TIXIK.cz » Města » Čačak

Čačak, Srbsko - hotely a ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Čačak: Hlídač pokojů
Čačak Mapa Mapa hotelů Čačak

Související témata

Čačak - satelitní mapa, Čačak: Fotografie

Doporučené hotely Čačak


Zobrazit všechny »Čačak: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Čačak Mapa Plánovač výletů na míru
Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Čačak a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 12:15:28, WWW stránky:


Informace a fakta

GPS: 43.888, 20.3477
Nadmořská výška: 241 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:56:15

Čačak: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 80Recenze: 42009-12-06 19:09:18
Město Čačak leží v centrálním Srbsku . Nachází se na úpatí hory Jelica v údolí řeky Západní Morava, asi 144 km jižně od hlavního města Bělehrad . Archeologické málezy ve městě Čačak dokládají v oblasti existenci lidských komunit už v období neolitu a pozdní doby kamenné. Přibližně v letech 5500 až 3200 před naším letopočtem.

Ve středověku byla tato oblast pod nadvládou knížete Stracimira, bratra panovníka Stefana Nemanji (1113-1199) . Stracimir vládl v této oblasti v období 1168 až 1189. V tomto období byl v místě současného kostela vybudován klášter Moravski Gradac, který byl sídlem biskupství a později metropole. Čačak byl poprvé zmíněn v roce 1408.

Od roku 1459 do roku 1815 byl Čačak pod nadvládou Turků . V tomto období se odehrálo několik pokusů o uvolnění města. Například po válce v letech 1683 až 1699 Rakousko - Uherské armády pronikly hluboko do Srbska. Na krátkou dobu se město dostalo pod nadvládou Rakouska-Uherska. Potom byl Čačak zcela zpustošen a usadili se zde lidé přicházející z různých oblastí. Například z Černé Hory , Bosny a Hercegoviny a také z Valašska. Během druhého srbského povstání (1815) byl Čačak definitivně osvobozen od Turků. V polovině 19. století zde žilo asi 1500 obyvatel.

Nezávislost a mezinárodní uznání Srbska v roce 1878, způsobily velké ekonomické oživení v celé zemi. Čačak se v tomto období stal hlavním centrem pro obchod se zemědělskými produkty v západní Srbsku. Roku 1911 se stal součástí železničního dopravního systému. V roce 1921 zde byla zavedena elektrická energie do domácností a vznikly první velké průmyslové podniky. Hospodářský rozvoj města Čačak trval až do začátku druhé světové války. V důsledku okupace a války se rozvoj města zastavil.

Po válce došlo znovu k oživení města a vzrostl počet obyvatel. Současný Čačak obývá přibližně 73 000 obyvatel.

Turisté mohou ve městě navštívit kostel Matky Boží, který se nachází v centru města. Kostel založil Stracimir. Byl postaven v letech 1168 až 1190 a poté byl součástí kláštera Moravski Gradac. Kostel byl několikrát přestavován, a některé části kostela jasně hovoří o různých historických obdobích, kterými prošel.

V blízkosti kostela se nachází Dům Jovana Obrenoviča postavený roku 1835. V centru města se nachází budova Starého soudu v klasicistním stylu. Budova hotelu Bělehrad je jedinou budovou v secesním stylu a představuje významnou architektonickou památku. Další kulturní památkou jsou budovy Umělecké galerie Naděždy Petrovič .

V okolí města Čačak je rozvinutá venkovská turistika. Můžete navštívit vesnici a kopec Ljubič, kde je památkový komplex věnovaný bitvě u Ljubiči (1815) . V obci Miokovci se nachází Lužanin dům, který tvarem připomíná klášterní budovu. Dům byl postaven v roce 1856. Je významnou ukázkou lidové architektury.

U vesnice Trnava, asi 10 kilometrů od města Čačak, se nachází klášter Zvěstování Panny Marie, známý jako klášter Vrelo. V tomto klášteře byl pozvednuto známé Hadži Prodanovo povstání (1814) . V kostele byly nalezeny zbytky fresek ze sedmnáctého století.

U obce Banjica, na hoře Jelica, se nachází klášter Stjenik z 15. století. Je to kostel věnovaný narození sv. Jana Křtitele.

Guča je město ležící 18 km jihozápadně od města Čačak. U Guči se od roku 1960 koná každoroční festival Dragačevský sraz trumpetistů.

Ovčarsko-kablarská soutěska , kudy protéká řeka Západní Morava, se vyznačuje velmi příkrými svahy a velkým přírodním bohatstvím. V této oblasti existuje řada klášterů a proto se jí říká Srbská Svatá Hora. Většina klášterů byla postavena během turecké okupace a měla významnou kulturní a uměleckou roli.

Města a obce v okolí

ČačakPožega (25km)Kraljevo (32km)Topola (49km)Aranđelovac (50km)