TIXIK.cz » Polsko » Západopomořsko » Centrální hřbitov ve Štětíně

Centrální hřbitov ve Štětíně - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Centrální hřbitov ve Štětíně: Hlídač pokojů
Centrální hřbitov ve Štětíně Mapa Mapa hotelů Centrální hřbitov ve Štětíně

Centrální hřbitov ve ŠtětíněCentrální hřbitov ve Štětíně

Související témata

Centrální hřbitov ve Štětíně: Fotografie

Doporučené hotely Centrální hřbitov ve Štětíně


Zobrazit všechny »


Centrální hřbitov ve Štětíně: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Centrální hřbitov ve Štětíně Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Centrální hřbitov ve Štětíně a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hřbitovy, Aktuální čas: 04:42:42

Centrální hřbitov ve Štětíně je největší hřbitov v Polsku , a jeden z největších v Evropě . Štětínský hřbitov byl založen v letech 1899 – 1900 ve východní části města, Gumienieci. Navrhl jej architekt Wilhelm Meyer-Schwartau (1854 – 1935) . Meyer-Schwartau byl významný pruský architekt a teoretik architektury. Je mimo jiné autorem Štětínského městského muzea. Na hřbitově je vztyčen Katyňský kříž, upomínající na jednu z největších tragédií polských dějin.

Historie hřbitova

Na hřbitově bylo od jeho otevření pohřbeno přes 300 000 mrtvých, na rozloze 167,8 akrů. V roce 1873 vznikla mezi štětínskými zastupiteli myšlenka na založení nového hřbitova. Malý kostelní hřbitov již kapacitně nedostačoval. Za nejvhodnější místo k založení nového hřbitova byly zvoleny pozemky mezi dnešními ulicemi Mieszka I, Ku Sloncu a železniční tratí. Hřbitov byl slavnostně otevřen 6. prosince roku 1901. V následujících letech byla pod vedením architekta celého díla, již zmíněného Meyer-Schwartau, postavena vstupní brána. Po první světové válce začaly pohřby ve východní a centrální části hřbitova. V roce 1925 byla vybudována márnice. Roku 1930 byla postavena nová, modernistická kaple. Od roku 1945 do roku 2000 zde bylo pohřbeno 139 000 lidí. Architektura hřbitova je ve zřetelné reminiscenci na nekropoli Friedhof Ohlsdorf v Hamburgu. Projevuje se zde kombinace několika prvků zahradní architektury. Na hřbitově je mnoho pomníků, věnovaných obětem temného období stalinismu. V blízkosti hřbitova stojí budova holandského větrného mlýna z 19.století, přeměněná na květinářství a zahradnické potřeby. Kromě monumentální a unikátní hlavní kaple a vstupní brány je významnou součástí areálu Katyňský kříž. Byl vztyčen na památku hrůzného katyňského masakru polských důstojníků v roce 1940. Autorem pomníku je Jakub Lewinski, který vytvořil unikátní kříž. Ten je obestavěn třemi kameny se jmény táborů, v nichž byli zadržováni polští důstojníci a vojáci. Kovový symbol znovuvzkříšení a nového života upomíná na ty, kteří zůstali nepohřbeni v Katyňském lese.


Informace a fakta

GPS: 53.4161, 14.5162
Nadmořská výška: 42 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:48:41

Centrální hřbitov ve Štětíně: Recenze

Centrální hřbitov ve Štětíně prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Štětín (2.9km)Przecław (5km)Dobra (12km)Goleniów (26km)

Webmap: 1 2 3