TIXIK.cz » Česká republika » Středočeský kraj » Praha » Chrám sv. Mikuláše

Chrám sv. Mikuláše - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Chrám sv. Mikuláše: Hlídač pokojů
Chrám sv. Mikuláše Mapa Mapa hotelů Chrám sv. Mikuláše

Související témata

Chrám sv. Mikuláše: Fotografie

Doporučené hotely Chrám sv. Mikuláše


Zobrazit všechny »Chrám sv. Mikuláše: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Chrám sv. Mikuláše Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Chrám sv. Mikuláše a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Kaple sv. Kříže0.3km
Quo vadis0.4km
Malá Strana0.5km
Loreta0.8km
Petřínské bludiště0.7km
Karlovy Lázně0.8km
Pinkasova synagoga1km
Štefánikova hvězdárna0.9km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Náboženství, Aktuální čas: 19:10:08, Adresa: Malostranské náměstí 2/25, 118 00 Prague-Prague 1, Česká republika, Telefon: +420 606 064 769, WWW stránky:

Chrám sv. Mikuláše známý také jako kostel svatého Mikuláše je barokní kostel v Praze , v České republice . Nachází se v historickém centru, na Malostranském náměstí. Chrám sv. Mikuláše patří mezi nejcennější památky v Praze .

Historie

Chrám sv. Mikuláše byl postaven v letech 1704 - 1755 v místech, kde stával původně gotický kostel ze 13. století. Chrám byl vystavěn podle projektu Kryštofa Dientzenhofera. Od roku 1995 je chrám sv. Mikuláše národní kulturní památkou. Dnes je tento kostel považován za nejkrásnější barokní stavbu v Praze .

Interiér

Chrám sv. Mikuláše vyniká nejen architekturou, ale také výzdobou. Krásné jsou především nástropní fresky v lodi od Jana Lukáše Krackera z roku 1760 a v 70 m vysoké kupoli od Františka Xavera Palka. Interiér je také zdoben sochami Františka Ignáce Platzera, závěsnými obrazy pašijového cyklu od Karla Škréty a řadou dalších maleb.

Věž – Expozice o činnosti správy sledování StB

Věž kostela měla být původně velmi nízká. Syn Kryštofa Dientzenhofera ji ale později navrhl větší než jeho otec. Díky své výšce má věž svoji pohnutou historii. Službu zde držívali hlásní, kteří měli za úkol hlásit případné požáry nebo blížícího se nepřítele. Za komunismu věž sloužila jako pozorovatelna Státní bezpečnosti, ze které bylo možné sledovat některá zahraniční velvyslanectví. V roce 2010 pak byla věž zpřístupněna veřejnosti a na památku pozorovatelny s krycím názvem "Kajka" je zde expozice, která dokumentuje činnost správy sledování StB.

Praktické informace

Chrám sv. Mikuláše je otevřen denně po celý rok. Od března do října je přístupný od 9 do 17 hodin a od listopadu do února od 9 do 16 hodin. Vstupné stojí 70 Kč pro dospělé a 35 Kč pro studenty. Děti do 10 let mají vstup zdarma. Kostel také pravidelně hostí různé koncerty.


Informace a fakta

GPS: 50.0882, 14.4032
Nadmořská výška: 210 m
Telefon:
Typ objektu:
Upřesnění typu objektu:
Duchovní směr:
Název církve nebo řádu spravujícího objekt:
Kdo objekt založil?:
Rok vzniku:
Komu je objekt zasvěcen?:
Sloh:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:44:54

Chrám sv. Mikuláše: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 87Recenze: 3226.2.2012 1:52:08
Chrám svatého Mikuláše na Malé Straně tvoří neodmyslitelné panorama spolu s Pražským hradem a celými Hradčany. Pokud vás neuspokojí pohled pouze na exteriér této barokní stavby, doporučuji prohlídku vnitřku kostela. Naprosto uchvacující a dominantní je socha patrona chrámu, svatého Mikuláše, vyvedena v nadživotních rozměrech. V bočních chrámových lodích se nachází malá expozice několika sochařských děl. Zajímavostí je, že obraz s výjevem svatého Xaveria od malíře Palka se stal hlavním tématem Arbesova romaneta Svatý Xaverius.

Města a obce v okolí

Praha (1.3km)Horoměřice (7km)Miškovice (13km)Malé Číčovice (13km)Okoř (13km)Vestec (14km)Čestlice (16km)Zeleneč (19km)Nupaky (18km)

Webmap: 1 2 3