Turistické informace a hodnocení destinace
Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 22:56:58, Nadmořská výška: 348m,
Adresa: Hoštejn 1, 789 01 Hoštejn, Česká republika
Hrad Hoštejn je zřícenina hradu nacházející se na kopci nad stejnojmennou vesnicí Hoštejn v Olomouckém kraji, Česká republika. Hrad Hoštejn leží asi 7km západním směrem od města Zábřeh. Hrad Hoštejn byl postaven ve 13. století a do dnešní doby se dochovaly jen jeho pozůstatky v podobě náznaku valů a příkopů na východní straně a sklepení a zborceného schodiště na straně západní.
První přímá písemná zmínka o Hrad Hoštejn pochází z roku 1289 a jeho pravděpodobným zakladatelem byl o dvě desítky let dříve pan Boreš z Rýzmburka. Hrad Hoštejn původně sloužil jako sídlo odpůrců pánů ze Zábřeha k ochraně cesty údolím. Po rodě Hrabišiců byl Hrad Hoštejn v držení Záviše z Falkenštejna a později i pánů ze Šternberka. Začátkem 15. století byl Hrad Hoštejn díky tedejšímu hejtmanovi a velkému přívrženci husitů, často terčem protihusitských útoků, což započalo jeho zkázu. Útok oddílu vojska Albrechta Rakouského v roce 1424 Hrad Hoštejn velice významně poškodil a od této události již hrad nikdy nebyl obnoven. Později měl Hrad Hoštejn ve vlastnictví i rod Tunklů z Brníčka, který ho již trvale spojil se zábřežským panstvím. O vlastnictví hradu se, ale, vlekly dlouhotrvající spory během nichž hrad nadále chátral. A ani noví majitelé neměli již zájem o jeho obnovu. Velmi známá a populární je ta část historie hradu, kdy se někdy počátkem 16. století Hrad Hoštejn stal útočištěm lapků. Ti svými loupeživými výpravami sužovali celé široké okolí. Údajně zde pobývali celých šet. Přítrž jejich řádění učinil až Arkleb z Boskovic, který hrad dobyl a vyvrátil do základů. Konečnou zkázu Hrad Hoštejn dokonala v polovině 19. století výstavba železnice, kdy jeho ruiny byly zcela rozebrány. Výstavba železnice Praha – Olomouc měla pro tento region obrovský význam a právě u vesnice Hoštejn se v roce 1845 její dvě větve spojily a stavba byla dokončena. Na připomínku této události byl v místech bývalého Hrad Hoštejn vystavěn empírový památník ve tvaru obelisku.
Hrad Hoštejn i památník jsou přístupné z vesnice Hoštejn. Vede zde několik značených turistických tras a nachází se zde samozřejmě i vlaková a autobusová zastávka. Tato místa se stanou příjemným a zajímavým zastavením při návštěvě Zábřežského mikroregionu. Vesnice Hoštejn se nachází v malebné lesnaté krajině a je též součástí Přírodního parku Březná.
Informace a fakta
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Je objekt veřejně přístupný?:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:38:13
Majitelem prozatím nepotvrzené informace
Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem.
Sloh: baroko
Atrakce: kaple
Současné využití objektu: hotel
Služby a možnosti: výstavy
Současný stav: ruiny
Typ objektu: hradní zřícenina, středověký hrad, vodní hrad, zámek, palác, tvrz, pozůstatek tvrze
V nejstarší době patřila ves Nemile s tvrzí poplužním dvorem, vodním mlýnem k Hoštejnskému hradu. Základem vsi Nemile bylo popluží, rozsáhlé rolnické hospodářství, jehož užívali Hoštejnští a potom zábřežští hradní úředníci místo služného. První písemná zmínka pochází z roku 1374, kdy žaluje Tomáš z Rezu (kdysi ves za Budislaví u Kamenného Sedliště na Litomyšlsku) Smila z Hoštejna o 50 hř. Gr., že mu vzal v jeho dvorech v Nemili a Václavově násilím roční dávky a platy a o 50 hř.gr. za škodu na svých koních když sním byl v Braniborsku.
Roku 1414 žaluje Dorota, manželka Bernarda z Olomouce, Hynčíka z Hoštejna o 30 hřiven grošů, že bere úroky od jejích lidí v Nemili. Roku 1464 vkládá Matouš ze Šternberka hoštejnský majetek i ves Nemili s tvrzí bratřím Janům a Jiřímu Tunklům z Brníčka.