TIXIK.cz » Jezera » Polsko » Pomořsko » Żarnovické jezero

Żarnovické jezero - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Żarnovické jezero: Hlídač pokojů
Żarnovické jezero Mapa Mapa hotelů Żarnovické jezero

Żarnovické jezeroŻarnovické jezero

Související témata

Żarnovické jezero: Fotografie

Doporučené hotely Żarnovické jezero


Zobrazit všechny »


Żarnovické jezero: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Żarnovické jezero Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Żarnovické jezero a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky
Orle lakeJezera14km
Sarbsko LakeJezera28km
Wyspowo LakeJezera28km
Bieszkowice LakeJezera31km
Kamien LakeJezera35km
Wysoka LakeJezera37km
Otalzyno LakeJezera37km
Potegowskie LakeJezera39km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Jezera, Aktuální čas: 19:45:17, WWW stránky:

Żarnovické jezero je jedno z největších jezer v Polsku . Leží na severovýchodě země, v Pomořském vojvodství. Nacházela se zde první polská jaderná elektrárna a v současnosti se zde nachází největší vodní přečerpávací elektrárna v zemi.

O jezeře

Żarnovické jezero leží v prohlubni vytvořené ledovcovou morénou, jeho břehy jsou obklopeny kopci. Dno jezera je pod hladinou moře a jeho hladina nad tou mořskou, dochází zde tedy k jevu známému jako kryptodeprese. Rozloha jezera činí 1431 ha, přičemž jeho délka je 7,6 km a šířka 2,6 km. Jedná se tedy o vodní plochu úctyhodných rozměrů. V nejhlubším bodě má Żarnovické jezero kolem 18 m. Průměrná hloubka je 8,4 m. Hloubka se ale může lišit den ode dne, vzhledem k přečerpávací vodní elektrárně, která se zde nachází. Jezerem protéká řeka Piaśnica, která ho spojuje s asi 4 km vzdáleným Baltským mořem.

Jaderná elektrárna

U jezera se měla nacházet první jaderná elektrárna v Polsku . V 70. letech se rozhodlo o její stavbě, kvůli které byla vylidněna a částečně zdemolována krásná historická vesnička Kartoszyno. Elektrárna zaujímala 70 ha, celý její areál se pak rozkládal na ploše 425 ha. V roce 1990, kdy byla stavba téměř dokončena, byly však práce přerušeny z důvodu masových ekologických protestů. Lidé se báli, aby nedošlo k podobné katastrofě jako v Černobylu . Mnoho nově postavených budov bylo tedy opět rozebráno a dva reaktory dodnes bezproblémově slouží v jiných zemích. V současnosti nám někdejší elektrárnu připomíná měsíční krajina o rozloze několika set hektarů a několik opuštěných objektů na východním pobřeží jezera, které okolní krajině vdechují typický, industriální ráz.

Jezero dnes

Na vzdory své, možná trochu odstrašující, historii je dnes jezero považováno za jedno z nejkrásnějších polských jezer. Vyskytuje se tu mnoho ryb a bývají zde loveny největší exempláře štik v širokém okolí.

Rekreace

O přečerpávací vodní elektrárně a jejím vlivu na výšku hladiny v jezeře už řeč byla. Existence této elektrárny má však řadu výhod. Díky ní je například voda v jezeře zhruba o 6 °C teplejší než jinde. Proto se zde můžete koupat již před začátkem letních prázdnin a turistické sezony. Żarnovické jezero je díky svému dlouhému, nepříliš členitému pobřeží ideálním místem pro vodní sporty, zejména pak pro ty, jež využívají motorových člunů. Ty si můžete zapůjčit v obci Nadole spolu s kajaky a loďkami. Na jezeře jsou skvělé podmínky také pro windsurfing. V Lubkowie se můžete přihlásit dokonce do windsurfařského kurzu.

Příroda a ryby

V blízkosti jezera se nachází 10 přírodních rezervací, dvě chráněné krajinné oblasti a na 60 přírodních památek. V rezervacích se můžete vydat po naučných stezkách, kde se seznámíte s místní faunou a florou. Zdejší mokřady, např. Karwieńskie bahno, jsou pak přímo rájem pro ornitology. Je to jakási zastávka jeřábů létajících do Skandinávie. Západní pobřeží jezera je zalesněné, na jižním roste vřes. Okolní malebná krajina poskytuje mnoho námětů amatérským i profesionálním fotografům. Kromě obrovských štik, dorůstajících až jeden metr, se zde hojně vyskytují také líni, cejni, okouni, plotice, karasové či tloušti. Narazíme zde samozřejmě na mnohem více druhů ryb (úhoř, sumec, kapr, pstruh...) , tyto jsou však nejhojnější. Není tedy divu, že se jezeru říká "ráj rybářů".

Výlety do okolí

Až se dosyta pokocháte jezerem samotným i přilehlou krajinou, můžete se vydat prozkoumat například vísku Nadole , kde s nachází miniskanzen, starobylou obec Kłanino ze 13. století, či rybářskou vesnici Dębki s krásnými roubenými domky.


Informace a fakta

GPS: 54.763, 18.053
Je pobřeží jezera členité?:
Jaký má jezero tvar?:
Objem jezera (m3):
Čas potřebný na návštěvu (minuty):
Youtube:
Služby:
Aktivity:
Jak jezero vzniklo?:
Plusy:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 22:09:38

Żarnovické jezero: Recenze

Żarnovické jezero prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Nadole (2.1km)Bychowo (5km)Gniewino (6km)Krokowa (7km)Dębki (8km)Białogóra (8km)Karwia (13km)Gościcino (19km)Swarzewo (22km)

Webmap: 1 2 3