TIXIK.cz » Hrady a zámky » Hrad Smoleń

Hrad Smoleń - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Smoleń: Hlídač pokojů
Hrad Smoleń Mapa Mapa hotelů Hrad Smoleń

Hrad SmoleńHrad Smoleń

Související témata

Hrad Smoleń: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Smoleń


Zobrazit všechny »


Hrad Smoleń: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Smoleń Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Smoleń a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky
Morsko CastleHrady a zámky17km
Hrad BoboliceHrady a zámky23km
Hrad SławkówHrady a zámky26km
Pieskowa SkałaHrady a zámky23km
Hrad MirówHrady a zámky24km
Hrad OjcówHrady a zámky27km
Hrad BedzinHrady a zámky41km
KorzkiewHrady a zámky34km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 21:22:12, Nadmořská výška: 472m, Adresa: 794, Polsko

Hrad Smoleń leží 4 km jižně od města Pilica, ve Slezském vojvodství, na jihu Polska . Ruiny se nachází na území přírodní rezervace Smoleń.

Pohled do historie

Údajně bylo území Smoleńska osídleno již v pravěku. Ve 12. stol. se na místě dnešních ruin nacházelo dřevěno-hliněné hradiště. To bylo podle jedné z hypotéz vypáleno vojskem českého krále Václava II. Podle jiné teorie jej vypálili Tataři. Gotický hrad byl postaven v polovině čtrnáctého století na místě stávající strážnice. Zakladatel není znám, existují ale domněnky, že to byl buď Jan, nebo Otto z Pilicy. A jak už to u středověkých pevností bývá, leží i Smoleń na skalách vysoko v kopcích. Poprvé byl hrad popsán v dokumentu z roku 1384. Jeho původní název byl Pilica. Smoleń se mu začalo říkat až od 16. století. Nejprve to byla jen malá stavba s jedinou vysokou válcovou věží. V pozdějších letech přibyla věž druhá a přistavěny byly dva dolní paláce na úpatí skal. Ty byly obehnány hradbami se vstupní branou, která se zachovala dodnes. Hrad se dělil na horní a dolní a sestával ze dvou částí - východní a západní. Na nádvoří se dodnes nachází studna, která by podle pověsti měla být až 200 m hluboká. Hrad Smoleń byl obýván od 14. do 16. století. V šestnáctém století hrad přešel do rukou rodu Padniewskich. Po smrti posledního člena rodu Toporczyků v roce 1564 byl hrad opuštěn. Roku 1655 byl prázdný hrad vypálen švédskými vojsky a již nikdy nebyl znovu obnoven. Na konci 18. století výrazně přispěli k devastaci již tak poničeného hradu Rakušané , kteří rozebírali jeho zdivo a kameny z něj používali na stavbu celnice ve Smoleńi. Svůj podíl na současném stavu hradu nesou také tzv. lovci pokladů, kteří zde hledali své štěstí.

Hrad Smoleń dnes

Do dnešního dne se zachovala 16 m vysoká strážní věž a zbytky zdiva několika obytných i hospodářských stavení horního zámku. Pozůstatky mladší západní části dolního zámku jsou v horším stavu. Zachovala se také již zmiňovaná studna. Její pravou hloubku dnes asi nezjistíme, je totiž zasypána a má "pouhých" 26 m. Dochovaly se také zbytky hradní kaple. Trosky se nalézají v chráněné krajinné oblasti Smoleń, která se rozprostírá na území 4,3 ha. Kromě zříceniny spadají pod její ochranu karpatská bučina, kde najdeme stromy staré více než 200 let (např. javory a modříny) . Roste zde také nesmírně cenná květina s poetickým názvem střevíčník pantoflíček. Pod hradem samotným se nachází parčík, kde jsou rozesety lavičky, dřevěné altánky a také místa pro ohniště.


Informace a fakta

GPS: 50.4381, 19.6751
Nadmořská výška: 472 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 22:14:01

Hrad Smoleń: Recenze

Hrad Smoleń prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Pilica (3.6km)Ogrodzieniec (11km)Kroczyce (16km)Myszków (29km)Siewierz (31km)Jerzmanowice (26km)Zelków (32km)Korzkiew (34km)Trzebinia (34km)

Webmap: 1 2 3