TIXIK.cz » Města » Bludov

Ubytování Bludov

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Bludov: Hlídač pokojů
Bludov Mapa Mapa hotelů Bludov

BludovBludov

Související témata

Penziony v Bludově, Satelitní mapa Bludova, Bludov - počasí, Bludov: Fotografie

Doporučené hotely Bludov


Zobrazit všechny »


Bludov: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Bludov Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Bludov a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 16:07:55, Nadmořská výška: 304m, Telefon: +420 583 238 177, WWW stránky:

Bludov je obec, která leží na úpatí jesenického předhůří v nadmořské výšce 306 m, v České republice . Od dob svého vzniku byl velkou a ryze českou obcí. Dnes má Bludov více než 900 domů a přes 3000 obyvatel.

Krátké představení obce

V lomech při severním okraji obce se nalézá unikátní minerál, v r. 1885 pojmenovaný P. Rudolfem Kašparem jako „bludovit“. Bludov je důležitou železniční i silniční křižovatkou, v katastru obce leží Lázně Bludov, koupaliště Vlčí důl a řada turisticky zajímavých míst. Okolí je vhodné pro pěší turistiku i cykloturistiku.

Historie

Vesnice Bludov byla založena pravděpodobně na přelomu 12. a 13. století markraběcím úředníkem Bludem z Bludova. Některý z jeho potomků nechal v pol. 13. stol. nad obcí vystavět stejnojmenný hrad. Ve 13. stol. také vzniká bludovská farnost a původní kostel sv. Jiří. Ve 14. stol. získali Bludov moravská markrabata, která panství často dávala do zástavy. V 15. stol. patřilo panství pánům z Kunštátu , z Valdštejna a konečně Tunklům z Brníčka. Za vlády Jiřího Tunkla z Brníčka byla v okolí Bludova vybudována soustava rybníků, zrušená v první pol. 19. stol. Od Tunklů koupili Bludov roku 1496 Žerotínové. V 16. století pak měnil bludovský statek rychle majitele. Po roce 1571 byla v obci při tzv. Dolním dvoře postavena renesanční tvrz. Poslednímu majiteli panství, před Bílou horou, Janu staršímu Odkolkovi z Oujezdce, byl Bludov roku 1622 zkonfiskován a postoupen Lichtenštejnům – Kastelkornům. Ti nechali na místě tvrze vystavět zámek. Roku 1710 se majiteli panství stali držitelé nedalekých Velkých Losin , hrabata ze Žerotína. Od roku 1802 se stal Bludov jejich hlavním rodovým sídlem a zůstal v jejich držení až do roku 1945.

Památky

Zámek je nejvýznamnější historickou památkou. Trojkřídlá pozdně renesanční stavba z první pol. 17. století byla rozšířena a barokizována do dnešní podoby roku 1708. Nejcennějšími stavebními prvky jsou zachované bohaté štukové stropy. V roce 1945 byl zámek znárodněn a většina zařízení byla převezena na zámek Velké Losiny . Sbírku zbraní pak najdeme ve zbrojnici hradu Bouzov . V roce 1999 byla polovina zámeckého areálu vrácena Ing. Karlu Mornsteinovi, synu hraběnky Heleny, dcery posledního mužského Žerotína. Druhá polovina zůstává v držení obce. Kolem zámku vznikl v 18. století zámecký park. U křižovatky na Šumperk roste již více jak 650 let unikátní lípa malolistá. Kostel sv. Jiří byl původně dřevěný, postaven patrně před rokem 1350. V průběhu staletí byl několikrát přestavován až do dnešní podoby z let 1837-1838. Má unikátní výmalbu stropu a dva nové zvony z roku 1999. Do areálu kostela patří i sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1846 a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1818. Na severní straně kostela roste vzácný strom – babyka. Hrobka Žerotínů byla postavena za panství Františka Josefa ze Žerotína v r. 1837-1838 spolu s kostelem. Je to vně i uvnitř jednoduchá stavba se čtyřmi zamřížovanými obloukovými okny s prostým empírovým vchodem, na jižní stěně je starý žerotínský erb. Ostatky nejvýznamnějšího představitele rodu, někdejšího moravského zemského hejtmana Karla staršího ze Žerotína spočinuly v hrobce roku 1842 a ostatky posledního mužského potomka moravských Žerotínů Karla Emanuela, místodržitele moravského, v roce 1934. Pravděpodobně roku 1520 byl vybudován panský dům – Zámeček a větší hospodářská budova se stájemi. V letech 1605-1618 byl postaven letní výletní letohrádek. Horní dvůr několikrát vyhořel, obnoveny byly pouze hospodářské budovy. V roce 1995 zde byly nalezeny kachle s letopočtem 1604. Na místě Zámečku byla v pol. 18. století postavena sýpka s dodnes dochovanými cennými stavebními prvky. V blízkosti byla postavena počátkem 19. století výletní restaurace, zaniklá v 50. letech minulého století. Kostel Božího těla je barokní jednolodní stavba. Jádro kostela pochází ze 14. století. Kostel leží v lesích severně od obce. První zmínka o Kostelíčku pochází z roku 1553. V areálu se nachází řada cenných sakrálních památek – např. boží muka z roku 1683, kaple P. Marie Lurdské, která se vypíná nad pramenem pitné vody, kříž z roku 1843 aj. Areál s křížovou cestou se proslavil slavnými poutěmi a procesími. Bludovský hrad patřil k nejstarším šlechtickým hradům severní Moravy. Postaven v první pol. 13. století, jako panské sílo rodu Bludoviců – předků Žerotínů. Sídlo bylo pobořeno již za česko-uherských válek v 60.letech 15. století, dochovaly se pouze mohutné hradní příkopy.

Horní konec obce

Horní konec obce je nejdříve osídlenou částí obce. V seznamu nemovitých kulturních památek jsou zapsány: zámek s areálem parku, secesní kašny, hrobky Žerotínů, areálu Kostelíčka, sousoší Nejsvětější Trojice, sochy sv. Jana Nepomuckého a zříceniny hradu a celá řady dalších staveb.

Rozhledna Na Háji

Původní Štefánikova rozhledna z r. 1933 vyhořela. Na stejném místě byla v r. 1996 dokončena nová dřevěná rozhledna s kamennou vstupní částí. Za jasného počasí lze pozorovat celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku.

Lázně Bludov

Na panství Žerotínů byl již od nepaměti znám u Bludova teplý pramen léčivých účinků. Pozemek s prameny koupil bludovský rodák Zdeněk Pospíšil a nechal provést vrty. Získal léčivou minerální vodu teplou 39,2˚C. V r. 1929 byly otevřeny Lázně Bludov s teplou radioaktivní siro-jodovou a síro-železitou vodou. Léčí se zde poruchy pohybového ústrojí, dýchací potíže, močové cesty a obezita.

Slavní rodáci

Rodný dům Adolfa Kašpara, nejslavnějšího bludovského rodáka se nachází v ulici A. Kašpara, č.p. 145. V Bludově se narodila řada významných osobností: přírodovědec P. Rudolf Kašpar /1821-1896/, moravský místodržitel hrabě Karel Emanuel ze Žerotína /1850-1934/, historik a matematik Dr. Jan Březina /1877-1962/, etnograf a organizátor protinacistického odboje ppkl. Bohuslav Indra /1891-1961/, místopředseda ČNR z pražského květnového povstání JUDr. Josef Cyril Kotrlý /1903-1973/, fyzik RNDr. František Léhar /1904-1978/, malíř Josef Václav Barnet /1907-1990/, účastník zahraničního odboje plk. Karel Hlásný /1911-1982/.


Informace a fakta

GPS: 49.9408, 16.9285
Nadmořská výška: 304 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:32:22

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : www.bludov.cz

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Doprava a dopravní možnosti: železniční
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: klid, rovinaté okolí, blízko do větších měst, lyžařské areály okolo, rodiště významných osobností, sauna, lesy
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Proti: daleko od letiště
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby: banka, autoopravna, doktor, supermarket

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Bludov: Recenze

Zobrazit recenze:
 2012-01-10 22:07:42
Dobrý den,
jen je potřeba upřesnit vojenskou hodnost posledně pripomínaného "rodáka" na plk.gšt.Karel Hlásný (označení "gšt" znamenalo po roce 1945 absolvování "Vysoké školy válečné" v Praze). Viz web obce Bludov; http://www.bludov.cz/O-Bludove/Vyznamni-rodaci-a-osobnosti-obce/Karel-Hlasny.html

Města a obce v okolí

BludovŠumperk (4km)Vikýřovice (7km)Zábřeh na Moravě (8km)Štíty (12km)Sobotín (14km)Velké Losiny (13km)Vernířovice (18km)Hanušovice (15km)

Webmap: 1 2 3