TIXIK.cz » Ukrajina » Černobyl

Černobyl, Ukrajina - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Černobyl: Hlídač pokojů
Černobyl Mapa Mapa hotelů Černobyl

Související témata

Černobyl: Fotografie

Doporučené hotely Černobyl


Zobrazit všechny »Černobyl: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Černobyl Mapa Plánovač výletů na míru
Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Černobyl a doprava, Nejbližší zastávka MHD
Kyjevská přehrada64km


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 16:59:14, Adresa: Chernobyl, Kiev Oblast, Ukrajina

Černobyl je místo nejstrašnější jaderné katastrofy na světě. Leží 20 km na jih od hranice s Běloruskem, poblíž městečka Pripjat. Černobyl budí veliký zájem turistů z ciziny, protože nabízí postapokalyptický pohled na zničenou krajinu.

Co se 26. dubna 1986 stalo

Čtvrtý reaktor černobylské jaderné elektrárny měl být odpojený kvůli pravidelné údržbě. Bylo rozhodnuto otestovat elektronický systém, aby se zjistilo, jestli dokáže udržet chladicí systém reaktoru v chodu i v případě ztráty výkonu. Experiment nevyšel. Situaci ještě zhoršila skutečnost, že nouzový chladicí systém byl zrovna odpojený, čímž se již přehřátý systém ještě více zahřál. Úvodní explozi v Černobyl způsobila stlačená pára v chladicím systému a po pár sekundách přišla jaderná detonace. Výbuch zabil dva zaměstnance elektrárny. Posléze se ve vzduchu vytvořil obrovský radioaktivní mrak plný xenonových a kryptonových plynů. Hasiči, kteří dorazili na místo nehody jako první, byli zasaženi smrtelnou dávkou radiace. Dělníci se snažili hasit celou řadu chemických požárů. Brzy po výbuchu dopadl na jižní Bělorusko kontaminovaný déšť. Tato oblast spolu s okolím Pripjatu byla zasažena nejvíce. Chladicí systém ústil přímo do Dněpru, takže byla radiací zamořena i voda. Černobylskou tragédii znásobila snaha Sovětského svazu udržet vše v tajnosti. Města poblíž Černobyl byla evakuována až dva dny po explozi. Veřejnost se o ní dověděla až po necelém týdnu, když švédští vědci identifikovali radioaktivní mrak postupující na sever.

Jak vypadá okolí Černobylu

Jižní a západní stranu bývalé elektrárny obklopuje tzv. rudý les, který dotváří strašidelnou krajinu plnou holých stromů. Jejich kmeny ční ze silné vrstvy písku, navezeného kvůli odstínění povrchové radiace. Zakázanou zónu ohraničují ve vzdálenosti 10 a 30 km od elektrárny dva soustředné kruhy. Krajina je pustá a zarostlá, vesnice prázdné.


Informace a fakta

GPS: 51.3901, 30.1029
Nadmořská výška: 115 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:38:55

Černobyl: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 65Recenze: 2294.3.2011 13:52:16
Když jsem viděla na těchto cestovatelských stránkách Černobyl, nejprve jsem nevěřila vlastním očím. Proč se tato lokalita objevuje zde, kde se mají doporučovat místa k návštěvě? Po první větě jsem nevěřila ještě víc. Skutečně tam jezdí turisté? Je to opravdu neuvěřitelné, ale když se zamyslím víc, tak by takové návštěvy měly být třeba i povinné. Pak bychom si více vážili míst, která jsou ještě poměrně nedotčená civilizací a třeba bychom byli opatrnější. Ale je to taková utopie, viz ropná skvrna v Mexickém zálivu a firma BP.

Města a obce v okolí