TIXIK.cz » Hrady a zámky » Drábské světničky

Drábské světničky, Česká republika - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Drábské světničky: Hlídač pokojů
Drábské světničky Mapa Mapa hotelů Drábské světničky

Související témata

Drábské světničky: Fotografie

Doporučené hotely Drábské světničky


Zobrazit všechny »



Drábské světničky: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Drábské světničky Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Drábské světničky a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 13:47:34, Nadmořská výška: 350m, Adresa: 2689, Mnichovo Hradiště, Česká republika

Drábské světničky jsou zbytky skalního hradu vytesaného do pískovcových skal. Nachází se v České republice , asi 4 kilometry od Mnichova Hradiště .

Z historie hradu

Drábské světničky jsou jednou z nejnavštěvovanějších oblastí forum/p/2363403/ Českého ráje . V těchto místech dodnes zůstaly zbytky hradu - zbytky osmnácti světniček vytesaných do pískovcové skály a zbytky po dřevěných stavbách a mostních konstrukcích. Kdy však byl hrad postaven a komu sloužil nebylo zjištěno. Archeologické nálezy dokazují, že Drábské světničky byly osídleny již ve 12. století. Sloužily i jako strážný hrad v době husitských válek a je možné, že se zde ukrývali i uprchlíci za 2. světové války. Jako obydlí byly používány převážně dřevěné budovy, zatímco světničky vytesané do skal sloužily jako zásobárny.

Informace pro návštěvníky

Drábské světničky jsou v dnešní době zdarma přístupné veřejnosti. Nejvhodnějším místem pro vstup do světniček je nedaleká vesnice Dneboh . Zde se z parkoviště vydáte po značené turistické stezce. Již po krátké době uvidíte Drábské světničky. Projdete mezi skalisky až do širokého prostoru, kde se pravděpodobně nacházelo hlavní nádvoří, které bylo patrně opatřeno dřevěnou podlahou. Součástí objektu jsou i zbytky kaple a vězení. Dnes můžete Drábské světničky procházet zcela volně pomocí můstků, plošin a schodů. Vzhledem k velké výšce skal a malého zabezpečení se hlavně pro osoby trpící závratí jedná o adrenalinový sport. Díky výborné izolaci pískovcových skal jsou Drábské světničky vhodným místem pro návštěvu a relaxaci od jara do zimy, i za parných dnů. Pozor, za deště hrozí nebezpečí uklouznutí. Doporučuje se pevná obuv. Kromě dobrodružství nabízí Drábské světničky i nádherný rozhled do okolní krajiny. Při dobré viditelnosti můžete spatřit i poměrně vzdálený Ještěd .

Mizející krása

Bohužel podle odborníků Drábské světničky postupně mizí, měkký pískovec narušovaný povětrnostními vlivy se rozpadá. Díky hojné návštěvnosti turistů je tento proces ještě rychlejší. Aby mohli Drábské světničky obdivovat i naši potomci, vznikl v městském muzeu v Mnichově Hradišti velký model, který zachycuje současný stav.

Výlety do okolí

Drábské světničky se nachází nedaleko dalších zajímavých oblastí, jako jsou hrad Valečov nebo vrchol Mužský, které zajisté stojí za návštěvu. Drábské světničky jsou též oblíbeným místem horolezců


Informace a fakta

GPS: 50.5247, 15.0311
Nadmořská výška: 350 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 14:24:55

Drábské světničky: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 51Recenze: 942010-09-26 09:27:09
Při procházce mezi skalami si báječně odpočinete a "vyvětráte hlavu". Je tady krásně a v létě tu díky vegetaci a kamenům není takové vedro, tedy pokud zrovna nelezete nahoru na skály. Určitě se ale zchladíte v této nádherné kamenné průrvě, která se jmenuje Studený průchod. Vzhledem k její výšce, délce a úzkému průchodu se někteří jedinci mohou i trochu bát. Všechny turistické cestičky jsou vzorně značené, takže určitě nezabloudíte. Nakonec ještě můžete navštívit už výše zmiňovanou restauraci Na krásné vyhlídce a občerstvit se - ovšem za hezkého počasí tady bývá opravdu plno! Až si odpočinete, můžete pokračovat v procházce na nedaleký nejvyšší vrch Českého ráje, který je čedičový a jmenuje se Mužský....
 Aura: 63Recenze: 2242010-09-24 07:20:51
drábské světničky jsou ideálním výletem. Z jejich vrcholků je krásný výhled na okolí. Jsou zde pozůstatky hrad.Je to tu moc pěkné. doporučuju všem.
 Aura: 57Recenze: 762012-02-13 09:14:58
Drábské světničky jsou vhodnou volbou na výlet. Jsou zde podobné pískovcové útvary jako v Prachovských skalách (pokud jste tam byli). Byli jsme zde v loni v létě a byl velice parný den. Mezi skalami Drábských světniček to byl velice příjemný strávený čas. Pozor jen když se sem vydáte vhodnou obuv, někdy se nám to smekalo. Ale potkávali jsme zde lidi všech generací i maminky s kočárkem.

Města a obce v okolí

Mnichovo Hradiště (4km)Žehrov (4.9km)Dobšín (8km)Vyskeř (9km)Turnov (11km)Sobotka (12km)Kosmonosy (12km)Mladá Boleslav (16km)Frýdštejn (17km)

Webmap: 1 2 3