TIXIK.cz » Hrady a zámky » Hrad Trosky

Hrad Trosky - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Trosky: Hlídač pokojů
Hrad Trosky Mapa Mapa hotelů Hrad Trosky

Hrad TroskyHrad Trosky

Související témata

Hrad Trosky: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Trosky


Zobrazit všechny »


Hrad Trosky: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Trosky Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony poblíž, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování poblíž, Luxusní hotely poblíž, Kempy, Mapa hotelů poblíž, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Trosky a doprava, Bankomaty, Parkování


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 22:59:57, Nadmořská výška: 318m, Adresa: Troskovice 32, 512 63 Troskovice, Česká republika, Telefon: 739 242 081, WWW stránky:

Hrad Trosky je zřícenina, která se nachází v oblasti Český ráj, v České republice . Leží mezi městy Jičín a Turnov . V období romantismu byl Hrad Trosky častým námětem básníků a malířů.

Pohledy do historie

Hrad stál na čedičovém útvaru již od roku 1380. Na dvou čedičových vrcholech jsou postaveny obranné věže, které tvoří základ Trosek. Nižší a mohutnější věž se nazývá Baba a vyšší, štíhlejší a také nedostupnější se jmenuje Panna. Prvním vlastníkem hradu Trosky byl Čeňek z Vartenberka. Po jeho smrti připadl Hrad Trosky králi Václavu IV a následným dědicem byl katolík Ota z Berkova. Právě díky jeho katolicismu se Hrad Trosky stal terčem útoků v době husitských válek, nicméně vzhledem k výhodné poloze zůstal nedobyt. Během 15. století Hrad Trosky několikrát změnil majitele - několik let jej vlastnili také loupežníci, v čele s Kryštofem Šofem. Po výměně několika dalších majitelů dostal Hrad Trosky stejného majitele, jako nedaleký Hrad Kost . Hrad byl ve své době nedobytný a jeho posádka odrazila řadu útoků. V 17. století je už však uváděn jako neobývaný a pustý. V období pozdního romantismu okolo 19. století se zřícenina znovu dočkala veřejného zájmu, a to zejména díky umělcům.

Turistické informace

Hrad Trosky je turistům přístupný. Z obou věží je nádherný výhled do krajiny a za příznivého počasí lze spatřit dokonce i hlavní město České republiky - Prahu . Od 20. století je Hrad Trosky majetkem Klubu českých turistů. Hrad Trosky je volně přístupný v době od jara do podzimu. Při výstupu na něj si můžete po cestě zakoupit suvenýry nebo se posilnit v restauraci pod Troskami.


Informace a fakta

GPS: 50.5165, 15.2308
Nadmořská výška: 318 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 03:07:45

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.trosky.cz

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Sloh: baroko, novogotika, románský sloh
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Atrakce: kaple, sklepení, zbrojnice, knihovna
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současné využití objektu: galerie, historická památka, muzeum, hotel, vyhlídka
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby a možnosti: občerstvení, výstavy, wc, noční prohlídka
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současný stav: zachovalý
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Typ objektu: hradní zřícenina, středověký hrad, vodní hrad, skalní hrad, zámek, palác, pevnost
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Snížené vstupné: 20
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Bezbariérový přístup: Ano

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Hrad Trosky: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 78Recenze: 6202012-01-31 16:09:45
Legendy o tom že Baba a Panna jsou vlastně dvě zkamenělé děti (bratříček se sestřičkou), o tom že na hradě žila bába kališnice s vnučkou katoličkou a ty se kvůli víře nesnesli a proto každá žila na jiné věži, nebo o podzemí a ukrytém pokladu loupeživých rytířů. Podzemí pod hradem skutečně může být (snad i to jezírko), protože sám jsem před mnoha lety navštívil chodbu která vedla směrem pod hrad a je dost dlouhá. Na konec jsem se ovšem nedostal, nebylo to dál už úplně bezpečné.
 Aura: 49Recenze: 972010-09-20 15:13:44
Trosky, ale Český ráj celkově, je velmi krásné místo, které nenavštíví snad jen blázen, co nemá rád krajinu Českou. Odsud uvidíte vše podstatné a to nejnádhernější. Prostě jen stojíte a díváte se a vnímáte, jak je Vám na Troskách krásně! :)
 Aura: 51Recenze: 942010-09-26 13:19:47
Zřícenina hradu Trosky se prý stala nejzáhadnějším turistickým místem v České republice. Jednoho dne jsem se s rodinou vydala na výlet na Trosky.
Pěší část výletu jsme odstartovali v Troskovicích a výhled na náš cíl nás tak provázel celou cestu.Cestou jsme potkali nejen turisty, ale i místní obyvatele.Za chvilku jsme již byli u brány a po zaplacení vstupného jsme se mohli kochat romantinckou krásou zříceniny pěkně zblízka.Do okolí je krásný výhled.
Cestou zpět do Troskovic po modré se nabídne turistům zajímavý pohled na památníke obětem světové války.Výlet se moc vydařil krásně jsme se prošli a odpočinuli...
 Aura: 51Recenze: 942010-09-26 13:44:56
Zajímavé torzo hradu Trosky je výbornou procházkou, spojenou s výkladem o historii hradu. Vždycky když jedu kolem pozoruju Babu a Panu, jak se jmenují věže hradu. Jsou chronicky známé a je to pěkná dominanta okolí. Ale okolí hradu a výhled na Prachovské skály je pěkný a uklidňující.
 Aura: 63Recenze: 2242010-09-26 21:07:18
Hrad Trosky. Ten kdo nebyl jako by nebyl. Je to jedno z nejnavštěvovanějších míst této oblasti. Z původního hradu zbyly jen dvě věže. Vystoupal lze ale jen na "Babu" z níž se vám anskytne krásný výhled. Už jsme tu nebyla dlouho ale ráda na to vzpomínám.
 Aura: 78Recenze: 2742012-12-10 14:47:02
Moc pěkný výhled. Doporučuji všem návštěvníků Českého ráje. Jednou jsme zde byli v lednu, nedoufali jsme že by jsme se dostali dovnitř, ale správce nebo kastelán zde byl a pustil nás dál. Což bylo fajn, hrad jsme si prohlídli sami bez návštěvníků. Moc pěkné.
 Aura: 57Recenze: 762012-02-13 09:09:51
Hrad Trosky je jedna z krásných dominant Českého Ráje. Je odtud krásný výhled do okolí. Pokud někdo čeká nějakou prohlídku hradem, bude asi zklamán. Hrad pro toto místo je špatné označení, spíše se jedná o zříceninu. Bohužel a nebo díky bohu jak se to vezme hrad se opravuje tak pohyb zde je trošku omezen, ale výhled do okolí vše vynahradí. Je to i vhodné místo odkud lze vyrazit na výlet. Trosky jsou v centru Českého Ráje a všude je kousek. Moc se nám tu líbilo.

Města a obce v okolí

Vyskeř (5km)Sobotka (7km)Dobšín (9km)Žehrov (9km)Lomnice nad Popelkou (10km)Ostružno (9km)Turnov (10km)Semily (12km)Jičín (13km)

Webmap: 1 2 3