TIXIK.cz » Města » Vietnam » Cao Bang

Cao Bang, Vietnam - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Cao Bang: Hlídač pokojů
Cao Bang Mapa Mapa hotelů Cao Bang

Doporučené hotely Cao Bang


Zobrazit všechny »


Cao Bang: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Cao Bang Mapa Plánovač výletů na míru
Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Cao Bang a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 13:39:34

Cao Bang je rušné tržní město ve Vietnamu , poblíž čínských hranic v jihovýchodní Asii . Leží v dosahu málo navštěvované, ale nejvelkolepější scenérie Vietnamu na řece Bang Giang. Region, který se rozkládá od dechberoucí jeskyně Pac Bó na západě, po romantické vodopády Ban Gioc na východě, je oblastí skalnatých vápencových hor, které nabízejí množství úžasných pohledů. Cesta po úzkých a křivolakých silnicích, klikatících se mezi těmito vrcholky, by neměla při návštěvě oblasti chybět.

Historie

Bohatá historie města sahá do doby bronzové, do dávného království Tay Au. Království Tay Au (nebo také Au Viet) udržovalo pravidelné styky s přímořským a nížinným království Lac Viet. Tay Auové jsou předky dnešních etnických skupin Tay, Nung a Choang, žijících dnes v severním Vietnamu a jižní Číně. Tvořili kmenový svaz s centrem v dnešní provincii Cao Bang. Region byl pravlastí kmenů, které se časem přesunuly do jižních oblastí Vietnamu. Ve středověku vládlo oblasti několik dynastií, především Be Khac Thieu a Nag Dac Thai. V roce 1941 zde Ho Či Min (1890 – 1969) po návratu z exilu v Číně založil revoluční hnutí v jeskyních Pac Bó. Šel od čínských hranic 65 km pěšky. První týden strávil v chýši těsně za hranicí. V těchto místech se rodila vietnamská revoluce. Ho Či Min zde pod ponurou masou hory vyučoval dějepis a politiku. V tamním muzeu je k vidění například replika Ho Či Minovy postele a různé exponáty, jako například revolucionářův bambusový kufr či blůza národnosti Nung. Město sehrálo významnou a nezapomenutelnou úlohu především v letech 1978 – 1979, kdy odolávalo náporu čínské armády.

Legenda, aneb sto lidských vajec ...

Pojďme se podívat na příběh, kterým si založení města a vznik říše vykládají dnešní obyvatelé. Legenda vypráví příběh prvního vládce Vietnamu, datovaný mezi léta 2838 – 2698 př.n.l., který náležel ke kultuře Phung Nguyen. De Minh byl nejstarším synem legendárního čínského císaře Šen Nunga. Bájný císař mimo jiné naučil Číňany zemědělství a stal se prvním sjednotitelem říše asi před 5000 lety. De Minh prý ve vietnamských horách dosáhl nesmrtelnosti. Nejmladší Šen Nungův syn, Khuang Loc Tuc byl vyslán, aby vládnul území Xich Quay, pod který spadaly i oblasti severního Vietnamu. Khuang Loc Tucův syn Lac Long Quan se oženil s dcerou krále De Lai, princeznou Au Co, a měl s ní 100 synů. Vlastně to nebylo tak jednoduché ... jelikož byl drak, princezna vlastně "snesla" sto vajec, a z nich se vylíhli lidé ... Jednoho dne oznámila Jeho královská Výsost De Lai novomanželům, že drak a princezna spolu vlastně žít nemohou. Lac Long Quan si to chvíli promýšlel, a poté princezně řekl: "Jsem příslušník dračího rodu, ty pocházíš z rodu víl. Jsme neslučitelní jako voda a oheň, proto nemůžeme žít v harmonii." Lac Long Quan sebou po těchto slovech vzal 50 svých synů a odplul k jižním mořím, zatímco jeho žena zůstala se zbylými syny v horách. Jejich rozdělení je označováno za první rozvod v dějinách Vietnamu. Zároveň vysvětluje, proč se na severu rozvíjel matriarchát, a na jihu patriarchální, "dračí" společnost. Stateční synové Lac Long Quana, kteří zdědili království, založili dynastii Hong Bong, která vládla od roku 2837 – 258 př.n.l. Království vešlo do dějin jako Van Lang. Když vzniklo království Au Viet (Tay Au) , převzalo Cao Bang jako hlavní město říše.

Vodopády Ban Gioc

Dále na východ hřmí vodopády Ban Gioc a vytvářejí věčný opar, z miniaturních kapiček, tříštících se o kamení. V roce 1999 propukl mezi Čínou a Vietnamem závažný spor o vodopády, které leží blízko hranic. V čínských záznamech a kronikách však o vodopádech Ban Gioc není až do vzniku sporů žádná zmínka.

Doprava

Do nádherného Cao Bang se můžete dostat například z letiště Noibai u Hanoie . Cesta potrvá asi 4 hodiny a je dlouhá 233 km. Ihned po výjezdu z Noibai se dáte doprava na silnici č. 131. Po ní budete pokračovat 5 km na silnici č. 3, po které pojedete 20 km směrem na Nga ba Pho Có . Budete-li se držet silnice číslo 3, brzy budete v cíli.

Ubytování

V Cao Bang se můžete velice levně (18 USD za noc) a přitom luxusně, ubytovat například v hotelích Bang Giang, Thanh Loan nebo Huong Thom.


Informace a fakta

GPS: 22.6703, 106.257
Nadmořská výška: 190 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 15.10.2012 3:17:54

Cao Bang: Recenze

Cao Bang prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí