TIXIK.cz » Města » Nizozemsko » Gelderland » Apeldoorn

Apeldoorn - hotely a ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Apeldoorn: Hlídač pokojů
Apeldoorn Mapa Mapa hotelů Apeldoorn

ApeldoornApeldoorn

Související témata

Největší města v Nizozemsku, Satelitní mapa Nizozemska, Satelitní mapa Apeldoornu, Apeldoorn: Fotografie

Doporučené hotely Apeldoorn


Zobrazit všechny »


Apeldoorn: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Apeldoorn Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view v Apeldoornu, Plánovač výletů, Apeldoorn a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky
Parní železnice ApeldoornHistorické železnice0.2km
Stichting Familiegraven WoltmanMuzea2km
De NaaldPamátníky3km
Veluwsche Stoomtrein Maatschappij B.V.Muzea2km
Paleis Het LooHrady a zámky3km
Coda bibliotheek UgchelenKnihovny3km
Palace 'T Loo National MuseumMuzea3km
Tijger monumentPamátníky4km
Teuge AirportLetiště7km
Letiště TeugeLetiště7km
Kasteel 't HartelaerHrady a zámky7km
Korenmolen de HoopMuzea8km
De VolhardingMlýny9km
Bussloo LakeJezera9km
Golfclub De ScherpenberghGolf8km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 17:14:21, WWW stránky:

Proti

daleko od letiště


Informace a fakta

GPS: 52.21, 5.9694
Nadmořská výška: 18 m
Počet obyvatel: 100 000
Nejbližší letiště: Letiště Amsterdam, 100 km
Pobřeží: Severní moře, 48 km
Vzdálenost do hlavního města: Amsterdam, 87 km
Datum poslední aktualizace: 21.10.2012 19:05:32

Apeldoorn: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 80Recenze: 1031.8.2011 10:23:55
Apeldoorn je město v Nizozemsku . Leží v provincii Gelderland, v centrální části země, asi 60 km od hlavního města Amsterdam . Je to velké regionální město a zároveň název pro oblast, která sdružuje okolní vesnice jako například Beekbergen , Loenen a Hoenderloo . Západně od Apeldoorn se nachází hřeben Veluwe, východně údolí řeky IJssel. V současnosti má Apeldoorn asi 138 000 obyvatel.

Historie a současnost

Nejstarší zmínky o Apeldoorn pochází z 8. století n. l. Vyrostl na křižovatce cest z Amersfoortu do Deventeru a z Arnhemu do Zwolle . Apeldoorn byl oblíbené venkovské sídlo Oranžské královské rodiny, která sídlila v paláci Nieuwe loo, nyní Het Loo. Koncem 16. století bylo v Apeldoorn založeno mnoho papírenských společností, které jsou tam dodnes. Apeldoorn bylo vcelku nevýznamné místo, a to až do 19. století, kdy započala nová výstavba. Největší rozvoj však město zaznamenalo v období následujícím po II. světové válce.

O městě

Apeldoorn současnosti je známý svými velkými papírnami a nachází se tam také kanceláře mnoha velkých společností. Turistický ruch též tvoří významnou část ekonomiky města. Apeldoorn se stal pracovním centrem pro celý okolní region. Je to moderní město s množstvím zeleně a prostoru pro život. Zvláštní atmosféru mu dodává i jeho okolí, ve kterém se nachází vesnice s typickým venkovským rázem.

Kultura a památky

Palác Het Loo je jedeno z největších turistických lákadel Apeldoorn. A není divu - tento impozantní palác stojí za prohlídku. Byl vybudován koncem devadesátých let 17. století Willemem III. Oranžským jako lovecké sídlo. Později, poté co se Willem III. stal anglickým králem, byl palác ještě dále rozšířen v opravdu luxusní venkovské sídlo. Zahrady kolem Het Loo jsou vytvořeny v podobném stylu jako zahrady ve francouzském Versailles . Palác i zahrady jsou podle tehdejší módy uspořádány zrcadlově kolem jedné osy.
Zajímavá je také železniční stanice Apeldoorn a Parní železnice VSM (Veluwse Stoomtrein Maatschappij) . Železniční stanice byla otevřena roku 1876 na trase Amsterdam – Zutphen a byla postavena podobným stylem jako ostatní stanice té doby. Při velké renovaci po roce 2004 byl však její architektonický vzhled pozměněn. VSM Parní železnice je společnost, která provozuje v Apeldoorn turistický parní vláček. Návštěvnící si mohou prohlédnout i depo s lokomotivami. Parní vlak jezdí z Apeldoorn přes Beekbergen do Dierenu a zpět. Je to velice oblíbená atrakce, zvláště přes letní období.
Radio Kootwijk je o něco modernější klenot města Apeldoorn a nachází se v oblasti Veluwe. Je také nazýváno “Katedrála Veluwe” a skutečně tak i vypadá. Svůj osobitý vzhled dostalo rádio od architekta Julia Maria Luthmanna. Radio Kootwijk je bývalá radiostanice, která zprostředkovávala první spojení mezi Nizozemskem a Holandskou východoindickou v roce 1923. Později byla používána pro přenos televizního signálu, ale v roce 2003, kdy bylo nahrazeno satelitem, byla budova prodána státu.

Další zajímavosti

Mezi další místa, která stojí v Apeldoorn za návštěvu, patří i římskokatolický kostel – Mariakerk (O.L.V. ten Hemelopneming) . Byl budován ve dvou etapách - v první fázi v letech 1897 a 1898 byla postavena chrámová loď, ve druhé fázi v letech 1901 a 1902 byl přidán transept a kůr v neogotickém stylu. Mariakerk je národní památka.
Zajímavý je také kostel Grote Kerk, který byl postaven v letech 1891 a 1892 a je typickým představitelem neorenesančního stylu. Je postaven z cihel, jen na příčné ozdobné linie byl použit pískovec. V letech 1983 až 1992 byl zrestaurován.

ZOO a příroda

Mezi nejznámější a nejoblíbenější místa ve městě Apeldoorn patří Apenhul. Je to ZOO, která se specializuje na opice a lemury. Nachází se tam kolem 35 druhů těchto primátů. Jsou umístěni v téměř přirozeném prostředí mezi stromy a některé druhy jsou i ve volném výběhu a mohou mezi návštěvníky. Apenhul je situován na východním okraji Apeldoorn a dostanete se tam místní autobusovou dopravou číslo 2, 3 a 5. Z parků je známý především ten, ve kterém se nachází Koningin Juliana Toren (Queen Juliana Tower) , což je vyhlídková věž z roku 1910. Dále je zajímavý i Hoge Veluwe National Park, který se nachází poblíž Apeldoorn v oblasti Veluwe. Byl založen roku 1935 a pokrývá oblast o 55 km2. Najdete tam vřesoviště, písečné duny a zalesněná území. Krajina parku byla formována v době ledové. Hoge Veluwe park patří k největším přírodním parkům v Nizozemsku . Je celý oplocen a uvnitř naleznete St. Hubertus Hunting Lodge, loveckou rezidenci a muzeum Kröller-Müller Museum.

Města a obce v okolí

Apeldoorn (0km)Teuge (6km)Beekbergen (6km)Bussloo (11km)Hoenderloo (12km)Uddel (14km)Emst (12km)Deventer (14km)Gorssel (16km)

Webmap: 1 2 3