TIXIK.cz » Hrady a zámky » Hrad Radyně

Hrad Radyně, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Radyně: Hlídač pokojů
Hrad Radyně Mapa Mapa hotelů Hrad Radyně

Hrad RadyněHrad Radyně

Související témata

Hrad Radyně: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Radyně


Zobrazit všechny »


Hrad Radyně: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Radyně Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Radyně a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 07:12:31, Nadmořská výška: 557m, Adresa: Výrovna 197, 332 02 Starý Plzenec, Česká republika

Hrad Radyně je zřícenina středověkého hradu. Nachází se nedaleko města starý Plzenec v Plzeňském kraji v České republice. Je dominantou celého okolí. Hrad Radyně byl založen císařem Karlem IV. v roce 1356 a dokončen v roce 1361. název dostal podle stejnojmeného vrchu na kterém byl postaven. Do 16. století kdy byl obýván, se vystřídalo na hradě několik majitelů. Kolem roku 1529 Hrad Radyně zřejmě vyhořel a dál již nebyl opravován. Mezi poslední majitele hradu patřili Černínové z Chudenic. V roce 1818 získal Hrad Radyně a celé panství Kristián z Valdštejna. Ten nechal opravit věž a v ní jeden pokoj. V roce 1886 zde propukl požár a hrad chátral dál. V roce 1920 koupila hrad od Valdštejnů staroplzenecká obec. Nově založený spolek pro záchranu hradu Radyně jej začal opravovat. Hrad Radyně je otevřen pro veřejnost duben, květen září a říjen o víkendech a svátcích. Červen až srpen denně mimo pondělí.

Informace a fakta

GPS: 49.6811, 13.4651
Nadmořská výška: 557 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:33:04

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem.

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Jednalo se o majetek panovníka?: Ano
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Typ objektu: hradní zřícenina, zámek, palác, tvrz

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Hrad Radyně: Recenze

Zobrazit recenze:
 2011-01-09 22:54:14
Radyně ?
Mám rád historii a památky jako takové, jsou mou srdeční záležitostí. Proto píšu tuto připomínku,která je o Radyni. Vlastníkem je město Srarý Plzenec a podle toho to taky tak vypadá. Nevím který radní a nebo celé zastupitelstvo našlo firmu na jeho opravu - ale je to něco hrozného. Nevím jestli majitel této firmy někdy opravoval památky a jakou má teda k tomu odbornost,ale to co tam předvádí je hrůza a běs. Neodborné zásahy do zdiva : vybourávání a nahrazování atiky betonem a železem je snad to nejhorší. Nechápu,jak se toto může dít za tichého souhlasu památkové péče. Město zajímají jen finance,které dostává za pronájem věže ( je jako ježek,při tolika antenách) a tím pádem pro návštěvníky už není tak zajímavá. Je to škoda. Při otevření okna mám toto panorama před očima a je mi to moc líto. Proč nejdou peníze utržené za pronájem hradu na jeho opravu a proč nebylo vyhlášeno výběrové řízení - které by za pomoci památkové péče vybralo fundovanou firmu,která má zkušenosti v této oblasti?? No nevím,je to vše k zamyšlení a řekl bych,že by se pár lidí mohlo chytit za nos. Že páni radní ?? Památkám zdar !!!

Města a obce v okolí

Plzeň (10km)Rokycany (12km)Hrádek (14km)Dolní Lukavice (12km)Dobřív (16km)Tlučná (17km)Přeštice (15km)Hromnice (19km)Rochlov (24km)

Webmap: 1 2 3