TIXIK.cz » Města » Hnězdno

Ubytování Hnězdno, hotely Hnězdno

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hnězdno: Hlídač pokojů
Hnězdno Mapa Mapa hotelů Hnězdno

HnězdnoHnězdno

Související témata

Satelitní mapa Hnězdna, Tipy na výlety poblíž Hnězdna, Hnězdno - počasí, Hnězdno: Fotografie

Doporučené hotely Hnězdno


Zobrazit všechny »


Hnězdno: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hnězdno Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hnězdno a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 17:42:29

Plusy

rovinaté okolí

Proti

daleko od letiště

Vhodné pro

studium

Doprava a dopravní možnosti

železniční


Informace a fakta

GPS: 52.5338, 17.5946
Nadmořská výška: 120 m
Datum poslední aktualizace: 2012-10-22 07:33:01

Hnězdno: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 79Recenze: 9702011-08-24 10:00:44
Hnězdno je jedno z nejstarších měst v Polsku . Nachází se v centrální části země, ve Velkopolském vojvodství. V současnosti žije ve městě okolo 70 000 obyvatel.

O městě

Hnězdno bylo vůbec prvním historickým hlavním městem Polska. Je také sídlem arcibiskupů hnězdenských, nejstarší církevní metropole Polska. Patronem města je sv. Vojtěch, jehož původní hrobka se ve městě nachází. K tomuto místu ročně putují katolíci z celého světa. Město leží na tzv. Piastovské cestě, která spojuje místa související s počátky polského státu. Hnězdno je její nejdůležitější zastávkou. Město je také v poslední době důležitým průmyslovým centrem.

Turistické zajímavosti

Největší turistickou zajímavostí města Hnězdno je bezesporu katedrála ze 14. století, která ukrývá již zmíněnou hrobku sv. Vojtěcha a archiv s mnoha nejstaršími polskými rukopisy. Katedrála byla také svědkem korunovace prvních pěti polských králů. Zajímavé jsou i její dveře, tzv. Hnězdenské dveře, které jsou nejkrásnějším dílem románského umění v Polsku. Dále je to řada kostelů z 12. - 17. století, klášter Johanitů a hradby. Hnězdno má také zajímavá muzea. Patří k nim např. Arcidiecézní muzeum a Muzeum počátků polského státu. Pokud by vás památky, muzea a galerie omrzely, vydejte se na procházku kolem jezera Jelonek, odkud se naskýtá krásný výhled na Staré město.

Historie

Hnězdno je opředeno řadou slovanských mýtů a legend, které se vedle Polsko týkají i Čech a Ruska . Slovanské osídlení se datuje do 8. století. O dvě století později se Hnězdno stává hlavním městem nového polského státu. Městská práva obdrželo v roce 1239. Rozmach město zažívalo do roku 1793, kdy následkem dělení Polska připadlo Prusku. Až v roce 1919 se opět stalo součástí obnoveného Polska.

Turistické služby

Hnězdno nabízí i široké možnosti ubytování. Základní nabídku naleznete ZDE . Dobře najíst se můžete v restauraci Peitrak, kde vaří typickou polskou kuchyni, v restauraci Pod Piatka, Verona, U Zygmunta, nebo v restauraci Hubertus. Za kulturou můžete vyrazit např. do divadla Alexandra Fredra.

Zábava

Hnězdno během roku hostí celou řadu festivalů a oslav. Patří k nim např. mezinárodní jazzový festival "Jazz Pod Piątką" konající se v červnu, mezinárodní varhanní festival "Musik in the Gniezno Cathedral", polský amatérský filmový festival "Offeliada", který se koná v říjnu, festival studentů, konající se v květnu, a Dny města Hnězdno, které se pořádají v druhé polovině dubna.

Doprava

Hnězdno je nejlépe dostupné autem, autobusem nebo vlakem. Město je významnou dopravní křižovatkou. Hlavní železniční trať vede ve směru Poznaň – Inowrocław . Jezdí po ní např. i rychlíky spojující Wrocław a Gdaňsk . Autem se sem dá nejlépe dostat po silnici č. 5 (E261) a po silnici č. 15. Autobusy sem jezdí denně např. z Bydhoště , Koninu , Imiolki, Czerniejewova či z Skorzecine. Nejbližší letiště se nachází v 50 km vzdálené Poznani .

Města a obce v okolí

HnězdnoTrzemeszno (16km)Witkowo (16km)Pobiedziska (22km)Krześlice (23km)Nekla (23km)Rogowo (22km)Września (23km)Biskupice (29km)

Webmap: 1 2 3