TIXIK.cz » Čertova zeď

Čertova zeď - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Čertova zeď: Hlídač pokojů
Čertova zeď Mapa Mapa hotelů Čertova zeď

Čertova zeďČertova zeď

Související témata

Čertova zeď: Fotografie

Doporučené hotely Čertova zeď


Zobrazit všechny »


Čertova zeď: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Čertova zeď Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Čertova zeď a doprava, Bankomaty


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Skály, Aktuální čas: 14:42:07, Nadmořská výška: 477m, Adresa: Česká republika

Čertova zeď je národní přírodní památka na severu České republiky. Tento chráněný přírodní výtvor se nachází přibližně 5 km severovýchodně od města Český Dub. Čertova zeď je pozůstatkem hřebene ploché čedičové žíly, která vystoupila na povrch ve formě zdi. Je tvořena vodorovně položenými hranoly. Jejich pravidelný tvar vypadá jako dílo lidských rukou. Čertova zeď byla značně poškozena na konci 19. století. Nejcennější části zdi byly rozebrány a použity jako materiál na výrobu silničního štěrku. V současnosti je Čertova zeď chráněna v délce asi 1 km a celková plocha chráněného území je přibližně 20 ha. Na vrcholu hřebene Čertova zeď je masivní blok nazývaný Čertův stolec a přibližně o 350 jižněji je na žíle balvan Čertova hlava. Čertova zeď je chráněna od 2.3.1964. Zeď se táhne v přímé čáře mezi hradem Bezděz a Světlou pod Ještědem. Proto se stala oblíbeným tématem pro několik pověstí. Podle jedná z nich žili v kraji čerti a škodili sedlákům. Jeden z nich byl tak statečný, že za čerty zašel a uzavřel s nimi sázku. Dohodl se s nimi, že když vyhraje tak odtáhnou pryč a když sedlák prohraje přijde o duši. Čert měl do rána posbírat z polí sedláků všechno kamení a postavit z nich mezi Bezdězem a Ještědem dlouhou zeď. Nad ránem když už to vypadalo že sedlák prohraje, tak celý zoufalý sám zakokrhal a vzbudil tím ostatní kohouty. Rozlobený čert odhodil zbylé kamení a i s ostatními zmizel. Z odhozeného kamení se stala hora na které dnes stojí hrad Bezděz.

Informace a fakta

GPS: 50.6745, 14.9456
Nadmořská výška: 477 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 13:49:19

Čertova zeď: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 78Recenze: 6202012-02-02 23:40:33, http://www.facebook.com/tixiktravel
Mezi vesnicemi Smržov a Zábrdí vedla stará obchodní cesta procházející lokalitou Čertova zeď. Pro snazší přístup byla do zdi prolomena tzv. Čertova brána. Místo se později stalo ovšem i oblíbeným úsekem pro lupiče a možná i to bylo důvodem proč zde někdo ukryl poklad. V roce 1912 zde byl totiž při těžbě čediče nalezen pod kamennou deskou poklad sestávající z cca 300 mincí. Mince nazývané brakteáty pocházely z období vlády Přemysla Otakara I. ze 13. století. Část pokladu by snad měla být uložena v Podještědském muzeu v Českém Dubu.

Města a obce v okolí

Šimonovice (8km)Stráž pod Ralskem (11km)Rádlo (12km)Kryštofovo Údolí (11km)Liberec (13km)Frýdštejn (15km)Jablonec nad Nisou (17km)Malá Skála (18km)Jablonné v Podještědí (17km)

Webmap: 1 2 3