TIXIK.cz » Města » Polsko » Velkopolsko » Hnězdno

Ubytování Hnězdno, hotely Hnězdno

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hnězdno: Hlídač pokojů
Hnězdno Mapa Mapa hotelů Hnězdno

HnězdnoHnězdno

Související témata

Největší města v Polsku, Satelitní mapa Polska, Satelitní mapa Hnězdna, Tipy na výlety poblíž Hnězdna, Hnězdno - počasí, Hnězdno: Fotografie

Doporučené hotely Hnězdno


Zobrazit všechny »


Hnězdno: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hnězdno Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hnězdno a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky
Hnězdenská katedrálaKatedrály0.3km
Dveře Hnězdenské katedrály0.3km
Teatr im Aleksandra FredryDivadla0.4km
Muzea0.4km
Muzeum počátků polského státuMuzea0.8km
GnieźninekKopce1km
GE Money bankBanky1km
Amfiteatr EstedeDivadla1km
Bank Ochrony ŚrodowiskaBanky1km
PKO BP III oddziałBanky2km
Piotrowskie LakeJezera9km
Ostrów LednickiHrady a zámky15km
Lednica LakeJezera15km
Basilica in TrzemesznoBaziliky15km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 11:55:54

Plusy

rovinaté okolí

Proti

daleko od letiště

Vhodné pro

studium

Doprava a dopravní možnosti

železniční


Informace a fakta

GPS: 52.5338, 17.5946
Nadmořská výška: 120 m
Datum poslední aktualizace: 22.10.2012 7:33:01

Hnězdno: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 79Recenze: 97024.8.2011 10:00:44
Hnězdno je jedno z nejstarších měst v Polsku . Nachází se v centrální části země, ve Velkopolském vojvodství. V současnosti žije ve městě okolo 70 000 obyvatel.

O městě

Hnězdno bylo vůbec prvním historickým hlavním městem Polska. Je také sídlem arcibiskupů hnězdenských, nejstarší církevní metropole Polska. Patronem města je sv. Vojtěch, jehož původní hrobka se ve městě nachází. K tomuto místu ročně putují katolíci z celého světa. Město leží na tzv. Piastovské cestě, která spojuje místa související s počátky polského státu. Hnězdno je její nejdůležitější zastávkou. Město je také v poslední době důležitým průmyslovým centrem.

Turistické zajímavosti

Největší turistickou zajímavostí města Hnězdno je bezesporu katedrála ze 14. století, která ukrývá již zmíněnou hrobku sv. Vojtěcha a archiv s mnoha nejstaršími polskými rukopisy. Katedrála byla také svědkem korunovace prvních pěti polských králů. Zajímavé jsou i její dveře, tzv. Hnězdenské dveře, které jsou nejkrásnějším dílem románského umění v Polsku. Dále je to řada kostelů z 12. - 17. století, klášter Johanitů a hradby. Hnězdno má také zajímavá muzea. Patří k nim např. Arcidiecézní muzeum a Muzeum počátků polského státu. Pokud by vás památky, muzea a galerie omrzely, vydejte se na procházku kolem jezera Jelonek, odkud se naskýtá krásný výhled na Staré město.

Historie

Hnězdno je opředeno řadou slovanských mýtů a legend, které se vedle Polsko týkají i Čech a Ruska . Slovanské osídlení se datuje do 8. století. O dvě století později se Hnězdno stává hlavním městem nového polského státu. Městská práva obdrželo v roce 1239. Rozmach město zažívalo do roku 1793, kdy následkem dělení Polska připadlo Prusku. Až v roce 1919 se opět stalo součástí obnoveného Polska.

Turistické služby

Hnězdno nabízí i široké možnosti ubytování. Základní nabídku naleznete ZDE . Dobře najíst se můžete v restauraci Peitrak, kde vaří typickou polskou kuchyni, v restauraci Pod Piatka, Verona, U Zygmunta, nebo v restauraci Hubertus. Za kulturou můžete vyrazit např. do divadla Alexandra Fredra.

Zábava

Hnězdno během roku hostí celou řadu festivalů a oslav. Patří k nim např. mezinárodní jazzový festival "Jazz Pod Piątką" konající se v červnu, mezinárodní varhanní festival "Musik in the Gniezno Cathedral", polský amatérský filmový festival "Offeliada", který se koná v říjnu, festival studentů, konající se v květnu, a Dny města Hnězdno, které se pořádají v druhé polovině dubna.

Doprava

Hnězdno je nejlépe dostupné autem, autobusem nebo vlakem. Město je významnou dopravní křižovatkou. Hlavní železniční trať vede ve směru Poznaň – Inowrocław . Jezdí po ní např. i rychlíky spojující Wrocław a Gdaňsk . Autem se sem dá nejlépe dostat po silnici č. 5 (E261) a po silnici č. 15. Autobusy sem jezdí denně např. z Bydhoště , Koninu , Imiolki, Czerniejewova či z Skorzecine. Nejbližší letiště se nachází v 50 km vzdálené Poznani .

Města a obce v okolí

HnězdnoTrzemeszno (16km)Witkowo (16km)Pobiedziska (22km)Krześlice (23km)Nekla (23km)Rogowo (22km)Września (23km)Biskupice (29km)

Webmap: 1 2 3