TIXIK.cz » Irsko » Clare » Burren

Burren, Irsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Burren: Hlídač pokojů
Burren Mapa Mapa hotelů Burren

Související témata

Burren: Fotografie

Doporučené hotely Burren


Zobrazit všechny »Burren: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Burren Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Burren a doprava
Caherconnell10km
Poulnabrone Dolmen10km
Hrad O'Brien's35km


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 13:43:13

Burren ("skalistá země") je rozlehlá náhorní plošina z vápence a břidlice v severozápadní části Irska . Zabírá velkou část území hrabství Clare. Krajinu tvoří řady skalních útesů, terasy a vápencové desky.

"Ledová sprcha"

Zdejší krajinu tvoří řady skalních útesů, terasy a vápencové desky. Na první pohled pustý a nehostinný kraj je charakteristický rozpraskaným vápencovým povrchem, který připomíná měsíční krajinu. Svojí prázdnotou a šedí působí severní část oblasti Burren jako "ledová sprcha" pro každého, který z Irska poznal zatím jen zelenou a svěží krajinu. Burren, obrovská část země pokrytá holými skalami, je něco naprosto nečekaného. Cromwellův pozorovatel Ludlow o tomto místě kdysi prohlásil: "Divoká země, kde není ani tolik vody, aby se v ní dal utopit člověk, kde neroste strom, na kterém by se dal oběsit, a kde není ani tolik půdy, aby mohl být pochován." Burren zabírá rozlohu 250 km2. Strmé stěny a skalní terasy spadají k moři v podobě větrem narušené pemzy. Skály vybílené sluncem postupně tmavnou až ke kovovým odstínům. Část této oblasti, asi 15 km2, má status národního parku. Přestože celkové panoráma této oblasti vypadá pusté, na jaře v této lokalitě narazíte na překvapivě různorodou divokou květenu. Na jednom místě vedle sebe objevíte arktické, alpinské i středomořské druhy rostlinstva, včetně modrých hořců. V pozdním létě se v této lokalitě vyskytují i vzácné orchideje. Nikdo přesně neví, jak se sem tyto rostliny dostaly.

Pohled do historie

Charakteristickou tvář této zvláštní krajiny má na svědomí pohyb ledovců. Poslední zalednění se v této oblasti vyskytlo před 10 až 15 tisíci lety. Když se ledovec pohyboval, strhl se sebou většinu zeminy. Obnažený vápenec byl vystaven vnějším vlivům, a tak docházelo k jeho erozi a začaly vznikat typické kamenné chodníky tak, jak je můžeme vidět dnes.

Nezajímavější místa oblasti Burren

Nejvýznamnější atrakce v této oblasti je velmi dobře zachovalý dolmen Poulnabrone , který pochází z doby bronzové. Turisté ovšem nemohou minout Moherské útesy a jeskyně Aillwee , kde byly nalezeny kosti vyhynulého druhu medvěda.


Informace a fakta

GPS: 53.0123, -9.0064
Nadmořská výška: 66 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 18:25:03

Burren: Recenze

Burren prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Gort (14km)Ballyvaughan (15km)Lisdoonvarna (19km)Ennistymon (21km)Ennis (19km)Doolin (25km)Lahinch (24km)Liscannor (27km)Miltown Malbay (32km)

Webmap: 1 2 3