TIXIK.cz » Polsko » Velkopolsko » Hnězdno » Hnězdenská katedrála

Hnězdenská katedrála - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Hnězdenská katedrála: Hlídač pokojů
Hnězdenská katedrála Mapa Mapa hotelů Hnězdenská katedrála

Hnězdenská katedrálaHnězdenská katedrála

Související témata

Hnězdenská katedrála: Fotografie

Doporučené hotely Hnězdenská katedrála


Zobrazit všechny »


Hnězdenská katedrála: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Hnězdenská katedrála Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Hnězdenská katedrála a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Dveře Hnězdenské katedrály0km
Knihovna Bernardýnů v Bydhošti71km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Katedrály, Aktuální čas: 05:53:19, Adresa: Kanclerza J. Łaskiego 1/8, 62-200 Gmina Gniezno, Polsko, Telefon: +48 61 426 19 09

Hnězdenská katedrála je gotická stavba, podobná katedrále v Poznani . Nachází se ve městě Gniezno v Polsku asi 12 kilometrů od města Lubowo . Na místě, kde stojí dnešní Hnězdenská katedrála se během dlouhé doby vystřídaly nejméně tři různé stavby, první zde stála okolo 10. století.

Hnězdenská katedrála - historie

Současná Hnězdenská katedrála byla vybudována ve 14. století. Stavba měnila v průběhu let mnohokrát svou podobu. Postupně se dočkala Hnězdenská katedrála přistavění kaple a samozřejmě i interiér se dočkal značných úprav včetně dozdobení komnat malbami a nástěnnými ozdobami v různých dobových stylech. Od 15. do 18. století byli postupně vybudovány kaple, které se nachází v chrámových lodích a jsou oddělené umělecky kovanými mřížkami ve stylu gotiky, renesance i baroka. Po skončení 2. světové války byla Hnězdenská katedrála znovu přestavována a získala svou téměř původní gotickou podobu.

Zajímavosti

Uvnitř této historické stavby se nachází stříbrný sarkofág svatého Vojtěcha. Hnězdenská katedrála je místem, kde jsou uloženy pozůstatky svatého Vojtěcha, jeho hrobka byla vyhotovena z mramoru a později byla přemístěna za hlavní oltář, ale bohužel se k ní nelze dostatečně přiblížit. Hnězdenská katedrála ale ukrývá unikátní náhrobní kameny dvou arcibiskupů nacházející se u zadní stěny chrámu, vlevo má hrobku Zbigniew Olesnicki a vpravo Jakub ze Sienny, jehož hrobka je vyhotovena z bronzu. Pozoruhodný je také dřevěný kříž z 1. poloviny 15. století, umístěný před vchodem do kazatelny. Hnězdenská katedrála se může nejvíce pyšnit románskými vraty z počátku 12. století posazenými do gotického portálu z 15. století. Jsou jednou z nejlepších ukázek románského umění v Evropě, těmito vraty vstoupíte do celého komplexu. Součástí prohlídky je také nahlédnutí do sklepních prostor, kde Hnězdenská katedrála ukrývá zbytek z původní katedrály a hrobky biskupů. Tato památka je pro turisty otevřena téměř po celý rok.


Informace a fakta

GPS: 52.5366, 17.5927
Nadmořská výška: 121 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 18:37:33

Hnězdenská katedrála: Recenze

Hnězdenská katedrála prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Hnězdno (0.3km)Trzemeszno (16km)Witkowo (16km)Pobiedziska (22km)Krześlice (23km)Rogowo (21km)Nekla (23km)Września (24km)Biskupice (29km)

Webmap: 1 2 3