TIXIK.cz » Hrady a zámky » Brno » Hrad Špilberk

Hrad Špilberk - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Špilberk: Hlídač pokojů
Hrad Špilberk Mapa Mapa hotelů Hrad Špilberk

Hrad ŠpilberkHrad Špilberk

Související témata

Hrad Špilberk: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Špilberk


Zobrazit všechny »


Hrad Špilberk: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Špilberk Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Špilberk a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 11:23:38, Adresa: Špilberk 210/1, 602 00 Brno-Brno-střed, Česká republika, Telefon: 542 123 616, WWW stránky:

Hrad Špilberk se nachází ve městě Brno na jihu České republiky. Vytváří dominantu tohoto města. Hrad Špilberk byl založen v polovině 13. století na skalnatém vrchu nad městem. Jednalo se o královský hrad, ale panovníci zde pobývali pouze sporadicky. Hlavním sídlem moravských makrabat se Hrad Špilberk stal v polovině 14. století. V 15. století jeho význam začal upadat a samotný hrad začal chátrat. Za dob obléháhí českých zemí Švédy došlo k opravě a zlepšení opevnění Špilberku. Vzniklo zde také pevnostní vězení, kde byli vězněny vysoce postavené vojenské osobnosti. Na konci 18. století se ze Špilberku stalo civilní vězení pro nejtěžší zločince.V roce 1855 císař František Josef vězení zrušil a Hrad Špilberk byl přeměněn na vojenská kasárna. Tomuto účelu složil hrad až do roku 1959, kdy armáda definitivně odešla a Hrad Špilberk se dostává pod správu muzea města Brna. Hrad nabízí několik výstavních expozic kasematy, dětskou dílnu, barokní lékárnu, rozhlednu. Mezi nejnavštěvovanější a nejznámější patří kasematy. Ty byly původně vystavěny v tělese valového opevnění za účelem ukrytu vojáku. Později byly kasematy přeměněny na kobky pro ty nejtěžší trestance. Již v roce 1880 byly poprvé zpřístupněny pro veřejnost. Každý rok v létě se na Hrad Špilberk konají různé akce: jako koncerty, výstavy, dívadelní představení. Hrad Špilberk je otevřen celoročně.

Informace a fakta

GPS: 49.1945, 16.5994
Nadmořská výška: 284 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 14:20:11

Hrad Špilberk: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 80Recenze: 112012-02-15 11:47:50
Hrad Špilberk je opravdová dominanta Brna, kterou je dobré nejen vyfotit, ale i navštívit. Nejpopulárnější jsou kasematy, ale za návštěvu stojí i věž hradu, odkud je za dobrého počasí výhled na celé Brno. Hrad je navíc obklopen pěstěným parkem, kde si unavení návštěvníci (neboť hrad je ne poměrně příkrém kopci - na brněnské poměry) mohou v klidu odpočinout nebo zahrát pétanque. Nepříliš náročný výlet je možné zakončit v některé z malebných vináren v centru města.
 Aura: 67Recenze: 32012-02-01 09:47:13
Procházka nahoru na Špilberk je fajn i v případě, že nemáte v úmyslu nebo nemáte čas zkoumat hrad zevnitř. Výhledy na město a okolí jsou nádherné, na všechny strany.

Města a obce v okolí

Brno (0.7km)Kníničky (7km)Rozdrojovice (9km)Tvarožná (13km)Ostrovačice (13km)Lelekovice (11km)Tetčice (14km)Říčany (15km)Rosice (16km)

Webmap: 1 2 3