TIXIK.cz » Chorvatsko » Splitsko-Dalmatinska » Split » Diokleciánův palác

Diokleciánův palác - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Diokleciánův palác: Hlídač pokojů
Diokleciánův palác Mapa Mapa hotelů Diokleciánův palác

Diokleciánův palácDiokleciánův palác

Související témata

Diokleciánův palác: Fotografie

Doporučené hotely Diokleciánův palác


Zobrazit všechny »


Diokleciánův palác: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Diokleciánův palác Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Diokleciánův palác a doprava
Čiovo12km
Katedrála Trogir15km
Svatý Jura53km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Architektura, Aktuální čas: 18:31:56, Adresa: Poljana Grgura Ninskog 5, สปลิท, Chorvatsko, Telefon: +385 21 483 674

Diokleciánův palác je významná antická památka. Nachází se ve městě Split v Chorvatsku . Diokleciánův palác je nejzachovalejší Římský palác na světě, a také proto byl v roce 1979 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO .

Pohledy do historie

Diokleciánův palác nechal vystavět na počátku 4. století n. l. římský císař Dioklecián, který jej zamýšlel pro svůj pobyt po odchodu z veřejné funkce. Palác tak plnil úlohu římského vojenského tábora a přepychové vily. Po rozpadu Římské říše byl však opuštěn, a to až do 7. století, kdy se do něj nastěhovali uprchlíci, jenž utíkali před barbarskou invazí. Ti se tam postupně usídlili a palác využívali pro svoje každodenní potřeby. Západní civilizací byl Diokleciánův palác objeven až v 18. století skotským architektem Robertem Adamem. V současnosti je Diokleciánův palác jednou z nejvýznamnějších památek v Chorvatsku .

Architektonické údaje

Diokleciánův palác byl stavěn podle vzoru římského tábora. V táboře bývaly rovné podlahy a aby se rovných podlah dosáhlo i v areálu paláce, byly k jejich vyrovnání vybudovány mohutné sklepy. Diokleciánův palác zaujímá rozlohu 30 000 m2 a půdorys má tvar nepravidelného čtyřúhelníku. Zdi paláce jsou široké 1 až 2 m a opevnění doplňovalo 16 pevnostních věží. Jižní část paláce chránilo moře, takže tam věže vystavěny nebyly. Diokleciánův palác je rozdělen do dvou částí. Jednu část tvoří komnaty císaře a druhou místnosti služebnictva, vojska a jiné potřebné prostory. U paláce nechal Dioklecián vystavět i své mauzoleum. Dnes je z něj katedrála sv. Dominia s pěknou věží a zvonicí.


Informace a fakta

GPS: 43.508, 16.4397
Nadmořská výška: 11 m
Telefon:
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 9:40:47

Diokleciánův palác: Recenze

Diokleciánův palác prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Split (0.3km)Podstrana (9km)Arbanija (11km)Okrug Gornji (14km)Trogir (15km)Dugopolje (15km)Dugi Rat (18km)Sutivan (14km)Seget Vranjica (20km)

Webmap: 1 2 3