TIXIK.cz » Města » Česká republika » Kraj Vysočina » Havlíčkobrodsko » Chotěboř

Chotěboř - hotely, ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Chotěboř: Hlídač pokojů
Chotěboř Mapa Mapa hotelů Chotěboř

ChotěbořChotěboř

Související témata

Největší města v České republice, Satelitní mapa Česka, Chotěboř - satelitní mapa, Chotěboř: Fotografie

Doporučené hotely Chotěboř


Zobrazit všechny »


Chotěboř: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Chotěboř Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely ve městě, Penziony, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Chotěboř a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky
Zámek ChotěbořHrady a zámky0.6km
Městské muzeum ChotěbořMuzea0.6km
Letiště ChotěbořLetiště4km
Jezero Borecká SkalkaJezera10km
Veselý KopecMuzea13km
Golf & Country Club Svobodné HamryGolf13km
Krucemburk14km
Obecní MuzeumMuzea13km
Památník Karla Havlíčka BorovskéhoMuzea12km
Vodní nádrž SečVodní nádrže12km
Hrad OhebHrady a zámky13km
Zřícenina hradu VildštejnHrady a zámky13km
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově BroděGalerie14km
Betlém HlinskoMuzea18km
Pivovar Rychtář, Hlinsko v Čechách18km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 15:41:04, Nadmořská výška: 524m, Telefon: +420 569 641 100, WWW stránky:


Informace a fakta

GPS: 49.7207, 15.6702
Nadmořská výška: 524 m
Rok založení města: 1265
Datum poslední aktualizace: 21.10.2012 21:32:10

Chotěboř: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 80Recenze: 131.8.2011 10:24:02
Chotěboř je typické české město, ležící v západní oblasti Českomoravské vrchoviny , v nadmořské výšce 515 m n.m.

Krajina jako stvořená pro turistiku


Krajina na úpatí Železnýc hor se vyznačuje zejména čistým životním prostředím a je vhodná pro turistiku, cykloturistiku a rekreaci. Zejména část údolí řeky Doubravy mezi Chotěboří a Bílkem se svým kaňonovitým údolím je vyhledávanou turistickou oblastí.

Historie města

První dochovaná písemná zmínka o Chotěboři se váže k roku 1265. Stříbrné doly v okolí města byly příčinou toho, že osadu zakoupil král Jan Lucemburský a v roce 1331 ji povýšil na město. Tím zůstala Chotěboř až do konce 15. století, kdy ji na půldruhého století získal mocný šlechtický rod Trčků z Lípy. V 17. a 18. století se majitelé města velmi rychle střídali. Hrabě Vilém Leopold Kinský, který vlastnil panství od roku 1683, nechal v letech 1701-1702 postavit v Chotěboři nový barokní zámek s kaplí Nejsvětější Trojice,obklopený anglickým parkem. Nejvýznamnějšími majiteli zámku byli od roku 1836 až do konfiskace v roce 1948 příslušníci šlechtického rodu Dobřenských z Dobřenic . V roce 1992 jim byly pozemky i zámek vráceny.

Malý Grand Canyon

Zcela unikátní je přírodní rezervace údolí Doubravy. Toto údolí vytvořila svojí erozní činností řeka Doubrava a bez nadsázky jej lze označit jako malý Grand Canyon. V blízkosti tohoto území leží i nevelká přírodní památka Písník u Sokolovce. V údolí Doubravy nalezneme mnoho zajímavých povrchových útvarů s poutavými místními názvy, jako je například Obří hrnec, Koryto nebo Točivý vír. Malebnost tohoto údolí dala vzniknout i mnoha pověstem a dnes je častým cílem fotografů. Údolím prochází 4,5 km dlouhá naučná stezka. Ve všech chráněných územích platí přísná omezení směřující k uchování jejich krás. Pouze v Údolí Doubravy je na vybraných skalách povoleno horolezectví. Člověk zde může spatřit vzácné živočichy a objevit neméně zajímavé rostliny.
Od kaple sv. Anny je krásný pohled na hřeben Železných hor s nejvyššími body Spálavou a Vestcem . Turisty je město vyhledáváno právě pro krásné přírodní scenérie a klidné a zdravé prostředí

Současnost města

Chotěboř má necelých 10 000 obyvatel. V severní části města najdeme poměrně rozsáhlou památkovou zónu starého města včetně zámku s anglickým parkem, zemědělskou výrobu a drobný průmysl. Na východě města jsou soustředěna četná sportoviště, která pozvolna přecházejí do volné přírody v chráněné krajinné oblasti Železné hory s nedalekým údolím Doubravy. Pro Chotěboř je typické velké množství zeleně, zahrad a bydlení v rodinných domcích, které městu dodává poklidný venkovský ráz. V blízkosti města se větší množství rybníků a Břevnická přehrada umožňující koupání.

Historické památky

K nejvýznamnějším stavebním památkám patří kostel sv. Jakuba Většího a v anglickém parku ležící raně barokní zámek Dobrzenských, v němž má pronajaty prostory městské muzeum. Dominantou chotěbořského náměstí s parkovou úpravou a kašnou je stará radnice s věžními hodinami a mariánský sloup z roku 1890. Druhý mariánský sloup z roku 1700 naleznete v ulici Trčků z Lípy. Za zmínku určitě stojí také kaple Povýšení sv. Kříže a kaple sv. Anny.

Slavní rodáci

Chotěboř je rodištěm několika významných osobností: spisovatele Ignáta Herrmanna (jenž má zde pomník) , žurnalisty Karla Ningera (rodný dům označen pamětní deskou) , slezského buditele Františka Slámy, malíře Zdeňka Rykra.
Stojí jistě za zmínku, že v Panském domě na náměstí pobýval jistý čas Jaroslav Hašek, který zde napsal povídku Zrádce národa v Chotěboři.

Města a obce v okolí

Havlíčkův Brod (14km)Hlinsko (18km)Seč (14km)Nasavrky (17km)Karlov (19km)Světlá nad Sázavou (20km)Skryje (19km)Třemošnice (18km)Svratka (26km)

Webmap: 1 2 3