TIXIK.cz » Hrady a zámky » Hrad Hoštejn

Hrad Hoštejn, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Hoštejn: Hlídač pokojů
Hrad Hoštejn Mapa Mapa hotelů Hrad Hoštejn

Hrad HoštejnHrad Hoštejn

Související témata

Hrad Hoštejn: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Hoštejn


Zobrazit všechny »


Hrad Hoštejn: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Hoštejn Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Hoštejn a doprava, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 22:56:58, Nadmořská výška: 348m, Adresa: Hoštejn 1, 789 01 Hoštejn, Česká republika

Hrad Hoštejn je zřícenina hradu nacházející se na kopci nad stejnojmennou vesnicí Hoštejn v Olomouckém kraji, Česká republika. Hrad Hoštejn leží asi 7km západním směrem od města Zábřeh. Hrad Hoštejn byl postaven ve 13. století a do dnešní doby se dochovaly jen jeho pozůstatky v podobě náznaku valů a příkopů na východní straně a sklepení a zborceného schodiště na straně západní. První přímá písemná zmínka o Hrad Hoštejn pochází z roku 1289 a jeho pravděpodobným zakladatelem byl o dvě desítky let dříve pan Boreš z Rýzmburka. Hrad Hoštejn původně sloužil jako sídlo odpůrců pánů ze Zábřeha k ochraně cesty údolím. Po rodě Hrabišiců byl Hrad Hoštejn v držení Záviše z Falkenštejna a později i pánů ze Šternberka. Začátkem 15. století byl Hrad Hoštejn díky tedejšímu hejtmanovi a velkému přívrženci husitů, často terčem protihusitských útoků, což započalo jeho zkázu. Útok oddílu vojska Albrechta Rakouského v roce 1424 Hrad Hoštejn velice významně poškodil a od této události již hrad nikdy nebyl obnoven. Později měl Hrad Hoštejn ve vlastnictví i rod Tunklů z Brníčka, který ho již trvale spojil se zábřežským panstvím. O vlastnictví hradu se, ale, vlekly dlouhotrvající spory během nichž hrad nadále chátral. A ani noví majitelé neměli již zájem o jeho obnovu. Velmi známá a populární je ta část historie hradu, kdy se někdy počátkem 16. století Hrad Hoštejn stal útočištěm lapků. Ti svými loupeživými výpravami sužovali celé široké okolí. Údajně zde pobývali celých šet. Přítrž jejich řádění učinil až Arkleb z Boskovic, který hrad dobyl a vyvrátil do základů. Konečnou zkázu Hrad Hoštejn dokonala v polovině 19. století výstavba železnice, kdy jeho ruiny byly zcela rozebrány. Výstavba železnice Praha – Olomouc měla pro tento region obrovský význam a právě u vesnice Hoštejn se v roce 1845 její dvě větve spojily a stavba byla dokončena. Na připomínku této události byl v místech bývalého Hrad Hoštejn vystavěn empírový památník ve tvaru obelisku. Hrad Hoštejn i památník jsou přístupné z vesnice Hoštejn. Vede zde několik značených turistických tras a nachází se zde samozřejmě i vlaková a autobusová zastávka. Tato místa se stanou příjemným a zajímavým zastavením při návštěvě Zábřežského mikroregionu. Vesnice Hoštejn se nachází v malebné lesnaté krajině a je též součástí Přírodního parku Březná.

Informace a fakta

GPS: 49.8768, 16.7772
Nadmořská výška: 348 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:38:13

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem.

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Sloh: baroko
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Atrakce: kaple
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současné využití objektu: hotel
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby a možnosti: výstavy
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současný stav: ruiny
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Typ objektu: hradní zřícenina, středověký hrad, vodní hrad, zámek, palác, tvrz, pozůstatek tvrze

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Hrad Hoštejn: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 75Recenze: 12010-06-26 23:37:11
V nejstarší době patřila ves Nemile s tvrzí poplužním dvorem, vodním mlýnem k Hoštejnskému hradu. Základem vsi Nemile bylo popluží, rozsáhlé rolnické hospodářství, jehož užívali Hoštejnští a potom zábřežští hradní úředníci místo služného. První písemná zmínka pochází z roku 1374, kdy žaluje Tomáš z Rezu (kdysi ves za Budislaví u Kamenného Sedliště na Litomyšlsku) Smila z Hoštejna o 50 hř. Gr., že mu vzal v jeho dvorech v Nemili a Václavově násilím roční dávky a platy a o 50 hř.gr. za škodu na svých koních když sním byl v Braniborsku.

Roku 1414 žaluje Dorota, manželka Bernarda z Olomouce, Hynčíka z Hoštejna o 30 hřiven grošů, že bere úroky od jejích lidí v Nemili. Roku 1464 vkládá Matouš ze Šternberka hoštejnský majetek i ves Nemili s tvrzí bratřím Janům a Jiřímu Tunklům z Brníčka.
 Aura: 69Recenze: 1242012-02-06 23:05:03
Ta vesnice Nemile bývala slavná i jinak. Je tam na dolním konci pramen velmi kvalitní pitné vody (U korýtek), sjížděli se tam odjakživa všichni, je fakt osvěžující i v parném létě, a pořád stejně kvalitní, i v dobách sucha. Přímo naproti bývala vyhlášená palírna slivovice. Ta už není, ale ti, co ji pamatují, toho litují dodnes, že už není. Slivovici tam uměli. Voda U korýtek tam ještě je, doporučuji. Kdybyste tam jeli vlakem, tak jeďte do zastávky Lupěné, je to pak asi kilometr pěšky, příjemná procházka, a když budete mít víc času, dá se posedět u přehrady Nemilka.

Města a obce v okolí

Zábřeh na Moravě (7km)Štíty (10km)Lanškroun (13km)Bludov (13km)Mohelnice (15km)Šumperk (17km)Moravská Třebová (15km)Loštice (18km)Vikýřovice (20km)

Webmap: 1 2 3