TIXIK.cz » Města » Gruzie » Chachmati

Chachmati, Gruzie - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Chachmati: Hlídač pokojů
Chachmati Mapa Mapa hotelů Chachmati

ChachmatiChachmati

Související témata

Satelitní mapa Gruzie, Chachmati: Fotografie

Doporučené hotely Chachmati


Zobrazit všechny »


Chachmati: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Chachmati Mapa Plánovač výletů na míru
Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Chachmati a doprava
Caucasus MountainsHory4km
TebulosmtaHory23km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 19:34:26, Nadmořská výška: 2521m

Chachmati je městečko v horách Gruzínského Chevsurska. Kříž horských hřebenů odděluje gruzínské kraje Chevsursko, Pšavsko a Thušsko od Čečenska. Městem prošli Římané, Byzantinci, Arabové, Peršané, Mongolové, Osmané či Rusové. Nepřeklenutelné štíty hor byly odjakživa přirozenou překážkou pro všechny mocnosti, které se pokusily oblast ovládnout. Je tomu tak i dnes, stejně, jako v tajemném a nedostupném městě Chachmati, zasvěcenému džvarovi Samdzimar. Krásu města, které se proslavilo účastí v Mtiuletském povstání, objevili turisté, a tak se domy rychle mění v hotely.

Historie

Chachmati leží v provincii Chevsursko, která sousedí s menší oblastí Pšavska. Chevsursko je historicko-zeměpisná oblast, nacházející se ve východní části hornatého Kavkazu. Název oblasti pochází z označení pro horská úbočí. První zmínky o Chevsurii pocházejí z 15. století. V pozdně feudální Chevsurii význam města Chachmati vzrostl. Obyvatelé Chevsurie se zúčastnili bitvy u Aspindzy (1770) , bitvy u Krtsanisi (1795) a Mtiuletského povstání (1804) . Mtiuletské povstání vstoupilo do Gruzínských dějin jako výraz vzdoru proti útlaku carského Ruska, které neúměrně využívalo gruzínské obyvatelstvo.

Džvarové

Název víry obyvatel pšavské oblasti, džvarismus, pochází od slova džvar. Slovo označuje kříž, avšak také boha. V každé vesnici mají svého. Jde o víru, která vlastně nemá vžité označení. Někteří odborníci hovoří v souvislosti s džvarismem o gruzínském pohanství. Ve východní Gruzii tak (džvari) nazývají svatyni místního kultu (nikoliv tedy kostel) a zároveň Božího syna, který svatostánek hlídá. Nejvýše postaveným v panteonu džvarismu je Bůh. Do běhu světa ale takřka nezasahuje. Mnohem aktivněji se totiž projevují jeho synové a dcery, což jsou kromě Krista také předkřesťanští hrdinové Kopala a Iachsar. A jednou z jeho dcer je také Chachmatská Samdzimar.

Zajímavosti

Pod vesnicí stojí svatyně bohyně Samdzimar. Nad vsí zase uctívají únosce této bohyně, Chachmatského džvara. Lidskou podobu na sebe bere pouze Bohyně Samdzimar. Mezi lid přichází jako mladá Chevsurka. Chevsurové tvoří etnickou skupinu v Gruzii, jsou obecně vyšší a mají modré oči. V blízkosti Šatili, asi 15 km severně od Chachmati, se nachází okouzlující hrad stejného jména.

Místní jídlo

V Chevsurii se jí zpravidla z nízkého a krátkého stolu, na který se naskládají všechny pokrmy. Základem každého hodování je chléb (khašians) . Chléb se zde peče do kulatého tvaru, jí se k němu kukuřice či pečené maso. Výborné jídlo prostých lidí z hor jistě potěší každého návštěvníka.

Opevněné Shatili

Shatili je jedinečnou architektonickou památkou, která se nachází v těsné blízkosti Chachmati. V současné době je opevnění na čekací listině, aby bylo zařazeno na Seznam památek UNESCO. Shatili se sestává z množství menších kamenných staveb, pro oblast východní Gruzie typických. Spolu s obrannou zdí je vesnice Shatili obrněna, a s okolním světem spojena pouze úzkou silnicí. V roce 1970 začalo restaurování celého komplexu.

Doprava

Cesta do Chachmati začíná v Tbilisi , a pokračuje směrem na východ k Čečenským hranicím. Cesta po silnicích není nebezpečná, navíc nabízí mnoho výjimečných pohledů na krásnou krajinu Mtschety – Mtianeti, Pšavska a Chevsurie. Vede přes Ninozmindu, Kwelazmindu, Čalu, Iliurtu a Buchurtu.

Ubytování

Gruzínsko-německá společnost (Georgisch-Deutsche Gesellschaft) nabízí nejen turistické vyžití v oblasti Pšavska, ale také dobré ubytování. Společnost domlouvá ubytování v hotelích či v soukromých domech. Kromě výletů na koních služeb místních průvodců nabízejí také prohlídky oblasti vrtulníkem. V oblasti existuje množství pohodlných rodinných hotelů. V Chevsurii se v současnosti rozvíjí turismus velmi rychle. Turisty lákají především středověké hrady a krásná příroda.


Informace a fakta

GPS: 42.5146, 45.0481
Nadmořská výška: 2521 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 15.10.2012 3:17:46

Chachmati: Recenze

Chachmati prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí