TIXIK.cz » Hrady a zámky » Hrad Úsov

Hrad Úsov, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Úsov: Hlídač pokojů
Hrad Úsov Mapa Mapa hotelů Hrad Úsov

Související témata

Hrad Úsov: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Úsov


Zobrazit všechny »Hrad Úsov: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Úsov Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Úsov a doprava, Bankomaty


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 00:15:55, Nadmořská výška: 313m, Adresa: Zámecká 2, 789 73 Úsov, Česká republika, WWW stránky:

Hrad Úsov je historická památka, která se tyčí na kopci nad stejnojmennou obcí. Vesnice leží západně od Uničova a 20 km jižně od města Šumperk , v Olomouckém kraji, v České republice .

Pohledy do historie

Vznik hradu spadá do 13. století. Hrad Úsov byl původně dřevěný, později přestavěn na kamenný, a to nejspíše Zdíkem ze Švábenic. Královským majetkem byl asi až do roku 1408, kdy byl dán do zástavy pánům z Kunovic, poté pánům z Vlašimi, kteří ho nechali goticky přestavit a rozšířit. Po vymření rodu z Vlašimi se Hrad Úsov dostal do rukou pánů z Boskovic. Za Kryštofa z Boskovic byl renesančně upraven. Poté ho sňatkem roku 1597 získali Lichtenštejnové a v roce 1646, po vpádů Švédů, byl Hrad Úsov vypálen. Roku 1691, kdy byl místním knížetem Jan Adam Ondřej, byla zahájena podle projektu Dominica Marinelliho výstavba barokního zámku. V roku 1898 tam založili Lichtenštejnové lovecko lesnické muzeum. Panství drželi až do roku 1945, kdy byl Hrad Úsov zestátněn a od roku 1951 je majetkem Krajského vlastivědného muzea.

Další zajímavosti

V zámeckém interiéru můžete obdivovat lesnické a lovecké muzeum s bohatými sbírkami zvířeny z panství a loveckých výprav do Polska , Itálie , Afriky a Indie . Ve sbírkách je přes 4000 kusů přírodních památek, z toho 700 kusů rohů a parohů. Jsou tam vystaveny kolekce zbraní a také nábytků vytvořených z kořenů stromů. Lovecko-lesnické muzeum v Úsově je ojedinělé historické muzeum tohoto druhu ve střední Evropě . Součástí expozice je i galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše. Zámek je otevřen v sezóně každý den kromě pondělí.


Informace a fakta

GPS: 49.7987, 17.0146
Nadmořská výška: 313 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:24:53

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.muzeum-sumperk.cz/zarizeni/lovecko-lesnicke-muzeum-v-usove/

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Sloh: baroko
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Atrakce: mučírna, kaple, zbrojnice
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současné využití objektu: muzeum, galerie
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby a možnosti: výstavy, wc

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Hrad Úsov: Recenze

Hrad Úsov prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Mohelnice (7km)Uničov (8km)Loštice (9km)Zábřeh na Moravě (14km)Bouzov (14km)Bludov (17km)Šumperk (19km)Moravská Třebová (26km)Vikýřovice (20km)

Webmap: 1 2 3