TIXIK.cz » Maďarsko » Győr-Moson-Sopron » Pannonhalma » Benediktinské opatství sv. Martina

Benediktinské opatství sv. Martina, Maďarsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Benediktinské opatství sv. Martina: Hlídač pokojů
Benediktinské opatství sv. Martina Mapa Mapa hotelů Benediktinské opatství sv. Martina

Benediktinské opatství sv. MartinaBenediktinské opatství sv. Martina

Související témata

Benediktinské opatství sv. Martina: Fotografie

Doporučené hotely Benediktinské opatství sv. Martina


Zobrazit všechny »


Benediktinské opatství sv. Martina: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Benediktinské opatství sv. Martina Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Benediktinské opatství sv. Martina a doprava, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Opatství, Aktuální čas: 13:50:22, Adresa: 9090 Pannonhalma, Váralja St, Maďarsko, Pannonhalma, 9090, WWW stránky: ,

Nad obcí Pannonhalma se zvedá Hradní vrch ( Várhegy 282 m.n.m.) . Na tomto vrchu se nachází Benediktinské opatství sv. Martina. Klášterní komplex byl v roce 1996 zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie

= Klášter byl založen na konci 10. století. Zakladateli kláštera byli mniši z Benátek a z Prahy společně s princem Gézem.

O Benediktinské opatství sv. Martina

Na hlavním nádvoří opatství je socha prvního opata Asztrika. Tento opat přinesl z Říma do Maďarska korunu krále Štěpána. Z tohoto nádvoří je pěkný pohled na hodinovou věž pocházející z počátku 19. století. Branou Porta Speciosa vytesanou z červeného vápence vstoupíme do baziliky sv. Martina pocházející ze 12. století.

Knihovna

Nejkrásnější částí opatství je knihovna. Knihovnu nechal postavit János Packh v roce 1836. V knihovně je uloženo na 300 tisíc svazků. Součástí knihovny je galerie a sbírka mincí z období starého Říma.

Současnost

V komplexu kláštera je gymnázium a internát. V gymnáziu mniši stále vyučují. Klášter je stále funkční, takže návštěva je možná pouze s průvodcem. Naproti vchodu do kláštera se rozkládá arboretum. Je tvořeno parkem opatství a lesoparkem s upravenými cestičkami.


Informace a fakta

GPS: 47.5524, 17.7609
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 8:01:36

Benediktinské opatství sv. Martina: Recenze

Zobrazit recenze:
 16.10.2008 11:32:17
Pannonhalma je malá obec v Maďarsku, leží 20 kilometrů jihovýchodně od Győru. Nad městečkem se nachází benediktinské arciopatství sv. Martina založené na konci 10. století knížetem Gejzou. Klášterní komplex byl v roce 1996 zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V opatství je Gotická svatyně s hvězdicovou klenbou, kaple a kostelní katakomby, vysvěcené roku 1001. Nachází se zde také renesanční sochařská výzdoba brány porta speciosa z červeného mramoru, benediktinská knihovna, jedna z největších podobných biblioték na světě. Knihovna obsahuje 360 000 svazků. V archívu je uložena nejstarší maďarská jazyková památka, zakládací listina Tihanyského opatství z roku 1055. Dále zde najdeme galerii opatství, kde se konají dočasné výstavy, mimo to je tu i bohatá numismatická sbírka s velkým množstvím starořímských mincí. V klášteře v současné době působí gymnázium s internátem.

Města a obce v okolí

Győrújbarát (11km)Győr (18km)Csesznek (24km)Öttevény (28km)Komárom (34km)Pápa (33km)Zirc (33km)Bakonybél (33km)Döbrönte (39km)

Webmap: 1 2 3