TIXIK.cz » Města » Bystré

Ubytování Bystré

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Bystré: Hlídač pokojů
Bystré Mapa Mapa hotelů Bystré

BystréBystré

Související témata

Penziony v Bystrém, Satelitní mapa Bystrého, Bystré - počasí, Bystré: Fotografie

Doporučené hotely Bystré


Zobrazit všechny »


Bystré: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Bystré Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Bystré a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 04:43:52, Nadmořská výška: 618m, WWW stránky:

Bystré je město, které naleznete asi 12 km východně od Poličky , v České republice . Rozprostírá se při zemské hranici mezi Čechami a Moravou, v nadmořské výšce asi 610 metrů. Bystré má v současnosti 1613 obyvatel.

Historie

Nejstarší nedoložené zmínky o existenci osídlení v těchto místech jsou z 11. století, první doložená zmínka o Bystrém je z roku 1349 na listině arcibiskupa Arnošta z Pardubic papeži Klimentu VI. V počátcích své existence bylo Bystré součástí panství Svojanov , v 16. století vzniklo samostatné panství, jehož centrem se stal pozdější renesanční zámek. Během staletí se vystřídalo mezi majiteli několik šlechtických rodů, z nichž nejvýznamnějším byli Bezdružičtí z Kolovrat, Martinicové a zejména Hohenemsové. Ti přišli do Bystrého na počátku 18. století a přivezli sem své rodové sbírky, zejména velmi významnou a rozsáhlou kolekci obrazů. V 19. století se panství stalo právem od úmrtí majetkem císařského domu Habsburků. Tak tomu bylo až do roku 1918, kdy se zámek stal majetkem státu.

Památky

Při procházce městem se na každém kroku setkáte s minulostí, která se zároveň prolíná se současností. Z památek tu můžete navštívit barokní chrám sv. Jana Křtitele, renesanční zámek, radnici, barokní plastiky- z nichž je nejkrásnější P. Maria Sedmibolestná.

Turistika

Turistům město nabízí prohlídku kostela sv. Jana Křtitele a minimuzea – expozice ševcovského řemesla a lidového umění, obojí s průvodcem a výkladem, přístupná je barokní radnice. Město je protkáno několika značenými cyklotrasami směrem na Moravu, do Hamrů a Svojanova , do Poličky , Nedvězího a Jimramova . Značené trasy dovedou turisty na hrad Svojanov , na rozhlednu v Nyklovicích nebo ke kapli v Hartmanicích . V zimě je okolí města ideálním terénem pro běžkaře, v nedalekých Hamrech je k dispozici lyžařský vlek na udržovaném a zasněžovaném svahu.

Kultura

Město vždy žilo velmi intenzivním kulturním životem, zpestřuje jej činnost spolků. Svědčí o tom návštěvy významných postav české literatury Terezy Novákové a Jaroslava Vrchlického, kteří zde nalezli inspiraci pro některá svá díla. Dějinami Bystrého se táhne jako zlatá nit snaha o bohatý kulturní i společenský život. V současné době se obnovily tradiční církevní slavnosti, koncem léta se pořádají tradiční „Zámecké slavnosti“. Každoročně se do života obce promítá množství akcí pořádaných místními spolky, např. hasičů a Sokola. Bohatá je i činnost Měšťanské besedy, která organizuje divadelní představení a vydává Bysterské noviny.

Status města

V roce 1994 bylo úspěchem korunováno úsilí o navrácení statutu města. Poté, co po roce 1948 Bystré o toto administrativní postavení přišlo, chyba byla napravena 1. července 1994. V následujících letech byly uzavřeny partnerské smlouvy se švýcarskou obcí Brütten a rakouským Hohenemsem, s nímž Bystré pojí hluboké historické kořeny. Bystré bylo vybráno a zapojeno do holandského projektu Wijk aan Zee – Cultural Village of Europe 1999. Podařilo se realizovat i myšlenku na setkání míst stejného názvu.

Všichni dobří rodáci

V roce 1996 se do Bystrého vrátil po téměř 30 letech režisér Vojtěch Jasný, autor filmové balady „Všichni dobří rodáci“, která zde vznikala na konci 60. let, aby zde natočil svůj nový film „Návrat ztraceného ráje“.

Praktické rady

Je možné navštívit víceúčelové hřiště u Sokolovny či sportovní sál Sokolovny. Autobusové spojení z Bystrého je do Poličky, Brna a okolních obcí. Město Bystré bylo a je přirozeným centrem školství, obchodu a služeb pro okolní obce. Mezi nabízené služby patří stravování a ubytování, které nabízí Hotel Vomočil a Hotel Bystré, v Hamrech Hotel Otakar. Ubytování a relaxační služby nabízí penzion Kubíčkovi, bazén a saunu je možné navštívit rovněž v Hotelu Bystré. V Hamrech je možné navštívit pohostinství U Tušlů.

Vzpomínka

"Bystré je ostrov lidství. Já se domnívám, že právě smíření je jediným řešením. Když lidé v sobě nesou zášť a nenávist, jejich spory pak nikdy nekončí. Hledání smíření, porozumění tolerance a lásky – to je nejdůležitější téma naší doby." Takto se pan Jasný vyjádřil o svém návratu do Bystrého.

Plusy

klid

Proti

daleko od letiště

Vhodné pro

festivaly
aktivní dovolenou

Služby

autoopravna
kostel
doktor
supermarket
prádelna


Informace a fakta

GPS: 49.6285, 16.3468
Nadmořská výška: 618 m
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:32:19

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : www.bystre.cz

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: klid, rovinaté okolí, blízko do větších měst, lyžařské areály okolo, sauna, lesy

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Bystré: Recenze

Bystré prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

BystréSvojanov (4.6km)Polička (11km)Sněžné (16km)Kuklík (17km)Březiny (18km)Milovy (19km)Letovice (19km)Svitavy (17km)

Webmap: 1 2 3