TIXIK.cz » Brno » Brněnský hodinový stroj

Brněnský hodinový stroj - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Brněnský hodinový stroj: Hlídač pokojů
Brněnský hodinový stroj Mapa Mapa hotelů Brněnský hodinový stroj

Související témata

Brněnský hodinový stroj: Fotografie

Doporučené hotely Brněnský hodinový stroj


Zobrazit všechny »Brněnský hodinový stroj: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Brněnský hodinový stroj Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Brněnský hodinový stroj a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 17:44:59, Adresa: Náměstí Svobody, Brno, Česká republika, WWW stránky:

Brněnský hodinový stroj je výjimečné sochařské dílo českých umělců Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka, které od roku 2010 vzrušuje nejen veřejnost v České republice . Podivuhodný multifunkční stroj stojí na Náměstí Svobody v Brně na jižní Moravě.

Kolik je hodin?

Tvůrci mechanické sochy Oldřich Rujbr (1948) a Petr Kameník (1985) překročili dimenze klasického sochařství a vytvořili monumentální, téměř 6 m vysoký interaktivní mobil, vážící 24 tun. Záměrem soutěže, vyhlášené v roce 2007, bylo získání návrhu objektu s hodinovým strojem, který by neměl plnit pouze informační funkci. Do prostoru jednoho z největších brněnských náměstí by měl vnést také novou estetickou kvalitu. Autoři rozšířili zadání o historickou reflexi. Objekt z leštěné africké žuly typu Nero Zimbabwe ve tvaru gigantického náboje je připomínkou obléhání města Brna švédskými vojsky v roce 1645. S tímto obléháním totiž souvisí i známé odbíjení brněnského poledne v 11 hodin. Podle pověsti prý velitel švédských vojsk Torstenson rozhodl , že poslední útok proti městským hradbám podnikne s posledním zvoněním kostelního zvonu na Petrově. Pokud neuspěje, stáhne své vojsko. Když už bylo město téměř dobyto, využili obránci lsti, a nechali odbít poledne o hodinu dříve. Švédská armáda se stáhla a město zůstalo nedobyto. A tak se i socha na Náměstí Svobody denně přesně v 11 hodin rozezní melodií zvonkohry, a vydá svůj suvenýr, skleněnou kuličku v barvách města Brna, kterou je možné na konci její dráhy zachytit. Možná se to podaří právě vám!


Informace a fakta

GPS: 49.1953, 16.6081
Nadmořská výška: 227 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:48:24

Brněnský hodinový stroj: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 87Recenze: 322012-02-18 11:17:13
K hodinovému stroji toho bylo už tolik napsáno a řečeno, že by se zdálo téměř zbytečným se o něm vyjadřovat. Ale přes všechny urážky, vulgární poznámky a vtipy se nikdo nezamýšlel nad jeho pozitivním obrazem. Myslím, že je to zajímavý objekt, který koresponduje svým designem s opodál stojící kašnou. Jeho černá barva a čistý design se doplňují s novou zástavbou, která byla na náměstí Svobody vybudována. Nový časostroj se stal místem setkávání a popravdě také nevěřícných a nechápajících pohledů turistů, kteří nemohou pochopit, kolik je tedy vlastně hodin. Na tuto otázku totiž umí odpovědět jen málokdo. A to je vážný nedostatek. Ovšem pro hloubavé lidi, kteří si dají tu práci s nastudováním toho, jak stroj pracuje, je jistě toto dobrodružství obohacujícím zážitkem. Bonusem pro šťastlivce jsou pamětní kuličky, které vypadnou vždy v 11.00 z jednoho z otvorů.
 Aura: 80Recenze: 112012-02-13 20:42:54
Ačkoliv chodím kolem tohoto "uměleckého díla" už více než dva roky, stále se nemůžu rozhodnout: líbí nebo nelíbí?:D Každopádně zaujme a oživí celé náměstí. Sice jsem stále nezjistila, jak lze určit kolik je hodin na těchto "hodinách", ale zvonkohra zní dobře, a chytat kuličku je sranda, i když jsem ještě nepotkala nikoho úspěšného:D
 2012-01-30 22:33:23
Náměstí Svobody už se asi víc zkazit nedá...

Města a obce v okolí

Brno (0.4km)Kníničky (7km)Rozdrojovice (10km)Tvarožná (12km)Ostrovačice (14km)Lelekovice (11km)Tetčice (15km)Kovalovice (15km)Říčany (16km)

Webmap: 1 2 3