TIXIK.cz » Hory » Boreč

Boreč, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Boreč: Hlídač pokojů
Boreč Mapa Mapa hotelů Boreč

Související témata

Boreč: Fotografie

Doporučené hotely Boreč


Zobrazit všechny »Boreč: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Boreč Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Boreč a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hory, Aktuální čas: 15:50:16, Nadmořská výška: 417m

Boreč známý také jako Borečský vrch je kopec se zcela unikátním výskytem zvláštního geologického jevu tzv. mikroexhalace a ventarolu. Nachází se v Česku , v CHKO České středohoří, u Lovosic.

Jeden z nejpozoruhodnějších vrchů v CHKO České středohoří

Boreč dosahuje nadmořské výšky 446 m. Celý masiv je typický vypreparovaným lakolitem, budovaným sodalitickým trachytem, který je protkán složitým puklinovým labyrintem. Boreč byl zařazen do evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Je součástí Národní přírodní památky Boreč, která nabízí stejnojmennou naučnou stezku. Chráněné území zde vzniklo již v roce 1951 a zaujímá plochu 18,7 hektarů.

Mikroexhalace a ventaroly

Boreč byl po celá staletí považován za sopku, jelikož z vrcholu se pravidelně kouří. Země na vrcholu vydechuje dým a i když je všude v okolí mráz, na vrcholu je vždy zelená tráva jako v létě a můžete zde vidět i berušky a různé broučky. A i když jsou okolní kopce opravdovými vyhaslými sopkami, Boreč dýmá z jiných příčin. Vrchol je totiž tvořen jak již bylo zmíněno trachytem. Celý kopec je tvořen touto horninou, která ráda praská a vytváří tak labyrint puklin. V puklinách se pak uchovává teplo jako v akumulátoru. V zimě pak otvory na úpatí proudí do nitra hory studený vzduch. Ten se ohřívá v teplých komůrkách, nabírá vlhkost a stoupá vzhůru. Za mrazivého počasí pak z vrcholu hory stoupá mlžný sloup. Jedná se o stejný efekt, jako když za mrazivého dne vydechnete otevřenými ústy. Zajímavostí je, že i když v okolí mrzne, na vrcholu u "výdechů" naměříte i 13°C.

Jak se sem dostat - Naučná stezka Boreč

Boreč je dostupný buď po naučné stezce Boreč, která začíná i končí ve vesnici Režný Újezd nebo po nově zřízené Tyršově stezce, která vede od osady Boreč od kapličky a je značena zeleným trojúhelníkem.


Informace a fakta

GPS: 50.5148, 13.9888
Nadmořská výška: 417 m
Typ hory:
Nachází se něco na vrcholu hory?:
Povrch hory:
Horská fauna:
Horská flóra:
Nadmořská výška vrcholu (m):
Kdo horu zdolal jako první?:
Ve kterém roce byla hora zdolána poprvé?:
Zahynul někdo při výstupu?:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 20:45:22

Boreč: Recenze

Boreč prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Lovosice (4.4km)Litoměřice (10km)Terezín (11km)Bílina (16km)Chudoslavice (16km)Trmice (14km)Obrnice (21km)Teplice (18km)Duchcov (20km)

Webmap: 1 2 3