TIXIK.cz » Města » Česká republika » Moravskoslezský kraj » Novojičínsko » Hodslavice

Hodslavice - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hodslavice: Hlídač pokojů
Hodslavice Mapa Mapa hotelů Hodslavice

HodslaviceHodslavice

Související témata

Největší města v České republice, Satelitní mapa Česka, Hodslavice - satelitní mapa, Hodslavice: Fotografie

Doporučené hotely Hodslavice


Zobrazit všechny »


Hodslavice: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hodslavice Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely ve městě, Penziony, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hodslavice a doprava, Čerpací stanice, benzinky
Dřevěný kostel sv. OndřejeKostely0.1km
Hrad Starý JičínHrady a zámky7km
Zámek Nový JičínHrady a zámky6km
Zámek KinskýchHrady a zámky8km
Dřevěný kostel svaté KateřinyNáboženství8km
Kostel sv. Jakuba VětšíhoNáboženství8km
Jeskyně ŠipkaJeskyně9km
Velký JavorníkHory10km
Krytý Bazén Valašské MeziříčíKoupání8km
Štramberská TrúbaHrady a zámky9km
Kostel Nanebevzetí Panny MarieNáboženství8km
Muzeum Zdeňka BurianaMuzea9km
Stramberk medieval watchtowerVyhlídky9km
Botanická zahrada a arboretum ŠtramberkBotanické zahrady9km
Váňův kámenSkály10km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 01:53:08, Nadmořská výška: 338m, Telefon: +420 556 750 237, WWW stránky:

Hodslavice leží v mírné kotlině (350 m. n. m.) podél potoka Zrzávka u západních výběžků Moravskoslezských Beskyd na rozhraní Kravařska a Valašska. Pro bližší orientaci možno upřesnit, že obec leží na silnici č. I/57 mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím. Od roku 1960 tvoří její katastr nejjižnější část okresu Nový Jičín . Žije zde kolem 1 700 obyvatel.

Historie

První zmínka o Hodslavicích je datována do roku 1411. Původně však stály na dnešním katastru obce dvě vsi, jižněji vlastní Hodslavice, severněji směrem k Bludovicím Rohlina. Obě obce pojily stejné osudy. Patřily ke starojickému, a poté k novojičínsko-štramberskému panství, a v jednu obec splynuly pravděpodobně během třicetileté války v 1. polovině 17. století.

Památky

Hodslavice jsou bohaté na kulturní památky. Najdete jich zde jedenáct! Nejstarší památkou lidového stavitelství je Dřevěný kostel sv. Ondřeje z roku 1551, který je dodnes v péči místního farního úřadu katolické církve (po rekonstrukci bude zpřístupněn veřejnosti) . Z bývalého přilehlého hřbitova zůstal pouze hrob rodičů Františka Palackého. Nový evangelický kostel (1818) a novorománský katolický (1906) tvoří další dominanty centra obce. V jejich blízkosti stojí i nejznámější hodslavský objekt: rodný domek nejvýznamnějšího českého historika Františka Palackého (národní kulturní památka) . Zde se dnes nachází expozice přibližující život a dílo slavného rodáka, spravovaná Muzeem Novojičínska.

Kultura a sport

Hodslavice mají i kvalitní kulturní a sportovní zázemí: společenský dům, knihovnu, řadu hřišť, tělocvičnu, tenisové kurty, kuželnu, rekreační nádrž či cyklistickou stezku, která oblastí probíhá. V zimě tvoří malebné mírné okolní kopce výborný běžkařský terén. Okolí Hodslavic nabízí mnoho možností ke krátkým i delším vycházkám – např. k rekreační přehradě Kacabajka s chráněným územím Vstavačové louky, do lesa Čtenice ke studánkám železité a sirnaté vody, tzv. Tropickým údolím k přehradě Čerťák nebo po značených turistických cestách přes Trojačku (715 m, přírodní rezervace) po hřebenu hor trasou každoroční Palackého stezky na Velký Javorník (918 m.) .

Rodáci

František Palacký (1798 – 1876) je zapsán v paměti národa jako historik, politik, estetik a filozof, jehož úvahy a demokratické zásady aktuálně oslovují i současnou veřejnost. Jeho nejznámější a nejrozsáhlejší dílo, „Dějiny národa českého v Čechách i v Moravě“, mapuje vývoj na našem území od počátků osídlení do roku 1526. V rámci své politické práce marně usiloval o prosazení na tehdejší dobu odvážné, leč velmi prozíravé federalizace Rakouské říše (austroslavismus) . Svou rodnou vesnici navštívil naposled r. 1873. Na upraveném prostranství před domkem byl u příležitosti 170. výročí jeho narození, v září roku 1968 za osudově stísněné atmosféry, odhalen pomník F. Palackého, dílo akademického sochaře Vladimíra Navrátila. V Hodslavicích se r. 1889 narodil dr. Josef Lukl Hromádka, profesor Husovy bohoslovecké fakulty v Praze a svého času předseda Světové rady míru. Své rodiště zde měl i T. Svatopluk (1900) , autor několika dobových románů a povídek.


Informace a fakta

GPS: 49.5386, 18.0237
Nadmořská výška: 338 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 21.10.2012 21:20:38

Hodslavice: Recenze

Hodslavice prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Starý Jičín (6km)Nový Jičín (6km)Štramberk (9km)Valašské Meziříčí (8km)Kopřivnice (11km)Frenštát pod Radhoštěm (14km)Rožnov pod Radhoštěm (12km)Příbor (14km)Dolní Bečva (15km)

Webmap: 1 2 3