TIXIK.cz » Hrady a zámky » Most » Hrad Hněvín

Hrad Hněvín - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Hněvín: Hlídač pokojů
Hrad Hněvín Mapa Mapa hotelů Hrad Hněvín

Hrad HněvínHrad Hněvín

Související témata

Hrad Hněvín: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Hněvín


Zobrazit všechny »


Hrad Hněvín: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Hněvín Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Hněvín a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 11:41:34, Nadmořská výška: 392m, Adresa: Hradní 585/1, 435 02 Most, Česká republika, Most, 43401, WWW stránky:

Hrad Hněvín je hrad v České republice. Nachází se na severu země. Leží na stejnojmenném vrchu (399 m n. m. ) ve městě Most. Na vrcholu kopce Hněvín stálo opevněné dřevěné hradiště již v 9. století našeho letopočtu. První písemné zmínky dokládající kamenný hrad pocházejí z poloviny 13. století. V té době totiž byla osada Most rozkládající se pod hradem povýšena na město. Přestavba dřevěného hradiště na kamenný hrad proběhla údajně ve 12. století, kdy toto území vlastnil rod Hrabišiců. Zajímavostí je, že za vlády Rudolfa II. zde na jeho příkaz pobývali alchymisté Angličan Edward Kelley a Řek Marek Mamugny. Bezproblémové držení hradu skončilo pro město za třicetileté války. V letech 1620-1631 se na hradě vystřídalo několik císařských posádek. Několikrát se také během války pokusili Hrad Hněvín dobýt Švédové. Ti ho nejprve nezískali, ovšem opakovaně zpustošili město Most. Až ke konci války v roce 1646 jej dobyli pod vedením generála Wrangela. Přestože Hrad Hněvín až do konce války obléhalo císařské vojsko, zůstal v držení Švédů. Ti ho drželi i po uzavření vestfálského míru až do října 1649. Po těchto zkušenostech zaslali mostečtí měšťané císaři Ferdinandu III. prosbu o svolení k demolici hradu. Měli totiž strach, aby hrad znovu nepřitahoval pozornost vojska a aby stavební materiál mohli použít na opravu města. Císař jejich žádosti vyhověl v září roku 1650. Po následujících více než 200 let pak vrchol zůstal pustý. Obnova hradního areálu začala v 70. letech 20. století, kdy se začalo s postupným zalesňováním svahů a zpevňováním cest. V roce 1879 byla na místě starých základů zřízena restaurace. V roce 1889 zde byla postavena dřevěná vyhlídková věž, kterou ale o rok později strhnul silný vítr. V roce 1896 byl ustanoven spolek, který si vytknul za cíl obnovit hradní areál. Nejprve se začalo stavbou kamenné vyhlídkové věže. Ta byla dokončena v září roku 1900. V roce 1905 byla vedle věže postavena nová restaurace v gotizujícím slohu. V letech 1913 – 1914 zde byla postavena i hradní kaple. Během první světové války zde žádné stavební aktivity neprobíhali. Až v roce 1927 byla postavena krytá veranda. Během druhé světové války Hrad Hněvín obsadila německá armáda. Po válce v roce 1950 se stal správcem objektu místní Národní výbor v Mostě. Již rok na to chátral. V 60. letech 20. století byl už Hrad Hněvín nepřístupný, protože hrozilo zřícení některých částí. V roce 1972 byla ve východní věži, bývalé hradní kapli, pro veřejnost otevřena malá hvězdárna. Po roce 1989 získalo Hrad Hněvín město Most, které provedlo nákladnou obnovu celého areálu. Nyní je Hrad Hněvín nejoblíbenějším turistickým cílem v okolí města Most. Hrad slouží jako restaurace a hotel. Na hradě ale stále funguje Hvězdárna dr. Antonína Bečváře a z hradní věže se Vám naskytne ojedinělý výhled na Mosteckou pánev, Krušné Hory a České středohoří. Každý rok v červnu se zde koná Den magistra Kellyho.

Informace a fakta

GPS: 50.5204, 13.6332
Nadmořská výška: 392 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:23:48

Hrad Hněvín: Recenze

Hrad Hněvín prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Obrnice (4.8km)Bílina (10km)Litvínov (9km)Jirkov (13km)Duchcov (12km)Osek (12km)Chomutov (17km)Teplice (19km)Kurort Seiffen (19km)

Webmap: 1 2 3