TIXIK.cz » Hrady a zámky » Hrad Lipowiec

Hrad Lipowiec, Polsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Lipowiec: Hlídač pokojů
Hrad Lipowiec Mapa Mapa hotelů Hrad Lipowiec

Hrad LipowiecHrad Lipowiec

Související témata

Hrad Lipowiec: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Lipowiec


Zobrazit všechny »


Hrad Lipowiec: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Lipowiec Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Lipowiec a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 03:34:26, Nadmořská výška: 351m, Adresa: 780, 32-551, Polsko, Telefon: +48 32 613 40 62, WWW stránky:

Hrad Lipowiec se do dnešních dob dochoval pouze jako zřícenina. Nachází se severně od vsi Babice , v jižní části Polska .

Historie hradu

Hrad Lipowiec na přelomu 13. a 14. století nechal pravděpodobně vybudovat biskup Jan Muskata, nebo některý z jeho předchůdců. První písemná zmínka o opevnění pochází z roku 1303. Tato stavba nejprve sloužila jako pevnost krakovských biskupů. Od první poloviny 15. století se stala rovněž místem biskupského vězení pro provinilé kněze a v 16. století zde byli drženi také významní humanisté a reformátoři. Hrad Lipowiec prošel několika rekonstrukcemi. V roce 1629 jej zasáhl požár. Již opravený byl v roce 1655 dobyt švédskými vojsky, která hrad po dvou letech znovu zapálila. Další tři čtvrtiny století pak zůstala pevnost v ruinách a neobydlena. Hrad Lipowiec nechal roku 1732 opravit biskup Felix Szaniawsky. Ten se rozhodl zde zřídit nápravný ústav pro kněze, kteří nedodrželi předpisy kanonického práva. V roce 1789 upadl hrad do soukromého vlastnictví rakouské vlády. Zanedbávání stavby a další požár už vedly jenom k jejímu definitivnímu úpadku a z opevnění se postupně stávala zřícenina.

Současnost

Hrad Lipowiec byl po druhé světové válce zařazen mezi kulturní památky. V letech 1961 – 1975 proběhly na jeho zříceninách konzervační práce a archeologický průzkum.

Informace pro turisty

Hrad je přístupný veřejnosti každý den. Na hradě se již tradičně koná několik turisticky zajímavých akcí. Mezi nejvýznamnější patří Tajemství hradní věže, jejíž cílem je především prezentovat historii hradu veřejnosti. Další nese název Rytířský piknik na hradě Lipowiec, kde se návštěvníci seznamují především s tradičními řemesly a zvyky. Neméně významné je také Setkání čarodějnic.

Krajina

Hrad Lipowiec stojí na vápencovém vrchu západně od hřebene Tenczyński. Svahy kopce jsou zarostlé stoletým bukovým lesem. Naleznete zde také vzácné rostliny jakými jsou jaterník, plicník, kopytník, orchideje a další. Oblast je chráněná.

Dostupnost

K hradu vedou turistické trasy ze vsi Babice , kde je několik možností k parkování. Výstup k hradu netrvá déle než půl hodinu pěší chůze.


Informace a fakta

GPS: 50.0769, 19.4449
Nadmořská výška: 351 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:51:22

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://zamek-lipowiec.republika.pl/glowna.html

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současné využití objektu: muzeum

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Hrad Lipowiec: Recenze

Hrad Lipowiec prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Chrzanów (8km)Zator (9km)Trzebinia (9km)Poręba Wielka (14km)Krzeszowice (15km)Osvětim (17km)Morawica (22km)Skidzin (21km)Balice (25km)

Webmap: 1 2 3