata

Hrad Veliš: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Veliš


Zobrazit všechny »


Hrad Veliš: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Veliš Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Veliš a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 02:48:21, Nadmořská výška: 407m, Adresa: Podhradí 55, 506 01 Podhradí, Česká republika, WWW stránky:

Hrad Veliš je zřícenina původního hradu z přelomu 13. a 14. století. Nachází se u obce Veliš nedaleko města Jičín v České republice .

Střípky z historie

Hrad Veliš založil pravděpodobně král Václav II. První zmínka o hradu pochází roku 1316, kde jej král Jan Lucemburský zastavil Půtovi z Frýdlantu, synovi Hynka z Dubé. Roku 1327 získali Veliš Vartenberkové. V té době panství tvořil hrad, dalších sedm vesnic a město Jičín . V pozdějším období střídal hrad Veliš často majitele. Jedním z nich byl i významný vojevůdce Albrecht z Valdštejna, který jej držel od roku 1622 až do své smrti v roce 1634. Po smrti Albrechta z Valdštejna, zavražděného v Chebu , se pokusila Veliš dobýt švédská vojska, ale neuspěla. V roce 1658 se hrad dostal z rozhodnutí císařské rady na seznam hradů, které měly být zničeny, aby se ve válečných dobách nemohly stát základnou nepřítele. Hrad Veliš zpustl a posloužil jako stavební materiál pro výstavbu jiných objektů. Během druhé světové války byl kopec Veliš využit jako geolokační bod německou armádou.


Informace a fakta

GPS: 50.4168, 15.3147
Nadmořská výška: 407 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 10:59:02

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.velis.cz/historie/historie-obce-a-hradu-velise/

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Sloh: baroko
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Atrakce: kaple, hrobka, knihovna
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současné využití objektu: galerie
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby a možnosti: výstavy
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Typ objektu: zámek, pevnost

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Hrad Veliš: Recenze

Zobrazit recenze:
 2009-05-28 20:52:38
Údajně existuje stará podzemní chodba, která byla u středověkých panovníků hodně oblíbená. Úniková chodba údajně vede ze zámku v Jičíně až pod hrad Veliš. Bohužel v současné době neexistují hmatatelné důlazy, že by tato téměř 5km dlouhá chodba existovala. Pokud ano, bude podstatná část zasypána. Neví o tom někdo víc?
 2009-06-01 16:46:11
Konkrétně o této chodbě nic nevím, ale jelikož od dětství trávím léto v Českém ráji, o takových chodbách jsem slyšela v souvislosti s hradem Valdštejn, ze kterého údajně vede také podzemní chodba přes zámek Hrubá Skála až na Trosky. Je proto možné, že podzemní chodba na Veliš může být nějaké pokračování. Faktem je, že před mnoha lety se na trase Trosky - Hrubá Skála na několika místech propadla silnice a byla to prý ona "tajná " chodba. Dost jsem se o toto zajímala, ale k nějakým konkrétním závěrům jsem se zatím nepropracovala.
 2009-06-01 18:49:35
Ona ta chodba údajně skutečně existuje, začíná prý ve sklepě jičínského zámku a končí mezi Vokšicemi a Velišem. Sice trochu obecnější popis, ale kdyby jsi ji náhodou našla, napiš, také mě to zajímá :)
 2009-06-01 19:06:26
Já se obávám, že jestli skutečně ještě dnes tato chodba existuje (nebo její část) stejně se to nikde nedozvíme, protože nikdo nemá zájem na tom, aby do těchto chodeb zvídaví návštěvníci lezli a případně se jim tam něco stalo.
Dnes by to ještě posloužilo podivným existencím jako dobrý úkryt.
Každopádně je to zajímavé téma a jestli někdo o tom něco víte dejte vědět.
 2009-06-11 14:40:22
Chodba začíná za vchodem do parku z náměstí. Zhruba proti vstupu do městské galerie - nalevo u parkové zdi. Co pamatuju, býval v těch místech vystaven starý kanón. Je to ale hodně dávno a po pár metrech byl zával. Jeden se tam bál vlézt, i když pár kamarádů odvahu našlo.
 2009-06-11 21:11:34
Tak to je dobrá informace. Až budu mít čas a budu v Jičíně, hned půjdu popsané místo "omrknout". I když se obávám, že jej nenajdu, že bude určitě zatravněno a zasypáno. Alespoň teď si nemohu uvědomit, že by tam byl nějaký vlez do podzemí.

Města a obce v okolí

Ostružno (3.4km)Jičín (4.2km)Sobotka (11km)Dětenice (11km)Mlázovice (15km)Lomnice nad Popelkou (13km)Dobšín (16km)Nová Paka (17km)Lázně Bělohrad (19km)

Webmap: 1 2 3