TIXIK.cz » Polsko » Malopolsko » Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Dolina Kościeliska: Hlídač pokojů
Dolina Kościeliska Mapa Mapa hotelů Dolina Kościeliska

Dolina KościeliskaDolina Kościeliska

Související témata

Dolina Kościeliska: Fotografie

Doporučené hotely Dolina Kościeliska


Zobrazit všechny »


Dolina Kościeliska: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Dolina Kościeliska Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Dolina Kościeliska a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky
Krokiew6km
Wole Oko13km
Mały Staw Polski14km
Mořské oko17km
Mlynářka19km
Satan19km
Svinka24km
Gerlachovský štít23km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Údolí, Aktuální čas: 06:09:36, Nadmořská výška: 943m

Dolina Kościeliska je druhé největší údolí na polské straně Tater. Patří mezi nejnavštěvovanější místa v Tatrách . Toto 9 km dlouhé údolí vytvaroval v dávných dobách Kościeliski Potok.

Dolina, jeskyně, květena

Dolina Kościeliska se rozprostírá na ploše asi 35 km2. Z údolí odbočuje několik dalších menších údolí, jako je Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa, Iwanowska Dolinka, Dolina Smytnia nebo Dolina Pyszniańska. Nejvyšším vrchem na okraji údolí je Błyszcz (2159 m n.m.) . Dolina Kościeliska je vlastně skalnatá rokle, která se navíc na třech místech ještě zužuje , a tak je rozdělena na tři části. Místa tohoto zúžení se nazývají brány, a jsou to Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego a Brama Raptawicka . Při procházce dolinou byste neměli minout několik pozoruhodných jeskyň, které se vytvořily ve svazích a jsou přístupné. Mezi ně patří Jaskinia Mroźna , Smocza Jama, Jaskinia Mylna a Jaskinia Raptawicka. Nejsou to jen úchvatné skály sahající k nebi, které vám vezmou dech, ale také vzácné druhy rostlin rostoucí právě a jen zde. Z velikého množství vzácné flóry můžeme jmenovat například skalník plstnatý (Cotoneaster tomentosus) , křivatec nejmenší (Gagea minima) , vratičku mnohoklanou (Botrychium multifidum) nebo jirnici modrou (Polemonium caeruleum) .

Horníci, zbojníci a partyzáni

Od 15. století se v údolí těžilo stříbro, měď a antimon. Později se z hor dobývala i železná ruda. V místě Staré Kościeliski stávala huť, obydlí pro dělníky a nutná hospůdka a kostelík. Dolinou také vedla obchodní i pašerácká stezka na Slovensko . Není divu, že se zde objevovaly zbojnické tlupy. Legendy o zbojnickém řádění přivedly do skal mnoho hledačů pokladů. Od 19. století sem začali mířit první turisté. Za druhé světové války se v místních skalách a lesích ukrývali partyzáni. V 2. polovině 20. století se naplno rozběhl turismus.

Jak se tam dostat a jak dál

Poslední baštou civilizace před vstupem do údolí je malá obec Kiry, která leží ve výšce 927 m n.m. Jezdí sem mnoho linkových autobusů, především ze Zakopaneho . Pro autoturisty nebo zájezdové autobusy je zde veliké placené parkoviště. Vjezd do údolí je pochopitelně zakázán. Pokud na tom nejste fyzicky dobře, nebo jste unaveni z jiných túr a výletů, můžete si pronajmout v létě koňskou drožku (gorasku) , nebo v zimě tažené saně. V horní části údolí pak můžete zavítat do turistické chaty Hali Ornak, kde se nabízí občerstvení i přenocování. Nejen dolinou, ale i v jejím okolí vede nepřeberné množství turistických tras.


Informace a fakta

GPS: 49.2695, 19.8692
Nadmořská výška: 943 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 21:51:08

Dolina Kościeliska: Recenze

Dolina Kościeliska prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Kościelisko (3km)Zakopane (7km)Oravice (9km)Ząb (10km)Suche (11km)Murzasichle (13km)Poronin (13km)Bustryk (12km)Bialy Dunajec (15km)

Webmap: 1 2 3