TIXIK.cz » Města » Bělorusko » Grodenská oblast » Grodno

Grodno, Bělorusko - hotely a ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Grodno: Hlídač pokojů
Grodno Mapa Mapa hotelů Grodno

GrodnoGrodno

Související témata

Satelitní mapa Běloruska, Autopůjčovny Grodno, Grodno - satelitní mapa, Grodno: Fotografie

Doporučené hotely Grodno


Zobrazit všechny »


Grodno: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Grodno Mapa Plánovač výletů na míru
Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view, Plánovač výletů, Grodno a doprava
Hrad New HrodnaHrady a zámky0.4km
Neman StadiumStadiony1km
Grodno Train StationVlaková nádraží2km
Yubileynoye LakeJezera6km
Letiště HrodnaLetiště17km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 04:12:06, WWW stránky:

Grodno patří mezi největší města v Bělorusku . Nachází se na severozápadě země, asi 300 km západně od hlavního města Minsk , v blízkosti hranice s Polskem a Litvou .

Vývoj města z pohledu historie

Archeologické vykopávky dokládají původní slovanské osídlení i pozdější přítomnost řádu teutonských rytířů, Litevců a Prusů. Grodno vzniklo jako malá pevnost a obchodní osada. Poprvé je zmíněno roku 1127. Leželo v oblasti často napadané útočníky, především řádem německých rytířů. Grodno se v roce 1413 stalo správním centrem provincie Trakai. O významu města svědčil i fakt, že se Grodno a jeho Nový hrad staly letním sídlem polských panovníků. Rozvoj města podpořilo povolení k vytvoření židovské obce roku 1389 a získání Magdeburského práva roku 1441. Roku 1795 připadlo město Grodno Rusku . Rozvoj města pokračoval až do první světové války. V té době už zde žila početná židovská komunita, která tvořila asi 48 % obyvatelstva. Po vypuknutí války obsadili Grodno Němci , po nich Poláci , Rudá armáda a nakonec na základě mírové smlouvy připadlo Grodno opět Polsku . Na základě paktu Molotov-Ribbentrop zaútočil na Polsko 17. září Sovětský svaz. Po tvrdých bojích město obsadila Rudá armáda a Grodno se stalo součástí Běloruské SSR. Polští obyvatelé města byli deportováni do odlehlých oblastí Sovětského svazu. Dne 23.června 1941 obsadila město německá nacistická armáda a okupace trvala až do července 1944. V průběhu nacistické okupace došlo k rozsáhlému vyvraždění židovského obyvatelstva. Po roce 1945 se stalo Grodno hlavním městem jednoho z regionů Běloruské SSR.

Památky

Nejstarší památkou města je kostel svatých Borise a Gleba, který se datuje do 12. století. Jako zázrakem se zachoval téměř v původním vzhledu. Mezi turistické atrakce města Grodno patří barokní katedrála sv. Františka Xaverského, která je pozoruhodnou dominantou města. Dále tu najdete Starý hrad, Nový hrad, náměstí a 254 metrů vysokou televizní věž. V Grodnu byla roku 1687 postavena první lékárna ve východní Evropě . Dnes se na jejím místě nachází muzeum věnované lékům a všemu, co souvisí s lékárnictvím.


Informace a fakta

GPS: 53.6756, 23.8225
Nadmořská výška: 127 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 22.10.2012 6:49:39

Grodno: Recenze

Grodno prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3