TIXIK.cz » Chrám Vasila Blaženého

Chrám Vasila Blaženého - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Chrám Vasila Blaženého: Hlídač pokojů
Chrám Vasila Blaženého Mapa Mapa hotelů Chrám Vasila Blaženého

Související témata

Chrám Vasila Blaženého: Fotografie

Doporučené hotely Chrám Vasila Blaženého


Zobrazit všechny »Chrám Vasila Blaženého: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Chrám Vasila Blaženého Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Chrám Vasila Blaženého a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Náboženství, Aktuální čas: 06:57:55, Adresa: Красная площадь, г. Москва, Rusko, Telefon: +7 495 698-33-04, WWW stránky:

Chrám Vasila Blaženého (oficiálně také chrám Pokrovský) je pravoslavný chrám ve městě Moskva . Leží ve středu metropole, na jihozápadní straně Rudého náměstí . Chrám Vasila Blaženého je symbolem a jednou z nejznámějších historických památek Ruska . Společně s Kremlem a Rudým náměstím byl Chrám Vasila Blaženého v roce 1990 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie stavby

Chrám Vasila Blaženého byl budován v letech 1555-1561 na příkaz cara Ivana Hrozného na místě starého dřevěného kostela zasvěceného Svaté Trojici (Tojickaja cerkov) , který byl do nové stavby zakomponován. Chrám Vasila Blaženého byl zamýšlen jako památka na dobytí Kazaně 1. října 1552, v den svátku Pokrov Matky Boží, Ivanem IV. Do stěny chrámu byl pohřben oblíbený jurodivý Vasil Blažený, po kterém stavba dostala jméno.

Legenda o Vasilu Blaženém

Světec podle legendy sbíral peníze na vybudování chrámu. Nashromážděné mince házel přes pravé rameno za sebe na zem. Tam zůstaly ležet až do doby, kdy je před svou smrtí daroval carovi na stavbu.

Vzhled chrámu

Chrám Vasila Blaženého se skládá z devíti samostatných budov, které jsou spolu propojeny chodbami. Celý komplex má půdorys osmicípé hvězdy, což symbolizuje osmý den vzkříšení Krista, jelikož podle starožidovské tradice se vzkříšení klade na osmý den. Osmicípá hvězda má připomínat tu betlémskou hvězdu, která ukazuje cestu ke Kristu. Centrální věž, vysoká 65 metrů, je bohatě modelována pyramidálně ustupující sochařskou výzdobou. Tuto věž obklopuje zbylých osm cibulovitých kupolí, které jsou taktéž bohatě zdobeny různými nikami, falešnými okny, římsami a hřebeny. Ani jedna z věží není podobná druhé, shodné prvky byste hledali marně. Charakteristický vzhled celé stavbě dodává její okázalé barevné řešení z 19. století.

Historka

Mnohé asi napadne, jak mohl chrám přežít sovětskou dobu. Vypráví se příhoda o tom, jak Lazar Kaganovič demonstrativně zbořil před Stalinem maketu chrámu, aby ukázal, jak by vypadalo Rudé náměstí bez něho. Chtěl tím zdůraznit, kolik prostoru by vzniklo pro vojenské přehlídky. Stalin mu ale obratem odpověděl, ať chrám postaví na své místo. Tím bylo řečeno vše, stavba se bourat nebude.

Muzeum

Komplex ve svých zdech skrývá muzeum, které se zaměřuje nejen na historii stavby, ale také na zbraně, které odrážejí stav válečný, ve kterém se Rusko prakticky neustále nacházelo. Můžete si prohlédnout jedny z nejcennějších ikon z 15. až 17. století.


Informace a fakta

GPS: 55.7526, 37.6229
Nadmořská výška: 149 m
Telefon:
Typ objektu:
Upřesnění typu objektu:
Duchovní směr:
Název církve nebo řádu spravujícího objekt:
Kdo objekt založil?:
Rok vzniku:
Komu je objekt zasvěcen?:
Sloh:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 15:03:36

Chrám Vasila Blaženého: Recenze

Chrám Vasila Blaženého prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Moskva (1.4km)Krasnogorsk (19km)Chimki (19km)Mytišči (19km)Balašicha (21km)Odincovo (24km)Puškino (32km)Domodedovo (35km)Troick (37km)

Webmap: 1 2 3