TIXIK.cz » Itálie » Kampánie » Napoli » Pompei » Dům Vettiů

Dům Vettiů - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Dům Vettiů: Hlídač pokojů
Dům Vettiů Mapa Mapa hotelů Dům Vettiů

Dům VettiůDům Vettiů

Související témata

Dům Vettiů: Fotografie

Doporučené hotely Dům Vettiů


Zobrazit všechny »


Dům Vettiů: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Dům Vettiů Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Dům Vettiů a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Vesuv9km
Santa Lucia, Neapol22km
Castel Capuano22km
Kneippovy lázně45km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Architektura, Aktuální čas: 15:22:18

Dům Vettiů je jedna z nejluxusnějších vil, které byly objeveny během vykopávek v Pompejích , v provincii Neapol v Itálii . Tento dům proslul především díky nádherné nástěnné malbě a okouzlujícím mozaikám. Jelikož byly Pompeje roku 79 n.l. zasypány při zuření Vesuvu , zachovaly věrně obraz dobové kultury a umění do dnešních dnů. Objeveny byly až roku 1748, a na seznam UNESCO byly zapsány v roce 1997.

Dva bratři

V domě byla nalezena dvě bronzová pečetidla, podle kterých lze odvodit vlastnictví vily. Patřila dvěma bratrům, svobodným římským občanům, Aulusi Vettiu Restitutu a Aulusi Vettiu Convivovi.

Uspořádání domu

Dům je rozdělen do dvou různých částí. Honosnější část byla panská. Místnosti zaměstnanců byly uspořádány kolem druhého atria. V domě Vettiů byl peristyl (obdélný dvorek obklopený krytým sloupořadím) obehnaný sloupovím a ozdobený keři, záhony květů a vodotrysky. V nové přístavbě se nacházely přijímací salóny, jídelny, sváteční pokoj a lararium, tj. svatostánek, v němž byly umístěny sošky ochranných božstev a podobizny předků.

Nástěnné malby a mozaiky

Důležité jsou dodnes zachované mozaikové podlahy, krásné nástěnné malby a vzácné skulptury, které stupňovaly nádheru všech pokojů. Hned vstupní freska vypovídá o tehdejším smýšlení a mravech římských obyvatel. Je na ní zobrazen muž, jehož obrovský falus je vyvažován pytlem mincí, freska symbolizuje plodnost a prosperitu. Po stranách atria jsou dvě klenby, pokryté železem a bronzem. Na jižní stěně je zobrazený mytologického utkání Eróta s Panem, za přítomnosti Ariadne a Dionýsa. Na severovýchodní stěně je obraz Daidala a Pasifaé. Podle legendy pomohl Daidalos Pasifaé k nevěře, z níž vzešel slavný Mínotaurus, stvůra s lidským tělem a býčí hlavou.


Informace a fakta

GPS: 40.7521, 14.4848
Nadmořská výška: 39 m
Telefon:
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:47:58

Dům Vettiů: Recenze

Dům Vettiů prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Pompei (1.4km)Torre Annunziata (1.7km)Boscoreale (2.5km)Scafati (4.1km)Trecase (4.8km)Castellammare di Stabia (4.1km)Angri (7km)Poggiomarino (7km)Gragnano (7km)

Webmap: 1 2 3