TIXIK.cz » Olomouc » Fort II Radíkov

Fort II Radíkov, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Fort II Radíkov: Hlídač pokojů
Fort II Radíkov Mapa Mapa hotelů Fort II Radíkov

Související témata

Fort II Radíkov: Fotografie

Doporučené hotely Fort II Radíkov


Zobrazit všechny »Fort II Radíkov: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Fort II Radíkov Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Fort II Radíkov a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Pevnosti, Aktuální čas: 01:04:20, Nadmořská výška: 442m, WWW stránky:

Fort II Radíkov je unikátní dělostřelecká pevnost v České republice . Nachází se v Olomouckém kraji, u obce Radíkov .

Ojedinělá dělostřelecká pevnost v Česku

Fort II Radíkov pochází z 2. poloviny 19. století. Jedná se o unikát. Nikde jinde na území dnešního Česka nebyla podobná pevnost vybudována. Fort II Radíkov je zapuštěn do kopce nad Radíkovem , jehož nejvyšší bod dosahuje nadmořské výšky 443 m. Samotný objekt zaujímá plochu 6 hektarů. Fort II Radíkov byl poslední realizovanou pevností na našem území až do výstavby železobetonových pevností v pohraničí, které se stavěli ve 30. letech 20. století proti nacistickému Německu. Pevnost byla postavena z důvodu dlouhodobých sporů Prusů s Rakouskem. I když byla mezi těmito dvěmi státy uzavřena mírová dohoda, Rakousko nevěřilo svému odvěkému nepříteli a tak byl vybudován Fort II Radíkov. Pevnost měla být součástí rozsáhlé obranné linie. Z původních plánu však došlo ke stavbě "jen" Fortu II. V letech 1871 - 1876 pak byla vybudována Radíkovská pevnůstka, která ale nebyla dokončena. V roce 1886 zde pak byla vyražena odvodňovací štola. Naštěstí nebyl Fort II Radíkov nikdy dobýván. V roce 1894, kdy se vztahy Rakušanů a Prusů natolik zlepšili, ztratila pevnost svůj význam. Armáda ji dokonce prodala do soukromých rukou. Od té doby docházelo k její devastaci. Během 2. světové války ji vlastnila německá rodina, která kolaborovala s Nacisty. Po válce byl na základě Benešových dekretů Fort II Radíkov vráce do rukou státu. Pevnost se pak využívala např. jako skladiště, výrobna pyrotechniky či jako drogerie, kde se prodávaly barvy a laky. Od roku 2006 se o Fort II Radíkov stará Občanské sdružení Fort Radíkov, které se celý objekt snaží postupně dávat do původního stavu.

Praktické informace

Fort II Radíkov je otevřen od června do října o víkendech od 11 do 17 hodin nebo kdykoliv po předchozí domluvě na telefonním čísle (+420) 777 135 001.


Informace a fakta

GPS: 49.643, 17.3694
Nadmořská výška: 442 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:45:11

Fort II Radíkov: Recenze

Fort II Radíkov prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Olomouc (10km)Tršice (12km)Slatinice (21km)Lipník nad Bečvou (21km)Uničov (23km)Přerov (22km)Kostelec na Hané (27km)Hranice (28km)Prostějov (27km)

Webmap: 1 2 3