TIXIK.cz » Česká republika » Liberecký kraj » Českolipsko » Boží hrob u Velenic

Boží hrob u Velenic, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Boží hrob u Velenic: Hlídač pokojů
Boží hrob u Velenic Mapa Mapa hotelů Boží hrob u Velenic

Boží hrob u VelenicBoží hrob u Velenic

Související témata

Boží hrob u Velenic: Fotografie

Doporučené hotely Boží hrob u Velenic


Zobrazit všechny »


Boží hrob u Velenic: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Boží hrob u Velenic Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Boží hrob u Velenic a doprava, Čerpací stanice, benzinky
Ajeto Sklářská krčma3km
Ortel4km
Průrva Ploučnice7km
Milštejn11km
Bod Trojzemí20km
Johanitská komenda24km
Konojedské bochníky24km
Korecký vrch21km


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 06:18:41, Nadmořská výška: 309m

Boží hrob u Velenic je církevní památka pocházející z 18. století. Jedná se o tři místnosti vytesané do pískovcové skály, ve kterých se nacházejí reliéfy s křesťanskými motivy. Boží hrob u Velenic se nachází na okraji obce Velenice u silnice směrem na Brniště v severní části České republiky .

Statkář Schille

Autorem této památky byl statkář Schille. Majitel statku číslo 2, který vytesal kapličku do skály v letech 1710 až 1711. Tedy v době kdy Velenice neměli ještě svůj vlastní kostel. Existuje oprávněná doměnka, že tzv. Kaple Božího hrobu sloužila obyvatelům obce jako duchovní stánek až do roku 1735, kdy zde byl postaven kostel Nejsvětější Trojice. V pozdějším období se Boží hrob u Velenic stal oblíbeným poutním místem.

Plastiky a výzdoba

Reliéfy a plastiky vytesané do skály představují Kristovu cestu z Olivetské hory do Golgoty, dále je zde původní oltář a série výjevů, které znázorňují Zvěstování, Klanění tří králů, Obětování, Vzkříšení, Nanebevzetí a další náboženské motivy. Část plastik je umístěna i na venkovní straně kaple. Obec kapli zajistila mříží z důvodů ochrany proti poškozování památky a postavila nový ochranný přístřešek. Přes mříže je možné běžně nahlédnout na uvedená díla, zájemci o podrobnější prohlídku si mohou vypůjčit klíč na obecním úřadě.

Podzemí kolem Velenic

Když už budete ve Velenicích, můžete navštívit i několik dalších zajímavých podzemních prostor v blízkém okolí směrem na Lindavu . Pískovcové podloží v okolí obce umožnilo vybudování podzemní chodby dlouhé cca 300 metrů s několika bočními východy. Původně sloužila jako vodní náhod pro továrnu na zrcadla v její blízkosti. Vhodný písek byl těžen v prostorách dnešní motorkářské hospody Pekelné doly . Velké podzemní prostory které vznikly umožnily průjezd i nákladním automobilům a v období druhé světové války zde nacisté umístili továrnu na kulomety do nových tryskových stíhaček. O kus dál je u silnice další podzemní prostor, kde se točila pohádka s Čerty nejsou žerty, ono proslavené peklo. Podzemní prostory kolem Velenic sloužily jako úkryt například v období náboženského pronásledování po Bitvě na Bílé hoře. Protestanti se zde skrývali na své cestě do exilu.


Informace a fakta

GPS: 50.7188, 14.6687
Nadmořská výška: 309 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:44:23

Boží hrob u Velenic: Recenze

Boží hrob u Velenic prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Jablonné v Podještědí (8km)Stráž pod Ralskem (9km)Nový Bor (9km)Česká Lípa (10km)Rynoltice (13km)Kamenický Šenov (15km)Kytlice (14km)Žandov (19km)Kryštofovo Údolí (20km)

Webmap: 1 2 3