TIXIK.cz » Polsko » Velkopolsko » Hnězdno » Dveře Hnězdenské katedrály

Dveře Hnězdenské katedrály - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Dveře Hnězdenské katedrály: Hlídač pokojů
Dveře Hnězdenské katedrály Mapa Mapa hotelů Dveře Hnězdenské katedrály

Dveře Hnězdenské katedrályDveře Hnězdenské katedrály

Související témata

Dveře Hnězdenské katedrály: Fotografie

Doporučené hotely Dveře Hnězdenské katedrály


Zobrazit všechny »


Dveře Hnězdenské katedrály: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Dveře Hnězdenské katedrály Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Dveře Hnězdenské katedrály a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Knihovna Bernardýnů v Bydhošti71km


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 14:59:35

Dveře Hnězdenské katedrály jsou bronzové románské dveře jižního portálu katedrály v polském Hnězdně . Gotická katedrála (známá jako Bazylika Prymasowska Wniebowziecia NMP) stojí na vrcholu Wzgórzu Lecha. Její stavba začala již v 9. století. Zakladatel rodu Piastovců Měšek I. dal na stejném místě vybudovat jednolodní modlitebnu.Později v ní nechal pochovat svou zesnulou ženu Doubravku, někdejší českou kněžnu.

Historie

Bronzové dveře bývaly významnou součástí portálu katedrál. Vzpomeňme na mistrovské dílo Lorenza Ghibertiho, bronzové dveře florentského baptisteria, z roku 1401, které znamenaly počátek renesance v sochařství. Jižní bronzové dveře Hnězdenské katedrály pocházejí z doby mnohem dřívější, jde o unikátní památku románského umění. Podle výzkumů pocházejí až z období okolo roku 1170, byly tedy nejspíš zasazeny za Boleslava IV. Kadeřavého, nebo za vlády Měška III. Starého. Každé křídlo na ploše 323 na 83 cm zobrazuje v reliéfech příběh svatého Vojtěch od jeho narození po mučednickou smrt. Příběh začíná ve spodní části levého křídla, a končí v pravém dolním rohu. Na dveřích můžeme ocenit především mistrovskou práci románských řemeslníků, přičemž typické jsou spirály, meandry a zjednodušená perspektiva.

Svatý Vojtěch

Svatý Vojtěch pocházel z českého rodu Slavníkovců. Jako duchovní vystupoval proti mnohým jevům v tehdejší společnosti, jedním z nich bylo například otroctví. Po vyvraždění rodu Slavníkovců (995) se odebral do Polska ke knížeti Boleslavu I. Chrabrému. Chtěl se vydat na misijní cestu k Prusům nebo Luticům. Jedním ze způsobů mýcení pohanských kultů bylo kácení posvátných dubů. Jeden z čajových dýchánků se sekyrami a dřevorubeckými mnichy byl přerušen pruskými šípy, z nichž mnohé zasáhly sv. Vojtěcha, který smrtelným zraněním okamžitě podlehl. Již dva roky po své smrti byl Vojtěch prohlášen za svatého a stal se patronem polské církve. Jeho příběh odhodlaného šíření víry a vlastního přesvědčení můžeme dnes obdivovat na reliéfech jižních dveří mistrovské Hnězdenské katedrály.


Informace a fakta

GPS: 52.5367, 17.5928
Nadmořská výška: 120 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 21:51:51

Dveře Hnězdenské katedrály: Recenze

Dveře Hnězdenské katedrály prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Hnězdno (0.3km)Trzemeszno (16km)Witkowo (16km)Pobiedziska (22km)Krześlice (23km)Rogowo (21km)Nekla (23km)Września (24km)Biskupice (29km)

Webmap: 1 2 3