TIXIK.cz » Polsko » Pomořsko » Gdaňsk » Anglický dům

Anglický dům - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Anglický dům: Hlídač pokojů
Anglický dům Mapa Mapa hotelů Anglický dům

Doporučené hotely Anglický dům


Zobrazit všechny »


Anglický dům: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Anglický dům Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Anglický dům a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie0.2km
Westerplatte7km
Molo Sopoty12km
Wojanowo14km


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 20:56:19

Anglický dům je stavba jedinečného domu v polském Gdaňsku . Anglický dům, anóbrž Das Englische Haus v němčině , v kterémžto jazyce je také budova známa, bývá také nazýván „Domem andělů“, neboť „angielski“ lze snadno zkomolit na „anielski“, a v domě Britů mohou rázem žít bibličtí opeřenci. Dům postavil v letech 1568 – 1570 německý stavební mistr Hans Kramer, proslulý stavbou vynikajících opevnění, která by jistě odolala i příslovečnému poslednímu zatroubení andělů.

Historie stavby, aneb královna Alžběta není doma

Působivé průčelí domu se klene do výšky 15,5 metru a štíhlá věž s ozdobnou kopulí ční chlubně a hrdě nad štíty okolních domů Chlebnické ulice. Fasáda domu je bohatě sochařsky zdobena, páry pilastrů jsou od sebe odděleny nádherně zdobenými římsami. Fasádu vyzdobil vlámský mistr Willem Jacobsen z Bruselu . Vchod do domu je vlastně triumfálním portálem, lemovaným zdvojenými sloupy. První majitel domu, Dirk Lynge, zkrachoval v roce 1572. Dům si však podržel svou prestiž a obchodovalo se v něm směle dále. V letech 1640 – 1690 patřil dům bohatým anglickým kupcům, jejichž přítomnost dala domu jméno. Mnoho obyvatel Gdaňsku však věří, že jde o zkomoleninu, a název domu vychází ze zbožnosti jeho obyvatel. Dům si dnes naplno užívá pozornost mladých umělců, neboť dnes je nádherná manýristická stavba využívána Akademií výtvarných umění v Gdaňsku.


Informace a fakta

GPS: 54.3488, 18.6556
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:48:56

Anglický dům: Recenze

Anglický dům prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Gdaňsk (0.4km)Przejazdowo (6km)Otomin (10km)Straszyn (10km)Leźno (14km)Łęgowo (14km)Banino (17km)Przyjaźń (18km)Świbno (18km)

Webmap: 1 2 3