TIXIK.cz » Města » Bialystok

Ubytování Bialystok

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Bialystok: Hlídač pokojů
Bialystok Mapa Mapa hotelů Bialystok

BialystokBialystok

Související témata

Satelitní mapa Bialystoku, Tipy na výlety poblíž Bialystoku, Penziony v Bialystoku, Luxusní ubytování v Bialystoku, Levné ubytování v Bialystoku, Autopůjčovny v Bialystoku, Apartmány v Bialystoku, Bialystok - počasí, Bialystok: Fotografie

Doporučené hotely Bialystok


Zobrazit všechny »


Bialystok: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Bialystok Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view v Białystoku, Plánovač výletů, Białystok a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 10:12:09, WWW stránky:

Plusy

milí lidé
převážně dobré počasí
skvělé jídlo
dobré pivo
rovinaté okolí

Proti

nesnesitelné letní teploty
poměrně draho
výskyt podvůdků na turisty
daleko od letiště

Vhodné pro

shopping
poznávání historie
noční život
plavby
studium
aktivní dovolenou
venkovskou turistiku

Zajímavosti

stará & nová architektura

Doprava a dopravní možnosti

železniční
letecká
tramvaje

Business travel (průmysl)

textilní
strojírenský
potravinářský


Informace a fakta

GPS: 53.1333, 23.15
Nadmořská výška: 146 m
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 16:09:31

Bialystok: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 68Recenze: 2422011-08-24 08:33:31
Białystok je město v Polsku . Nachází se v severovýchodní části země, v Podleském vojvodství. V současnosti žije ve městě okolo 295 000 obyvatel.

O městě, kde vzniklo esperanto

Białystok je hlavní a největší město Podleského vojvodství. Je to také důležité univerzitní město. Sídlo má ve městě mezinárodní akademická organizace Centrum informací a organizace výzkumu veřejných financí a daňového práva zemí střední a východní Evropy. Zajímavostí je, že se tu narodil Ludvík Lazar Zamenhof, tvůrce umělého jazyka esperanto. Během 150. výročí jeho narození se v Białystoku konal v červenci roku 2009 94. Světový esperantský kongres. Město leží u mezinárodní silniční trasy vedoucí do baltských zemí. Tato cesta bývá též nazývána jako Via Baltica. V Białystoku žije největší skupina pravoslavných křesťanů i vyznavačů islámu v Polsku . Město je i střediskem sdružení Tatarů.

Turistické zajímavosti

Białystok se může pochlubit řadou krásných historických staveb, hlavně velkým množstvím různých kostelů. Mezi největší turistické zajímavosti města patří palác Branických, pravoslavný chrám sv. Mikuláše, kostel sv. Rocha, Dům podkoního (Dom Koniuszego) z roku 1771, palác Lubomirských, městské paláce továrníků z počátku 20. století, např. palác Chaima Nowika. Dále pak radnice a katedrální komplex Nanebevzetí Panny Marie, který je tvořen novogotickou katedrálou, pozdně renesančním kostelem, který je nejstarší zděnou stavbou ve městě, a barokní farou z roku 1761. Za nejkrásnější náměstí je považováno Tržní náměstí. Nejnavštěvovanější muzea jsou Historické muzeum, Muzeum sochaře Alfonse Karny a Skanzen Białystok.

Historie

Město bylo založeno ve 14. století. Městská práva získalo v roce 1693. 19. století a začátek 20. století je obdobím průmyslového rozvoje města. Vznikla tu řada továren a rezidencí průmyslníků. Do 1. světové války vyrostlo v Białystoku i několik desítek městských šlechtických rezidencí. Nejhorší časy města nastaly během 2. světové války. Do roku 1999 byl Białystok hlavním městem stejnojmenného vojvodství. Roku 1999 se stalo hlavním městem Podleského vojvodství.

2. světová válka – “Červený pátek“

Białystok vstoupil neblaze do dějin díky druhé světové válce. Do té doby vyspělé průmyslové město, nabízející dobrou kvalitu života, bylo 15. září 1939 dobyto německou armádou. Po následném dobytí rozpínajícím se Ruskem byl Białystok zhruba 2 roky pod nadvládou Rusů . 27. června 1941 se dostal opět pod německou nadvládu v důsledku útoku Německa na Rusko . Obyvatelé Białystoku přezdívají 27. červen jako “Červený pátek“. Němci s cílem zlikvidovat většinu židovského obyvatelstva během prvního dne zavraždili 2 000 z celkových 60 000 obyvatel města. V následujícím týdnu bylo při bojích zavražděno dalších 4 000 lidí. Většinu obyvatel nacisté přesunuli do menší, oplocené a hlídané části města, kde byli lidé vězněni v nelidských podmínkách. Uvnitř ghetta se nacházelo 10 funkčních továren, ve kterých Židé pracovali na výzbroji pro německé vojsko. Přísun potravin do ghetta byl po vzoru ostatních německých lágrů žalostný. Nicméně židovští vězni si dokázali postupně vybudovat vlastní infrastrukturu. Uvnitř ghetta tak postupně vznikly nemocnice, školy, pro zajištění potravin budovali zahrádky a pěstovali vlastní, základní potraviny. Většinu vězňů z tehdejšího ghetta Němci přesunuli postupně do ostatních koncentračních táborů a zabili je. V srpnu 1943 bylo ghetto kompletně zlikvidováno, přežilo pouze několik stovek lidí, kteří se dokázali osvobodit z německých lágrů, a zhruba 60 lidí, kteří utekli přímo z Białystoku a poté bojovali na straně partyzánů. Město Białystok osvobodila Rudá armáda v srpnu 1944.

Doprava

Białystok je nejlépe dostupný autem, autobusem nebo vlakem. Leží totiž na hlavní (silniční a železniční) trase vedoucí do pobaltských zemí a Finska . Autem se sem dostanete nejlépe po silnici č.8 (E67) . Nejbližší velké mezinárodní letiště se nachází ve Varšavě , i když je tu i menší letiště Białystok-Krywlany. To ale zatím nenabízí žádné pravidelné letecké linky, avšak během krátké doby by se to mělo změnit

Města a obce v okolí

Bialystok (0km)Kleosin (4.6km)Księżyno (7km)Choroszcz (11km)Supraśl (15km)Tykocin (27km)Lipowy Most (27km)Hajnówka (53km)

Webmap: 1 2 3