TIXIK.cz » Hrady a zámky » Hrad Bezděz

Hrad Bezděz, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hrad Bezděz: Hlídač pokojů
Hrad Bezděz Mapa Mapa hotelů Hrad Bezděz

Hrad BezdězHrad Bezděz

Související témata

Hrad Bezděz: Fotografie

Doporučené hotely Hrad Bezděz


Zobrazit všechny »


Hrad Bezděz: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hrad Bezděz Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hrad Bezděz a doprava, Bankomaty


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 23:28:14, Nadmořská výška: 562m, Adresa: Bezděz 85, 472 01 Bezděz, Česká republika, Telefon: +420 487 873 131, WWW stránky:

Hrad Bezděz je dominantou oblíbené turistické oblasti Máchův kraj na severu České republiky . Nachází se nedaleko města Doksy , asi 6 km od Máchova jezera . Hrad Bezděz je Národní kulturní památka České republiky.

Pohled do historie

Původní královský hrad Bezděz postavil král Přemysl Otakar II. v letech 1264 - 1278 jako obranu severní hranice království. Bezděz je jedním z nejvýznamnějších gotických hradů v České republice . Jedním z vlastníků hradu Bezděz byl proslulý vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Ten byl otcem myšlenky na zřízení kláštera v prostorách hradu. Plány dočasně přerušila třicetiletá válka a vražda Albrechta z Valdštejna. Roku 1642 hrad Bezděz obsadili Švédové a pořádali odtud ničivé nájezdy do okolí. Před svým odchodem hrad Bezděz vyplenili a vypálili. V roce 1666 byla mnichy na Bezděz převezena z Emauz třetí kopie černé Madony z Montserratu, která byla považována za zázračnou. Z hradu se stalo významné poutní místo. Hrad Bezděz je přístupný po strmé křížové cestě. Klášter byl stejně jako řada dalších zrušen roku 1785 císařem Josefem II. Do obecného povědomí se hrad Bezděz znovu vrátil v souvislosti s obdobím romantismu v 19. století. Hrad Bezděz proslavil český básník a prozaik Karel Hynek Mácha. Podle legend zde mniši ukryli poklad. Na motivy této pověsti složil český skladatel Bedřich Smetana operu Tajemství. Údajně byl hrad Bezděz spojen podzemní chodbou s městem Bělá pod Bezdězem .

Návštěva hradu Bezděz

Nejvzácnější částí hradu je poměrně dobře zachovaná raněgotická kaple ze 13. století. Charakteristickými stavbami jsou dvě věže. Za pěkného počasí je z hradu Bezděz vidět třetina území České republiky. Hrad Bezděz v létě ožívá celou řadou kulturních akcí, jako jsou různé šermířské a hradní slavnosti. V září se koná Bezdězská pouť, aneb putování za Madonou Montserratskou na Bezděz.


Informace a fakta

GPS: 50.5395, 14.7194
Nadmořská výška: 562 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 10:30:33

Hrad Bezděz: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 55Recenze: 132010-09-16 17:44:07
Hrad Bezděz je místo odkud je naprosto fantastický výhled. Pozorovat odtud východ slunce je naprosto úžasný zážitek. Ze skály před hradní bránou je nádherný výhled do kraje a když se rozsvítí města a vesnice je to jak hvězdná obloha co spadla na zem.
 Aura: 51Recenze: 942010-09-26 13:48:17
Vždy na dovolené na Máchově jezeře si namůžu nechat ujít výšlap na hrad Bezděz. Cesta je strmá, ale vede pěkným lesem a hezkou přírodou a. nahoře se můžeme kochat buď výhledem, nebo jít ne prohlídku hradu, který se stále opravuje.
 Aura: 63Recenze: 2242010-09-26 21:15:53
Hrad bezděz jsme zdolala na kole.Ale všem doporučuji zvolit spíš pěší výstup. cets je písčitá a do kopce a moc to nejelo. Na prohlídku jsme nešli, ale i tak nádvoří je krásné. Vidíte z nej dolů a je to celkem pěkná výška.

Města a obce v okolí

Doksy (5km)Mnichovo Hradiště (18km)Kosmonosy (19km)Mladá Boleslav (19km)Stráž pod Ralskem (19km)Česká Lípa (21km)Liběchov (24km)Žehrov (27km)Úštěk (27km)

Webmap: 1 2 3