TIXIK.cz » Hrady a zámky » Hrad Rabštejn

Hrad Rabštejn, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Rabštejn: Hlídač pokojů
Hrad Rabštejn Mapa Mapa hotelů Hrad Rabštejn

Hrad RabštejnHrad Rabštejn

Související témata

Hrad Rabštejn: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Rabštejn


Zobrazit všechny »


Hrad Rabštejn: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Rabštejn Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Rabštejn a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 01:02:58, Nadmořská výška: 759m, Adresa: Oskava 95, 788 01 Oskava, Česká republika

Hrad Rabštejn je zřícenina hradu v Česku . Nachází se v Olomouckém kraji, nedaleko Šumperka , nad obcí Bedřichov .

Historie

Hrad Rabštejn byl postaven na přelomu 13. – 14. století. Jeho první majitel byl Hrabiš ze Švábenic. V této době sloužil na ochranu celého Švábenického panství. Hrad Rabštejn je poprvé zmíněn v roce 1318. V té době patřil hrad biskupovi Konrádovi, který ho vybojoval pro krále Jana Lucemburského. Další dochované zmínky o hradu pocházejí až z konce 14. století, kdy markrabě Jošt musel předat Hrad Rabštejn Pročkovi z Kunštátu a Bouzova. Ten ho vlastnil až do počátku 15. století, kdy se na hradě začali postupně střídat jeho majitelé. Poslední známý majitel hradu byl na začátku 16. století Petr z Žerotína. Ten hrad Rabštejn opustil, protože si nechal postavit nový zámek - Hrad Rabštejn byl, díky častému střídání majitelů, poničen. Od roku 1535 je hrad uváděn jako pustý. Znovu osídlen byl v 17. století, kdy sloužil jako vězení. V průběhu třicetileté války v roce 1645 hrad dobyli Švédové, kteří zde pak pobývali pouze do roku 1646. Poslední obyvatelé hradu Rabštejna byli v roce 1693 panští zřízenci a hajný. Od poloviny 18. století je hrad zcela pustý a chátrá.

Zřícenina hradu Rabštejn

Do dnešní doby se z hradu dochovaly pouze ruiny. K vidění jsou části zdiva hradního dvora a bašty, a také hradní příkop, který je zarostlý bujnou vegetací. Hrad Rabštejn je dostupný po modré turistické značce ze sedla Skřítek, kam se dostanete buď autem či autobusem, anebo z Bedřichova po červené turistické značce. Hrad Rabštejn je také oblíbené místo horolezců.


Informace a fakta

GPS: 49.9486, 17.1512
Nadmořská výška: 759 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:47:40

Hrad Rabštejn: Recenze

Hrad Rabštejn prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Rýmařov (10km)Sobotín (9km)Vikýřovice (11km)Vernířovice (9km)Šumperk (13km)Velké Losiny (12km)Malá Morávka (14km)Bludov (16km)Loučná nad Desnou (14km)

Webmap: 1 2 3