TIXIK.cz » Hrady a zámky » Hrad Svojanov

Hrad Svojanov - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Svojanov: Hlídač pokojů
Hrad Svojanov Mapa Mapa hotelů Hrad Svojanov

Související témata

Hrad Svojanov: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Svojanov


Zobrazit všechny »Hrad Svojanov: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Svojanov Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Svojanov a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 17:15:28, Nadmořská výška: 549m, Adresa: Svojanov 1, 569 73 Svojanov, Česká republika, 569 73, Telefon: +420 461 744 124, WWW stránky:

Hrad Svojanov je jeden z nejstarších královských hradů v České republice. Nachází se ve vesnici Svojanov asi 15 kilometrů jižně od města Svitavy a asi 15 kilometrů východně od Poličky. Hrad Svojanov je malebný hrad uprostřed hlubokých lesů nad údolím řeky Křetínky a jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem. Roku 1265 ho nechal postavit Přemysl Otakar II. na ochranu Třemešnické stezky, což byla důležitá obchodní cesta spojující Litomyšl s Brnem. Tehdy se Hrad Svojanov nazýval podle zvyklostí německým jménem Fürstengerg a obepínaly ho místy až 8 metrů široké hradby. Po smrti krále Přemysla Otakara II. Hrad Svojanov získala jako vdovské věno královna Kunhuta, která zde žila se svým druhým manželem Závišem z Falkenštejna. Ten měl s hradem velkolepé plány, bohužel však byl v roce 1290 popraven. V pozdější době nechal král Karel IV. ve svém zákoníku Majestat Carolina Hrad Svojanov zařadit mezi 11 nejvýznamnějších českých hradů, které neměly být nikdy prodány. Toto přání ovšem porušil již syn Karla IV. král Zikmund a tak byl Hrad Svojanov prodán Trčkům z Lípy. Ti nechali k původní gotické stavbě postavit nový renesanční palác. V průběhu dalších století Hrad Svojanov několikrát vyhořel a byl opraven už jen z části. Roku 1910 hrad zakoupilo město Polička a zahájilo rekonstrukci. Dnes je Hrad Svojanov turisticky oblíbeným místem. Pořádá se zde mnoho kulturních akcí, koncertů, divadelních a šermířských vystoupení, které se zde pořádají i pro školní výlety. Kromě těchto akcí Hrad Svojanov nabízí též tři prohlídkové okruhy. Můžete zde navštívit například hudební salon, jídelnu, přípravnu, gotickou sloupovou síň, přijímací salon, pracovnu nebo ložnici. Dále pak mučírnu, podzemní prostory, kuchyň nebo dům zbrojnošů. V pokojích se dochovaly nádherné nástropní malby a místnosti jsou dobově zařízeny. Hrad Svojanov má též zachovalou vysokou válcovou věž, z jejíchž ochozů je nádherný výhled do okolí. Součástí areálu je i překrásná zahrada, která je často využívána pro svatební obřady. Hrad Svojanov však nabízí ještě něco navíc. Ve vstupní budově je otevřena restaurace a v prvním patře jsou ubytovací pokoje, kde si můžete v dobovém prostředí vyzkoušet, jak se žije na hradě. Hrad Svojanov je nejen zajímavým turistickým cílem, ale i vhodným místem pro dětské výchovné pobyty, školy v přírodě i tábory. Pokud chcete zažít něco výjimečného Hrad Svojanov je též vhodný i pro pořádání slavnostních hostin, rautů a firemních akcí, které se zde také dají objednat. Hrad Svojanov je otevřen téměř neustále, výjimkou je období mezi 14. prosincem a 8. lednem, kdy má hrad zavřeno.

Informace a fakta

GPS: 49.6272, 16.4083
Nadmořská výška: 549 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 14:35:12

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.svojanov.cz

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Sloh: baroko
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Atrakce: mučírna, kaple, hrobka, sklepení
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současné využití objektu: muzeum, galerie
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby a možnosti: možnost uspořádání svatby, pronájem prostor, výstavy, wc

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Hrad Svojanov: Recenze

Zobrazit recenze:
 2012-09-03 12:18:51
Určitě stojí za návštěvu

Města a obce v okolí

Svojanov (0.3km)Bystré (4.4km)Polička (14km)Letovice (15km)Svitavy (15km)Kunštát (16km)Sněžné (21km)Kuklík (21km)Jevíčko (22km)

Webmap: 1 2 3