TIXIK.cz » Hrady a zámky » Hrad Točník

Hrad Točník, Česká republika - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Točník: Hlídač pokojů
Hrad Točník Mapa Mapa hotelů Hrad Točník

Hrad TočníkHrad Točník

Související témata

Hrad Točník: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Točník


Zobrazit všechny »


Hrad Točník: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Točník Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Točník a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 00:08:26, Nadmořská výška: 437m, Adresa: Točník 10, 267 51 Točník, Česká republika, Telefon: +420 311 533 202, WWW stránky:

Hrad Hrad Točník je zachovalá zřícenina středověké pevnosti u vesnice Hrad Točník v České republice . Nachází se v blízkosti města Žebrák , nedaleko dálnice mezi městy Praha (cca 55 km) a Plzeň (cca 50 km) . Jihozápadně, asi 500 metrů od hradu Hrad Točník, stojí zřícenina hradu Žebrák . Hrad Točník a Žebrák spolu historicky spřízněné pevnosti a vytvářejí nejznámější a nejzachovalejší dvojici hradů v Čechách. V letech 1398 až 1401 nechal Hrad Točník vybudovat král Václav IV. Stalo se tak po požáru, který postihl hrad Žebrák v roce 1395. Hrad Točník měl naplnit nové potřeby panovníka. Vedle obranného účelu měl Hrad Točník sloužit k reprezentačním úkolům a stát se případným posledním útočištěm. Hrad Hrad Točník byl vybudován ve složitém období. V Českých zemích se rozvíjelo reformační hnutí a jeho představitel Jan Hus byl na církevním koncilu v Kostnici odsouzen jako kacíř. Když odmítl odvolat své učení byl dne 6.7.1415 upálen. To bylo impulsem pro tzv. husitskou revoluci. Král Václav IV. navštívil hrad naposledy v září roku 1415 a o čtyři roky později dne 16. srpna 1419 zemřel. Po jeho smrti získal hrad jeho mladší bratr, římský císař Zikmund. Zikmund, který byl mladším bratrem Václava IV. a synem císaře Karla IV., byl v Čechách právě pro Husovu smrt nenáviděn. Hrad Hrad Točník se stal jednou z jeho pevností. Roku 1425 se Hrad Točník ubránil armádě 8000 husitů, kteří po třech dnech vypálily okolní městečka a pokračovali ve svém tažení směrem na Plzeň. Pro Hrad Točník byla charakteristická častá změna majitelů. Roku 1461 se stal majitelem hradu na čas i nový český panovník Jiří z Poděbrad. Na konci 16. století připadl Hrad Točník státu a stal se jedním ze státních vězení. Od té doby postupně pustl a chátral. Jeho úpadek urychlila třicetiletá válka. V pozdějším období se na panství vystřídala řada dalších majitelů, až jej roku 1923 koupil spolu s hradem Žebrák Klub Československých turistů. Od roku 1953 vlastnil oba hrady stát a v současnosti patří Hrad Točník pod Národní památkový ústav. Hrad Hrad Točník v současnosti nabízí menší expozice o hradní architektuře. Na modelech hradů ukazuje vývoj středověké pevnostní architektury. Návštěvnící si mohou prohlédnout i model původní podoby hradu.

Informace a fakta

GPS: 49.8907, 13.8874
Nadmořská výška: 437 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 14:54:06

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.tocnik.com/?Tocnik

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Atrakce: kaple, středověký jeřáb, sklepení
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současné využití objektu: galerie
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby a možnosti: možnost uspořádání svatby, wc, restaurace

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Hrad Točník: Recenze

Hrad Točník prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Cerhovice (6km)Hořovice (6km)Zbiroh (9km)Nový Jáchymov (11km)Jince (13km)Beroun (16km)Roztoky (15km)Křivoklát (16km)Sýkořice (16km)

Webmap: 1 2 3