TIXIK.cz » Města » Bezděkov

Bezděkov - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Bezděkov: Hlídač pokojů
Bezděkov Mapa Mapa hotelů Bezděkov

BezděkovBezděkov

Související témata

Bezděkov - satelitní mapa, Bezděkov: Fotografie

Doporučené hotely Bezděkov


Zobrazit všechny »


Bezděkov: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Bezděkov Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely ve městě, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Bezděkov a doprava, Bankomaty


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 13:44:56, Nadmořská výška: 415m, WWW stránky:

Bezděkov se nachází v České republice , poblíž řeky Úhlavy v průměrné nadmořské výšce 420 metrů, ve vzdálenosti čtyři kilometry vzdušnou čarou od města Klatovy . Správní území se skládá z částí Bezděkov, Koryta, Poborovice, Struhadlo,Tetětice a Vítaná. K trvalému pobytu je ve všech částech obce přihlášeno 920 obyvatel.

Historie

Obec Bezděkov byla s největší pravděpodobností založena už ve 13. století. První dochovaný záznam hovoří až o roce 1331, i když podle nalezených předmětů se předpokládá osídlení tohoto území v dobách před Kristem. Nejstarší část Bezděkova se skládala ze tří selských usedlostí a tří chalup, které stávaly na místě zámeckého statku. Prvním známým držitelem na počátku 14. století byl Elbin z Bezděkova, následovali král Jan Lucemburský, Lipart z Bachaldichoven, Jan Bohuchval z Hrádku, Racek z Malšína, Kateřina z Hrádku, Půta z Pěžína, Půta Švihovský z Rýzmberka, Adam ze Šternberka. Poté Bezděkov společně s jinými obcemi vlastnil klatovský měšťan Viktorin Pek, syn Hanuše Peka, kterému císař Maxmilián udělil erb a právo psát se „ z Římku“. Od roku 1553 je v historických záznamech zmiňován nejstarší rod Volopichů, jehož potomci zde vlastní původní usedlost dodnes. V této době jsou již zmiňovány další rody, a to Vacků a Marešů. V roce 1787 byla ve vsi založena jednotřídní škola a jejím prvním učitelem se stal bývalý polní trubač Kašpar Forstl a působil zde i Jan Ryba, blízký příbuzný hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby. Další majitel Vincenc, rytíř ze Strohlendorfu, panství v roce 1844 prodal Františkovi Korbovi z Weidenheimu, od kterého jej později převzal jeho syn Karel Korb. Ten proslul jako dobrý hospodář, a proto se stal ministrem obchodu ve vídeňské vládě a později i moravským místodržitelem. Ve vsi byl cukrovar, podle některých pramenů druhý nejstarší v Čechách, lihovar, ovčín, ve Volenově přádelna ovčí vlny, v Bezděkově pivovar, cihelna, kovárna a tři mlýny.

Kostel sv. Anny

Tento jednolodní kostel byl podle dochovaných záznamů dostavěn v roce 1693. V roce 1785 byla při něm zřízena lokalie a až v roce 1856 fara. Prvním lokalistou zde byl Liborius Schreiner, který sem byl roku 1787 převeden ze zrušeného dominikánského kláštera v Klatovech . Kostel byl po celou dobu nejen místem bohoslužeb, církevních obřadů a setkání věřících, ale pravidelně v něm hráli místní hudebníci a působil v něm i chrámový sbor. Na přelomu 19. a 20. století již kostelík svojí velikostí nevyhovoval potřebám věřících z Bezděkova a dalších přifařených obcí: Koryta, Poborovice, Vítaná, Struhadlo, Kal a Tupadly . Proto byl náboženskou maticí postaven na návsi v Bezděkově nový kostel. Kostel Sv. Anny získala výměnou za pozemek pod nový kostel Alžběta, svobodná paní Korbů z Weidenheimu, která v jeho západní části nechala vybudovat rodinnou hrobku se samostatným vchodem. Východní část byla přeměněna na kapli a celý objekt obehnán hradbou se zděnou podezdívkou a kovaným plotem. V současné době je kostel v majetku obce, ale již není pro malý zájem věřícími využíván, rovněž dědici původních majitelů žijí v zahraničí a o pozůstatky svých předků a o rodinnou hrobku nejeví zájem. Kostel byl po roce 1989 několikrát vykraden a proto jsou obrazy a erbovní znaky uloženy v zabezpečené místnosti archivu obecního úřadu. Z finančních prostředků obce a plzeňského kraje byla v letech 2004-2006 zrekonstruována střecha s věžičkou ,vstupní schodiště, fasáda a kostelík byl prohlášen kulturní památkou státu.

Kostel sv. Václava

Kostel byl postaven na náměstí v samém centru obce v letech 1899 – 1901 a je tak jedním z nejmladších kostelů v okrese Klatovy . Původní kostel sv. Anny již z kapacitních důvodů nevyhovoval věřícím. Až za sedm let byl do pravého rohu budoucí věže položen 11. května 1899 posvěcený základní kámen a stavba za 75 000 zlatých zahájena. Tato částka se ale ukázala jako nedostačující, proto byla uspořádána sbírka, ze které bylo pořízeno další vybavení. Řezbář Jan Procházka z Příbrami je autorem hlavního oltáře se sochou sv. Václava. Také opravil dva postranní oltáře. Nový vzhled dostala křtitelnice, kazatelna a křížová cesta. Do nového kostela byly přemístěny i varhany z kostela Sv. Anny. V roce 1906 byly pořízeny varhany nové, od firmy Jana Tučka, z Kutné Hory . Kostel byl 28. září, v den svátku sv. Václava, v roce 1901 vysvěcen budějovickým biskupem Martinem Říhou. Kostelu musel vydat své zvony v obou světových válkách, ale vždy se našli místní dárci, kteří přispěli na pořízení nových zvonů. Současné zvony byly na věž kostela sv.Václava zavěšeny v roce 1971 a jejich polední a večerní vyzvánění dnes zajišťuje automatika. Svému účelu kostel sloužil až do roku 2000, kdy byla zahájena oprava střechy a fasády. Zrekonstruovaný kostel mohl být v roce 2001 znovu vysvěcen plzeňským biskupem Františkem Radkovským. V současnosti je využíván nejen k církevním obřadům, ale i obecním úřadem pro pořádání výstav a koncertů.

Kaplička Sv. Anny

Zděná kaplička s věžičkou a s obrazem sv. Rodiny na oltáři byla postavena v dolním Bezděkově. V minulosti, o slavnosti Božího těla, zde stával oltář. V neděli po Anenské pouti sem putoval průvod k uctění této svaté.

Kaplička Sv. Václava

Kaplička je postavena na konci obce po levé straně místní komunikace. Původní socha světce byla odcizena, poté nalezena v sousedním Německu a následně uložena v depozitáři klatovského muzea. Na jejím místě je umístěna malba na dřevěné desce, kterou vytvořila členka místního Sokola Mgr. Xenie Begerl. Rovněž soustružené svícny darovali členové Sokola a společně s věřícími se starají o vnitřní výzdobu.

Kaplička sv. Jana Nepomuckého

Malá zděná kaplička stojí v zahradě, v bývalém domě Leopolda Kodyma. Podle vyprávění stávala na ostrůvku uprostřed rybníka v dolním Bezděkově a byla na ní připevněna deska se známým epigramem Karla Havlíčka Borovského o Janu Nepomuckém.

Hřbitov

Byl založen na severním svahu pod kostelem Sv. Anny kolem roku 1785 při zřízení zdejší lokalie a původně nebyl ohrazen. Hřbitovní zdí byl obestavěn v roce 1846. Kolem roku 1868 byl rozšířen a zároveň byla zbudována márnice. Na hřbitově jsou dva náhrobky ze stejného kamene, na hrobech hraběnky Terezie Kúniglové a romanopisce a hospodářského inspektora Heinricha Christiana Spiesse. Oba náhrobky byly původně součástí ohradní zdi, při rozšiřování hřbitova byly vyňaty, položeny na hroby a roku 1934 byly nezřetelné nápisy v původním znění i s chybami obnoveny vysekáním Josefem Polákem a Františkem Mandíkem.

Turistika

V blízkosti části obce Poborovice postupně vzniká přírodní areál s možností koupání na místě těžby štěrkopísků. Okolí obce je vhodné k turistickým výletům pro pěší , cykloturisty i pro vyjížďky na koních. Zajímavá trasa je po modré turistické značce směr Vítaná (výhled na hraniční hory) do Soustova, Struhadlo, výstup ke kříži na kótě 592 m, po hřebeni kolem bývalých vlčích jam, na vrchol Velkého Bítova 712 m (výhledy na Chudenicko) , kolem Ďáblova a Babského kamene do Tetětic (zámeček, kaple sv. Isidora, výhledy na Klatovsko) , dále po zelené turistické značce přes obec Tupadly k tupadelským, neboli Spiessovým skalám, kolem Cihelny ke kapličce sv. Václava v Bezděkově, vpravo ke hřbitovu (hroby Ch.H.Spiesse, Terezie Küniglové) nahoru ke kostelu sv. Anny (výhled na Bezděkov a okolí) kolem mateřské školy do centra obce ke kostelu sv. Václava.


Informace a fakta

GPS: 49.3808, 13.2275
Nadmořská výška: 415 m
Nejbližší hranice: Německo, 17 km
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:32:24

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : www.bezdekov.cz

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Aktivity: lezení, jízda na koni, rybaření, lyžování
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Doprava a dopravní možnosti: železniční
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: milí lidé, krásné scenérie, dobrá dostupnost, živé město, klid, lázeňství, blízko cyklostezky, rovinaté okolí, sauna, lesy
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Proti: výskyt podvůdků na turisty, daleko od letiště
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby: kemp, knihovna
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Vhodné pro: poznávání historie, aktivní dovolenou, sportovní turistiku

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Bezděkov: Recenze

Bezděkov prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Klatovy (5km)Kdyně (14km)Nýrsko (12km)Plánice (18km)Všeruby (18km)Kolinec (18km)Zelená Lhota (16km)Domažlice (23km)Soběsuky (25km)

Webmap: 1 2 3