TIXIK.cz » Hrady a zámky » Polsko » Opolsko » Hrad Krzyźtopór

Hrad Krzyźtopór - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Krzyźtopór: Hlídač pokojů
Hrad Krzyźtopór Mapa Mapa hotelů Hrad Krzyźtopór

Hrad KrzyźtopórHrad Krzyźtopór

Související témata

Hrad Krzyźtopór: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Krzyźtopór


Zobrazit všechny »


Hrad Krzyźtopór: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Krzyźtopór Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Nejlevnější ubytování, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Krzyźtopór a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 01:14:38, Adresa: Plac Zamkowy, 47-143 Ujazd, Polsko, WWW stránky:

Hrad Krzyźtopór je zřícenina historického sídla ze 17. století. Díky své poloze je dominantou oblasti kolem městečka Ujazd v Polsku .

Hrad Krzyźtopór - historie

Hrad Krzyźtopór byl vybudován v letech 1631-1644 a navržen italským architektem Lorenzem Murettem pro sadoměřského guvernéra Kryštofa Ossoliňského. Celá stavba působila velmi neobvykle. Hrad Krzyźtopór byl obehnaný kamennými zdmi a baštami v pěti rozích, tento tvar měl znázorňovat kalendář. Rok po dostavění tohoto sídla guvernér Ossoliňský zemřel.O deset let později Hrad Krzyźtopór těžce poškodili Švédové a odvezli si odtud nejcennější poklady. Následující majitelé žili pouze v malé části této budovy, a to do roku 1770, poté následoval rychlý úpadek. Po skončení 2. světové války se uvažovalo o přestavbě této zříceniny na vojenskou školu, návrh byl však zamítnut. Další plán se objevil počátkem 90. let, kdy se začalo s rekonstrukcí s cílem udělat z budovy hotel, ale ani tento plán se nezdařil. Dokud nebude prosazen nový návrh na renovaci budovy, budou zde stát pouze impozantní ruiny.

Zajímavosti

Hrad Krzyźtopór má čtyři věže, které znázorňují roční období, a ukrývá se zde dvanáct sálů, které symbolizují dvanáct měsíců. Dokonce tu bylo vybudováno 52 pokojů, jež měli zastupovat každý týden v roce. 365 oken symbolizuje dny roku, architekt neopomenul ani jedno dodatečné okno, které se používalo v přestupném období. Hrad Krzyźtopór vlastnil obrovské akvárium, které bylo umístěno ve veliké jídelně. Byl zde také vybudovaný systém sklepení, některá se využívala jako stáje pro hřebce hradního pána, údajně byli vybavené i žlaby z černého mramoru a zrcadly. Zázrakem se dochovala původní vstupní brána se dvěma kamennými symboly historického sídla-Krzyź neboli kříž, znázorňující náboženské vyznání majitele a Topór neboli sekyra, která byla erbem rodu Ossoliňských. Navštívit Hrad Krzyźtopór je historicky nezapomenutelným zážitkem, toto místo působí velice poutavým dojmem. Odvážnější turisté se mohou utábořit přímo pod hradem, nebo dokonce nocovat na nádvoří, což je snem každého cestovatele.


Informace a fakta

GPS: 50.391, 18.3499
Nadmořská výška: 207 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:39:20

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : www.krzyztopor.org.pl

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současné využití objektu: galerie

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Hrad Krzyźtopór: Recenze

Hrad Krzyźtopór prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Ujazd (0.9km)Niewiesze (10km)Kędzierzyn-Koźle (12km)Toszek (14km)Hlivice (25km)Pawłowiczki (27km)Zabrze (32km)Paniówki (35km)Krasiejów (32km)

Webmap: 1 2 3