TIXIK.cz » Turecko » Kars » Ani

Ani, Turecko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Ani: Hlídač pokojů
Ani Mapa Mapa hotelů Ani

AniAni

Související témata

Ani: Fotografie

Doporučené hotely Ani


Zobrazit všechny »


Ani: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Ani Mapa Plánovač výletů na míru
Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Ani a doprava
Hrad Kars42km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Archeologická naleziště, Aktuální čas: 16:45:04, Nadmořská výška: 1457m

Ani jsou trosky středověkého města v Turecku . Leží na východě země, u hranic s Arménií, v provincii Kars . Ani bylo centrem středověkého arménského království.

Pohled do historie

První písemná zmínka o existenci pevnosti na tomto místě pochází z 5. století. Archeologické nálezy však dokazují, že je Ani mnohem starší. Největšího rozkvětu dosáhlo město v 10. století, kdy se stalo hlavním městem Arménie. Bylo zde postaveno mnoho kostelů a klášterů a bylo obehnáno hradbami. Ani bylo nazýváno "městem čtyřiceti bran" nebo "městem 1 001 kostelů". V této době byl počet obyvatel kolem 100 tisíc. Od 11. století se ve městě vystřídalo několik různých vládců, až v roce 1239 Ani obsadili Mongolové. V roce 1319 přišlo ničivé zemětřesení, které ukončilo slibný rozvoj této metropole. Význam i sláva města začaly pomalu upadat. Poslední obyvatelé opustili Ani v 18. století.

O zapomenutém městě

Do dnešní doby se dochovalo jen málo. Pozůstatky města Ani jsou stále obklopeny zbytky hradeb z 10. století. K nejznámějším památkám patří katedrála Surp Asdvadzadzin ze začátku 11. století. Je postavena na křížovém půdoryse s arkádami, typickými pro arménské stavitelství té doby. Naleznete zde také kostel sv. Spasitele z poloviny 11. století, do kterého v roce 1957 uhodil blesk a z budovy zbyla jen polovina. Kostel sv. Gregory je pokryt freskami, které znázorňují život tohoto světce, a počátky křesťanství v Arménii. V těsné blízkosti města se nacházejí jeskyně. Pravděpodobně je do skal vyhloubili obyvatelé, kteří neměli možnost bydlet za zdmi rozrůstajícího se města. Jedna jeskyně sloužila jako kostel a dodnes jsou zde k vidění zachovalé fresky.

Návštěva města Ani

Pozůstatky dávného velkoměsta dnes leží pod přikrývkou zelené trávy. Na prohlídku budete potřebovat minimálně půl dne. Je vhodné vzít si sebou dostatek vody k pití. K městu se dá dobře dojet autem. Pokud auto nemáte, budete si muset pronajmout taxi nebo minibus, nejlépe ve městě Kars .


Informace a fakta

GPS: 40.5063, 43.5732
Nadmořská výška: 1457 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:31:44

Ani: Recenze

Ani prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3