TIXIK.cz » Města » Edam » Edam

Edam - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Edam: Hlídač pokojů
Edam Mapa Mapa hotelů Edam

EdamEdam

Související témata

Edam: Fotografie

Doporučené hotely Edam


Zobrazit všechny »


Edam: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Edam Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Edam a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 09:50:17, Adresa: Damplein 1, Edam, Nederland, Telefon: +31 299 315 125, WWW stránky:

Edam ( Eidam ) je městečko, které se nachází asi 20 km severovýchodním směrem od Amsterdamu , v severní provincii Nizozemska . Edam se proslavil tradiční výrobou sýru eidam. Společně s dalším městečkem Volendam tvoří prakticky jeden celek. Edam je úchvatné místo, které nabízí vše, co by návštěvník mohl očekávat od typického starobylého holandského městečka.

Historie a atmosféra města sýru

Edam byl založen místními farmáři a rybáři již ve 14. století, ale nejvíce staveb se dochovalo ze sedmnáctého století. Při procházkách kolem kanálů a starobylými uličkami si každý návštěvník jistě snadno vytvoří představu o životě malého holandského městečka za dávných časů. Edam je malebné město s bohatou tradicí a mnoha místy, která stojí za povšimnutí. To, co mu dalo jméno a udělalo ho proslulým je výroba sýru – eidamu.

Nezaměnitelné podmínky pro výrobu sýrů

Krajina kolem Edamu je velice vhodná k pastvě dobytka. Bohaté složení půdy, blízkost moře a vítr vtiskly sýrům jejich typickou barvu a chuť. Nažloutlé polotvrdé sýry mají charakteristickou vůni, kulatý tvar a jsou pokryté voskem. Obyčejně má vosk barvu červenou, ale najdou se i takové kousky, které pokrývá vosk černý. Ty zrály déle než 17 měsíců.

Trhy

Edam pořádá přes letní období na náměstí Jan van Nieuwenhuiz každou středu, od 10.00 do 12.00, tradiční sýrové trhy. Koná se dokonce i jeden osvětlený večerní trh s neopakovatelnou atmosférou. Návštěvníci mohou vidět farmáře, přivážející své sýry na vozících nebo v loďkách. Nic vám nezabrání v tom, některý ze sýrů ochutnat.

Památky a zajímavosti

Obyvatelé městečka Edam nebyli živi jen výrobou sýra, ale prosluli i výrobou lodí. Například kapitán Hudson s lodí zde vyrobenou objevil Manhatan. Celému městečku Edam dominuje kostel Grote of St. Nicolaaskerk původem z 15. století. Je to svojí rozlohou největší kostel se třemi loděmi v Evropě . Je zde dochována i mimořádná kolekce 30 bohatě zdobených oken ze 17. století. Další místa, která je možné si v Edam prohlédnout je věž ze 16. století Speeltoren se zvonkohrou, budova sloužící k vážení sýrů Kaaswag nebo barokní radnice. Za povšimnutí stojí i městské muzeum v domě s interiérem dochovaným z 19. století, černou kuchyní a unikátním plovoucím sklepem, který si prý nechal postavit vysloužilý kapitán, aby si stále připadal jako na moři.

Doprava

Edam je pohodlně dostupný autobusovou dopravou z Amsterdamu nebo přes Volendam lodním trajektem.


Informace a fakta

GPS: 52.5112, 5.0547
Nadmořská výška: 1 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 19:36:46

Edam: Recenze

Edam prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Edam (0.1km)Volendam (1.8km)Middelie (4.1km)Katwoude (4.9km)Warder (6km)Zuidoostbeemster (8km)Monnickendam (6km)Oosthuizen (8km)Schardam (10km)

Webmap: 1 2 3