TIXIK.cz » Města » Graz

Ubytování Graz

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Graz: Hlídač pokojů
Graz Mapa Mapa hotelů Graz

Související témata

Satelitní mapa Grazu, Tipy na výlety poblíž Grazu, Penziony v Grazu, Luxusní ubytování v Grazu, Apartmány v Grazu, Autopůjčovny v Grazu, Graz - počasí, Graz: Fotografie

Doporučené hotely Graz


Zobrazit všechny »Graz: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Graz Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view v Grazu, Plánovač výletů, Graz a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 07:50:59, Nadmořská výška: 364m, WWW stránky:

Plusy

mírné klima

Vhodné pro

shopping
poznávání historie
festivaly
noční život
plavby
studium
aktivní dovolenou

Zajímavosti

stará & nová architektura
historické centrum

Doprava a dopravní možnosti

železniční
letecká
mezinárodní letiště


Informace a fakta

GPS: 47.0691, 15.4387
Nadmořská výška: 364 m
Datum poslední aktualizace: 2012-10-22 00:30:03

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.graz.at/

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Je to hlavní město?: Ano
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Aktivity: horská kola, rybaření
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Prostředí města: hory, řeka, údolí, vinice
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Business travel (průmysl): bankovní
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby: bankomat, pekárna, banka, prodejna kol, knihkupectví, autobusová zastávka, půjčovna aut, autoopravna, myčka aut, kostel, budova soudu, zubař, doktor, čerpací stanice, supermarket, posilovna, nemocnice, prádelna, knihovna

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Graz: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 79Recenze: 4702010-12-23 14:07:22
Graz je hlavní město Štýrska a zároveň 2. největší město Rakouska . Nachází se v jihovýchodní části země, v nadmořské výšce 353 m, na břehu řeky Mur.

Historie

Oblast dnešního města byla osídlena již ve starověku. První sídlo zde postavili Římané. Později tu obyvatelé příbuzní s dnešními Slovinci postavili malý hrad „Gradec“. Dnešní německý název města Graz byl poprvé použit v roce 1128 za vlády vévodů Babenberských. Velký rozkvět zažilo město Graz pod nadvládou Habsburků, kdy se stalo významným obchodním centrem. V roce 1281 mu císař Rudolf I. udělil zvláštní privilegia. Habsburkové z místního opevnění kontrolovali území dnešního Štýrska, Korutan, část severní Itálie a Slovinska až po Terst . V 16. století tu byla vybudována univerzita, renesanční Zemský dům a také hodinová věž. Během staletí město úspěšně čelilo nájezdům Turků i později napoleonským vojskům. Zdejší pevnost Schlossberg v bojích prokázala svojí velkou sílu. Bohužel po dobytí Vídně musel kapitulovat i Graz. Francouzi rozbořili a zničili řadu památek. Symbol města – hodinovou věž však obyvatelé města natolik zbožňovali, že za její ponechání v původním stavu zaplatili Francouzům velkou sumu peněz. Další poničení města proběhlo během války, kdy zde bylo srovnáno se zemí mnoho domů.

Kulturní a obchodní centrum

Nyní je Graz obchodní, kulturním a politickým centrem celé oblasti. Dominantou města je zámecký vrch Schlossberg, který tvoří komplex několika staveb a opevnění na 120 metrů vysokém kopci. Nejznámější je zdejší hodinová věž a pevnost, jejíž základy pocházejí z 9. století. Zdejší pevnost je dokonce zapsána v Guinessově knize rekordů jako nejhůře dobyvatelná pevnost. Zámecký vrch tvoří historické centrum města Graz, které je od roku 1999 zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO .

Hodinová věž

(Uhrturm) je hlavním symbolem Grazu. První věž zde stála již ve 13. století, dnešní podoba však pochází z roku 1560. Pro lepší viditelnost byla na ciferníku umístěna pouze velká hodinová ručička. Až později byla nainstalovaná minutová ručička. Nejstarší z trojice zvonů v této věži pochází z roku 1382. Bizarní komůrky na třech rozích střechy, sloužily pro požární hlídky, které z jejich oken signalizovali, kde hoří a pomocí červených praporů navigovali zasahující požárníky v ulicích.

Zemský dům, zbrojnice a Glockenspiel

Mezi další významné památky ve městě Graz patří Zemský dům (Landhaus) , který patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě , Zbrojnice Landeszeughaus z roku 1645, ve které se nachází sbírka 32 tisíc kusů brnění a zbraní z období třicetileté války, lidový orloj Glockenspiel z roku 1905, který nechal postavit obchodník Gottfried Maurer na náměstí Glockenspielplatz. Dodnes si ho zde můžete poslechnout v 11, 15 a 18 hodin. K významným památkám také patří Dvorní pekařství Hofbäckerei, gotický Dóm z 15. století, katedrála Herzen Jesu, bazilika Mariatrost.

Kunsthaus

Významnou moderní stavbou je Kunsthaus (Dům umění) , který je unikátním architektonickým skvostem. Jeho architekty byly angličani Peter Cook a Colin Fournier, kteří si dali za cíl vytvořit moderní budovu ztvárňující živou hmotu. Budova během roku hostí různé výstavy a expozice. Kunsthaus je otevřen denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Vstupné stojí 6 EUR pro dospělé a 3 EURa pro děti.

Ostrov Murinsel

Další zajímavou stavnou ve městě Graz je umělý ostrov na řece Mur – Murinsel. Obdivuhodnou konstrukci umělého ostrova ztvárňující lasturu navrhl newyorský designer a fotograf Vito Acconci. Ostrov Murinsel je spojen s oběma břehy řeky Mur a nachází se na něm patrová restaurace a útulný amfiteátr. Zajímavostí je, že ve městě panuje teplé klima, které na ostrov i do města přivádí vzdušné proudy, tzv. fény, ze středomoří.

Univerzity

Graz je také významným univerzitním městě. V současnosti zde na 6 místních univerzitách studuje cca 50 tisíc studentů z celého světa.

Kultura a akce

Graz hostí během roku velké množství kulturních akcí i festivalů. Mezi ty nejvyhlášenější patří hudební festival Jazz Sommer (probíhá vždy od poloviny července do konce prvního týdne v srpnu) a festival pouličních divadelních souborů La Strada (přelom července a srpna) . V roce 2003 byl Graz vyhlášen hlavním městem evropské kultury. V současnosti zde žije cca 260 tisíc obyvatel.

Města a obce v okolí

Graz (0km)Raaba (6km)Mantscha (8km)Feldkirchen bei Graz (7km)Gössendorf (9km)Nestelbach bei Graz (13km)Rein (14km)Unterpremstätten (12km)Lannach (16km)

Webmap: 1 2 3