TIXIK.cz » Ostrovy » USA » Havaj » Havaj » Havaj

Havaj, USA - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Havaj: Hlídač pokojů
Havaj Mapa Mapa hotelů Havaj

Související témata

Havaj: Fotografie

Doporučené hotely Havaj


Zobrazit všechny »Havaj: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Havaj Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlevnější ubytování, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Havaj a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Ostrovy, Aktuální čas: 20:52:33, Nadmořská výška: 2144m, WWW stránky:

Havaj je největší ostrov ze 130 ostrovů Havajského souostroví. Nachází se západně od amerického kontinentu v Tichém oceánu. Havaj administrativně patří mezi státy USA.

Z geologie ostrova

Mořské dno pod ostrovem je téměř rovné, tvořené tuhou zemskou kůrou. Tady dochází k úniku lávy z mořského dna, což vedlo ke vzniku ostrovů. Oceánské dno pod ostrovem Havaj je nejžhavějším místem na světě; havajské sopky jsou vyšší než Himaláje. Z rovného mořského dna se strmě tyčí nejvyšší hora světa Mauna Loa ve výšce 9200 m. Nad povrchem ostrova Havaj však vyčnívá pouhých 4169 m, a proto je za nejvyšší horu světa považován Mount Everest.

Havajské sopky

V oblasti činných sopek na ostrově Havaj byl roku 1916 založen národní park Hawaii Volcanoes , kde se nacházejí dvě nejúchvatnější sopky světa - Mauna Loa a Kilauea. Mauna Loa zabírá svým 120 km dlouhým a 103 km širokým kráterem polovinu rozlohy ostrova. I přes žár, který ze sopky sálá, zůstávají vnější stěny stále pokryté sněhem. Další významnou sopkou je sopka Kilauea. Je na Havajských ostrovech nejmladší, ale jinak je to nejaktivnější sopka na světě. Na severní polovině ostrova Havaj jsou tři vyhaslé sopky – Mauna Kea, Kohala a Hualalai. Sopečná činnost velice přispívá k vytváření bohaté flory. Až 90 % rostlinných druhů rostoucích v národním parku Hawaii Vocanoes se nikde jinde nevyskytuje. I proto byl národní park zapsán na seznam světového dědictví UNESCO .

Turistické cíle

Ostrov Havaj se zejména pro svoji krásnou přírodu, ale i pro širokou nabídku služeb stal oblíbeným letoviskem turistů. Nejžádanější a také nejkrásnější pláže se nacházejí na západě ostrova, například známá pláž Waikoloa. Jih ostrova Havaj je jako stvořený k procházkám měsíční krajinou na okraji kráteru Mauna Loa, pouští Kau nebo tropickým deštným pralesem. Havaj také proslavila osobnost kapitána Cooka, jehož památku připomíná obelisk v Cookově zálivu. Dalším zajímavým místem ostrova Havaj jsou vodopády Wailuku, Peepee nebo Rainbow poblíž největšího města ostrova Hilo, kde se také nachází mezinárodní letiště. Asi 12 kilometrů severně od města Hilo se nachází překrásná tropická botanická zahrada. Havaj je nejen rájem pro milovníky přírody, opalování a moře, ale také pro šnorchlaře, potápěče a surfaře.


Informace a fakta

GPS: 19.6426, -155.5115
Nadmořská výška: 2144 m
Na jaké vodě ostrov leží?:
Rozloha ostrova (km2):
Je ostrov obydlený?:
Jak ostrov vznikl?:
Tvar ostrova:
Jaký je reliéf ostrova?:
Je pobřeží členité?:
Vede sem cesta z pevniny?:
Vede sem most ze sousedního ostrova?:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:26:11

Havaj: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 52Recenze: 1629.9.2010 21:26:59
Návštěva Havaje patří k mím vysněným cestám. Láká mě zde zajímavá příroda. Chtěla bych se tam potápět.

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3